Preťaženie pri čelnej zrážke: Smrť už pri 25 km/h!

Nepoužívaš bezpečnostné pásy? Po tomto rozhodne budeš! Dospelý muž môže nadobudnúť váhu až 5 ton, mobil bude pôsobiť silou 10 kg, plechovka ťa ohrozí ako vrece cementu! Čo dokáže voda v 1,5 l plastovej fľaši? Aké riziko predstavuje nepripútaný člen posádky? Nikdy nepodceňuj extrémne preťaženie pri čelnej zrážke. Všetky nezabezpečené predmety, osoby môžu spôsobiť smrť. Sleduj video!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
02.06.2019
Diskusia:

Video: Crash test - Čo sa...

Auto-moto zaujímavosti

Asi by ťa nenapadlo, že plechovka môže ohroziť tvoje zdravie rovnako ako vrece cementu. Ak si zažil na vlastnej koži nehodu, vieš, že s rýchlosťou a preťažením sa nemožno zahrávať.

Euro NCAP - testovanie nárazu a preťaženiaZdroj: youtube.com/ Euro NCAP

Nikdy nepodceňuj extrémne preťaženie pri čelnej zrážke!

Čo všetko sa môže stať pri vysokej rýchlosti? Úplne všetko. Áno, doslova všetko, čo si dokážeš predstaviť, je za volantom a nielen, vďaka pôsobeniu sily a rýchlosti možné. Nie vždy zabíjajú samotné vozidlá alebo ťažké predmety, či motor. Často sú to práve nepripútané drobnosti a samotní pasažieri! Prečo nepodceňovať riziko, ktoré ti v týchto situáciách reálne hrozí?

Batožina - preťaženie pri zrážkeZdroj: youtube.com/ crashtests-database

Prípad dievčaťa, ktoré vypadlo z bratislavského Ufa

Prípady, kedy ostáva skutočne rozum stáť, sú dôkazom, že niektoré veci nie je možné vypočítať a predvídať len na základe tabuľky.  Spomeňme si na prípad 17-ročného dievčaťa, ktoré prežilo pád z Bratislavského Ufa. Je to doslova zázrak, že mladé dievča pád prežilo. Podľa zverejnených informácií v médiách aj podľa oficiálneho vyjadrenia hovorkyne Národného ústavu detských chorôb v článku od aktuality.sk sa tínedžerka po páde dokonca prebrala a jej stav je stabilizovaný.

Zázraky sa dejú len výnimočne

Pád z vyhliadkovej veže z výšky takmer 90 metrov na zadnú kapotu auto je potvrdením, že žiadna tabuľka nenahradí reálnu situáciu. Bohužiaľ, väčšina automobilových nehôd vytvára opačnú, tragickú štatistiku. Je tomu aj preto, že nikto z nás s hroziacim rizikom v prípade nehody nepočíta. A robíme veľkú chybu.

Preťaženie pri čelnej zrážke: Smrť hrozí už pri 25 km/h!  Zdroj: euroncap.com" data-src="https://cdn.euroncap.com/media/1796/web_illustrations_tests_frontal_odb_v008.jpg

Nezabezpečené osoby a predmety

Nezabezpečené osoby, zvieratá a predmety nemajú v autách miesto! Presvedčí ťa pár nasledujúcich odsekov. Poďme si vyskúšať niektoré modelové situácie. Aké je to pocítiť fyzikálne zákony na vlastnej koží? Môže to byť nečakane dynamické a tragické zároveň. Nikto si to určite nechce skúsiť na vlastnej koži. Dodržiavanie bezpečnostných pravidiel je najlepším spôsobom ako ochrániť seba, posádku aj ostatných účastníkov premávky.

Batožina - preťaženie pri kolíziiZdroj: youtube.com/ crashtests-database" data-atf="0" data-iml="1559430474564

Ako zabezpečiť  voľne sa pohybujúce predmety?

  • Pre bezpečnú jazdu určite nasleduj tieto opatrenia:
  • Všetky predmety, batožinu a veci by mali byť umiestnené v batožinovom priestore auta. Ani malé, ľahké predmety nemajú byť voľne pohodené v interiéri vozidla.
  • Batožina má byť umiestnená priamo za zadnými sedadlami tak, aby zadná časť zadných sedadiel slúžila ako prekážka pri pohybe v prípade nárazu.
  • Do batožinového priestoru ukladaj najťažšie predmety na dno. 
  • Ženy by nemali využívať opierky zadných sedadiel na vešanie kabeliek a osobných vecí. Hrozí nebezpečenstvo zlomenia hláv v prípade prudkého zabrzdenia.

Nebezpečné hatchbacky

Tvoje základné  osobné veci , peňaženka a doklady môžu pri náraze pôsobiť silou viac ako 40 kg. Špeciálne nebezpečné sú z dôvodu preťaženia pri zrážke hatchbacky. Batožina ostáva počas jazdy voľná, je najmenej zabezpečená. V prípade havárie môže nezabezpečený obsah "vystreliť" do prednej časti vozidla ako smrtiaca strela. Napríklad dáždnik v rýchlosti 50 km/h d môže vyvinúť toľko sily ako kladivo.

Preťaženie pri čelnej zrážke: Nikdy nepodceňuj bezpečnostné pásy!Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov

Nikdy nepodceňuj bezpečnostné pásy!

Nepoužívaš bezpečnostné pásy? Po tomto rozhodne budeš! Dospelý muž môže nadobudnúť váhu až 5 ton, tvoj ultra ľahký mobilný telefón bude pôsobiť silou 10 kg! Detská hračka môže v prípade kolízie alebo zabrzdenia posádku ohroziť ako väčšia tehla. Čo dokáže voda v 1,5 l plastovej fľaši? Aké riziko predstavuje nepripútaný člen posádky? Nezabúdaj, že sa to netýka len havárie, obyčajné zabrzdenie môže mať na zdravie desivý dopad!

Uhol nárazu do prekážky

Ďalším dôležitým ukazovateľom je z hľadiska bezpečnosti uhol nárazu do prekážky. Silu preťaženia pri náraze určuje výrazne uhol. Devastačné následky môže mať najmä náraz do prekážky v pravom uhle. 90° uhol možno označiť ako uhol smrti. Mnohonásobne zvyšuje riziko smrteľných zranení pri kolízii. Pre lepšiu predstavu, predmety a osoby môžu zaznamenať relatívny nárast váhy objektov až 1 000 %. Opačný dopad môže mať vlnovková prekážka alebo iné tlmenie nárazu, ktoré dokáže naopak absorbovať energiu nárazu a znížiť preťaženie, akému je vystavená posádka.

Rýchlosť nie je dôležitá - smrť hrozí už pri rýchlosti 27 km/h

Pri zaujímavom testovaní vo výskumnom stredisku v Gellinge pri Štokholme chceli výskumníci poukázať na to, že smrť nie je otázkou vysokej rýchlosti. Séria testov skončila s jasným výsledkom. Riziko smrteľných zranení hrozí nepripútanému pasažierovi už pri rýchlosti 27 km/h! Rýchlosť nie je kľúčový ukazovateľ hroziaceho nebezpečenstva.

Crash test Euro NCAP - Mazda 3 2019Zdroj: youtube.com/ Euro NCAP" data-iml="1559426002016

Potrebujeme drsné zábery z nehôd?

Najviac nás o hroziacom nebezpečenstve presvedčia štatistiky tragických nehôd a  drsné zábery z nehôd. Zahoď známe fakty. Skutočne sa nevieme poučiť a potrebujeme drsné zábery zo smrteľných zrážok? Žiadne fakty ani lenivosť nestoja za to, aby nepripútaný človek prišiel o život, súhlasíš?

Ak máš rozum, používaj bezpečnostné pásy!

Nepotrebujeme  sa pozrieť na nelichotivé štatistiky čelného nárazu Euro NCAP zblízka ani si ukazovať drsné fotografie a videá z nehôd. Nepôjdeme na to štatisticky, nie je naším zámerom vyvolať diskusiu, ani zastrašiť. Chceme ťa prinútiť, aby si používal rozum. Ak tak urobíš, určite si pri budúcej jazde skontroluješ vozidlo a zapneš bezpečnostné pásy!

Zdroj: aktuality.skeuroncap.comthetalko.com

Euro NCAP testy + riziko preťaženia pri čelnej zrážke

Video: Crash test - Čo sa deje pri zrážke/Nezaistené predmety v aute

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Zlodel level expert: Ako ukradnúť pick-up v dodávke? Ako ukradnúť Ram 1500 v dodávke? Teraz môžeš povedať, že si už videl všetko! Na niečo...8. Máj, 2019
02Tatra ako osobný automobil: Nová, modernejšia Tatra 700Tatra ako osobný automobil? Nová, modernejšia Tatra 700 rozhodne stojí za pozornosť!...6. Máj, 2019
03Motor z tanku T54: 38,8 l V12 štartuje po 25 rokoch! Extrémny V12 motor s objemom 38,8 l prekvapil nečakaným technickým stavom. Pohonný agregát...12. Máj, 2019