Pre zástancov elektromobilov: 10 ročné auto s dojazdem 35 km!

Elektromobily úplne všade. Tak by náš svet najradšej videli mnohí politici či ekologickí aktivisti a fanatici. Iste, elektromobily môžu byť v niektorých situáciách vhodným dopravným prostriedkom, ak teda neberieme do úvahy (ne)ekologickú výrobu elektrickej energie. No pri bežnom používaní sa nedostatky elektromobilov len zvýraznia. A pokiaľ si elektromobil vyberiete ako jazdenku, môžete veľmi horko zaplakať.

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
01.02.2023
Diskusia:
Zdroj: youtube.com

Pre zástancov...

Auto-moto zaujímavosti

Šialené náklady, mizerná využiteľnosť

Ak si kúpite jazdené auto s bežným spaľovacím motorom, môže mať pred sebou ešte dlhé roky bezproblémového používania. Ak sa o neho dobre staralo, nezruinuje vás ani finančne. Pri elektromobiloch to môže byť ale presne naopak. Náklady na výmenu alebo opravu čohosi sú často krát nerentabilné, ak odmietnete hrať túto hru a poviete si, že techniky využitejte do poslednej chvíle, ani to nebude najšťastnejšie riešenie. Kapacita batérií a s tým aj dojazd po rokoch rapídne klesá, čoho dôkazom je aj video na YouTube kanáli AutoTrader.

Mnoho elektromobilov dnes patrí medzi zástupcov prémiovejšej kategórie, nájsť ľudový elektromobil nie je úplne jednoduché. V tomto segmente chcel preraziť Nissan Leaf, ktorý je síce výrazne drahší, ako konkurencia, no na pomery elektromobilov ide o ešte vcelku ľudové vozidlo. V spomínanom videu tu máme Nissan Leaf z roku 2012, ide teda o 11 ročný kúsok, ktorý by bol z pohľadu možného záujemcu na prvý pohľad lákavou voľbou. Predáva sa za nejakých 10 - 12 000 € vyššie, je to dosť no stáva sa z neho už dosiahnuteľné auto. Čo sa týka výkonu, máme tu 110 koní. Na prvý pohľad sa to môže zdať málo, no elektromobily majú dynamiku naozaj veľmi solídnu. Užíval si ju aj jeho majiteľ, ktorý s ním od roku 2012 najazdil okolo 118 000 km. Nebolo to teda málo, teraz sa však páni na videu rozhodli zistiť, aký dojazd v Nissane ešte pri rýchlej jazde ostal. Pri ostrej jazde na úrovni maximálky, teda 150 km/h bol však dojazd naozaj žalostný. Nissan Leaf zvládol prejsť iba 25,7 km, potom ukazovateľ dojazdu začal signalizovať 0 km, až po hranicu 32 km. Potom naskočil obmedzovač výkonu a auto sa po 34,7 km zastavilo. Iste, rýchlosť 150 km/h je síce nad hranicou maximálnej rýchlosti, no ani pri 130 km/h by výsledky príliš lepše neboli, možno by sme sa dostali na nejakých 50 km. Ak máte v okolí nejakého zástancu elektromobility, ukážte mu naslednovné video, ako vyzerá reálny život s elektromobilom. A po týchto 35 km by ste mohli stráviť pár hodín na nabíjačke a potom sa tešiť z ďalších 35 km. Stále vám príde elektromobil ako hudba budúcnosti?

Pre zástancov elektromobilov: 10 ročné auto s dojazdem 35 km!Zdroj: youtube.com

Zdroj: youtube.com

Zdroj foto: youtube.com

Pre zástancov elektromobilov: 10 ročné auto s dojazdom 35 km!

Späť na magazín

Diskusia k článku