Povinná výbava: Autolekárnička bez spotreby - Vodiči ušetria peniaze!

Zmena zákona zruší povinnosť výmeny lekárničky po dátume expirácie za novú. Čo táto zmena bude znamenať? Vodiči ušetria peniaze! Konečne pozitívna zmena zákona. Ako to bude s lekárničkami po zmene fungovať? Dozvi sa viac!

rufus v Legislatíva
02.02.2019
Diskusia:

Povinná výbava -...

Legislatíva

Ako to bude s lekárničkami po novom fungovať? Konečne pozitívna úprava zákona!

Dobrá správa pre vodičov - Lekárnička po dátume spotreby bez pokuty! Zákon zruší nutnosť náhrady lekárničke po dátume expirácie.Zdroj: youtube/cestny pirat

Povinná výbava vozidla

Povinná výbava je súbor autodoplnkov a nástrojov, ktoré musia byť súčasťou každého vozidla, pohybujúceho sa na verejných komunikáciách. Jej obsah ustanovuje § 16 vyhlášky MDPT SR č. 464/2009 Z. z. Za neúplnú alebo chýbajúcu povinnú výbavu hrozí vodičovi pokuta. Povinnou výbavou už nie sú náhradné elektrické poistky, náhradné žiarovky a ťažné lano.

Autolekárnička bez dátumu spotreby

Povinná výbava auta a motocykla, sa zjednoduší o 1 povinnosť. Obsah autolekárničky už nebude podliehať povinnosti neprekročenia "záruky." Po vzore ČR, vodič nedostane pokutu za obsah lekárničky po dátume spotreby. U našich západných susedov je spotreba autolekárničky časovo neobmedzená od minulého roka.

Čo sa nemení?

Zákon špecifikuje, že autolekárnička má byť oranžovej farby a na obale musí obsahovať biely kríž, čo je Medzinárodný rešpektovaný symbol. Vyhotovenie obalu môže byť rôzne (plast, textil). Musí obsahovať predpísanú výbavu a kartu s návodom na poskytnutím prvej pomoci. 

Zmeny v roku 2019

Nezmyselné obhajovanie dôležitosti neprekročenia doby použitia autolekárničky nedáva zmysel a bude zrušené. Zdá sa, že tvorcovia zákonov dostali rozum. Všetko nasvedčuje tomu, že v roku 2019 už ako vodiči nebudeme kontrolovať dátumy expirácie na oranžových krabičkách. Už žiadne pokuty za lekárničku po dátume spotreby!

Povinná výbava - Autolekárnička bez spotreby: Vodiči ušetria peniaze!Zdroj: autobazar.eu

Problémy v premávke

K návrhu úpravy prispel aj fakt, že sú tu omnoho väčšie problémy ako nelepiaci leukoplast v lekárničke. V prvom polroku roku 2018 bolo u našich západných susedov v ČR registrovaných viac ako 5,7 milióna osobných automobilov. Automobilov na cestách pribúda. Arogantných vodičov tiež. Slovenský červený kríž po simulovanej dopravnej nehode odhalil, že väčšina vodičov, prechádzajúcich okolo miesta nehody, nezastaví. Tí ostatní síce zastavia, ale zraneným nevedia pomôcť. Nepomôžu im v tom ani "nožnice" a leukoplast v záruke. Väčšina by to nedokázala ani so špičkovým vybavením.

Vodiči ušetria peniaze

Bude lekárnička "po záruke" rovnako funkčná v prípade núdze? Podľa odborníkov nemá prekročenie záruky vplyv na funkčnosť dôležitého náradia. Môže byť znížená lepiaca schopnosť leukoplastu a obväzov, určených na ošetrenie malých rán, ktoré neohrozia kvalitu podania prvej pomoci.

Kedy zákon vstúpi do platnosti?

Ministerstvo dopravy a ministerstvo zdravotníctva plánujte zavedenie nových opatrení do platnosti už tento rok. S prihliadnutím na nutný čas na legislatívne zmeny, treba počítať s povinnosťou platnej lekárničky do leta roku 2019.

Povinnou výbavou už nie sú náhradné elektrické poistky, náhradné žiarovky a ťažné lano.Zdroj: facebook/‎Komárom-Komárno és környéki bazár

O povinnosť menej + ušetrené peniaze

Od oficiálnej platnosti zmena zákona zruší povinnosť výmeny lekárničky po dátume expirácie za novú. Vodiči určite ocenia, že im ubudne povinnosť kontroly lehoty spotreby. Čo ďalšie táto zmena prinesie? Vodiči ušetria peniaze! Ako hodnotíš navrhovanú zmenu zákona?

Povinná výbava rok 2019 (podrobnosti v odkaze na konci článku)

1. Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník 

2. Bezpečnostný reflexný odev 

3. Náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou 

4. Lekárnička 

5. Snehové reťaze 

6. Zakladací klin

7. Hasiaci prístroj

Zdroj: mindop.sk

Povinná výbava - Autolekárnička bez spotreby + Povinnou výbavou už nie sú náhradné elektrické poistky, náhradné žiarovky a ťažné lano

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Pozor - Nové policajné Audi v ČR: 581 koní, 280 km/h!Súčasťou policajného vozového parku v ČR je nová mašina. Delo s výkonom 581 koní (427 kW) a...20. Február, 2019
02Unikátny nález po 25 rokoch: 11 BMW z roku 1994 s nulovým nájazdom!Nájsť 11 BMW 5 Series E34 z 1994 s top technickým stavom? Dokonalý objav, čo povieš? Správa...16. Január, 2019
03Nočná oprava cesty v Japonsku: Zabudni na slovenské kolóny!Rekordne krátka oprava ciest v Číne vs. nekonečné opravy na Slovensku. Prečo si východné...28. Január, 2019