Prvá solárna cesta na svete: Nabije pouličné osvetlenie, značky aj elektromotory!

Experimentálna cyklistická cesta, ktorá tiež funguje ako "obrí" solárny panel ďaleko predčí pôvodné očakávania. Vedci zvažujú využitie slnečnej energie dopadajúcej na vozovku na nabíjanie pouličného osvetlenie, dopravných systémov a nabíjanie elektrických automobilov! Takýto úsek je schopný vyprodukovať dostatok energie potrebnej pre chod malej domácnosti na jeden celý rok! Ide o nový spôsob využitia alebo bláznivý nápad, ktorý nemôže fungovať?

rufus v Auto-moto zaujímavosti
05.06.2015
Diskusia:

Prvá solárna cesta na...

Auto-moto zaujímavosti

Bláznivý nápad, ktorý nemôže fungovať?

Experimentálna cyklistická cesta, ktorá tiež funguje ako "obrí" solárny panel ďaleko predčí pôvodné očakávania. Skušobný úsek solárnej cesty neďaleko Amsterdamu sa teší mimoriadne pozitívnym ohlasom! Po šiestich mesiacoch prevádzky sa hovorí o ďalšej možnosti využitia. Vedci zvažujú využitie slnečnej energie dopadajúcej na vozovku na nabíjanie pouličného osvetlenie, dopravných systémov a nabíjanie elektrických automobilov! Solárne cesty boli ešte prednedávnom považované za šialený nápad! Ide o nový spôsob využitia alebo bláznivý nápad, ktorý nemôže fungovať?

Nový spôsob využitia alebo bláznivý nápad, ktorý nemôže fungovať?Zdroj: triplepundit.com

Skušobný úsek vyprodukuje energiu pre fungovanie malej domácnosti na jeden celý rok!

Na prvom solárnom úseku cesty na svete sa intenzívne testovala odolnosť a funkčnosť systému solárnych panelov. Ide o cyklistický chodník vydláždený solárnymi panelmi so špeciálnym sklenenými povlakom vyznačujúci sa mimoriadnou odolnosťou. Inžinieri hovoria, že systém funguje dokonca lepšie, než sa očakávalo! S úsekom 70 metrov dlhej testovacej cyklotrasy generujúcej 3000 kWh sú mimoriadne spokojní! Takýto úsek je schopný vyprodukovať dostatok energie potrebnej pre chod malej domácnosti na jeden celý rok!

Holandsko testuje svetovo prvú solárnu cestu na svete!Zdroj: triplepundit.com

Vyrobí viac ako 70Kwh enegie na meter štvorcový za rok!

Podľa vyjadrenia Stena de Wita, hovorcu skupiny SolaRoad, ktorá stojí za projektom, ak by sme chceli zhodnotiť ročný výnos, očakáva sa, že solárny panel vyrobí viac ako 70 kwh na meter štvorcový za rok! Dá sa vôbec predstaviť obrovský potenciál solárnych ciest, ak by nahradili všetky bežné vozovky?

Nové spôsoby využitia solárnych ciest ich predurčujú na úspech Zdroj: triplepundit.com

Podobný projekt skúšalo aj USA

Podobný projekt sa rozhodla financovať aj americká vláda. Rozvinutý svet pokrýva sieť vozoviek. V USA, napríklad je toa ž 2 650 000 míľ spevnených ciest. To je plocha o veľkosti rozlohy Ohia! Čo keby tieto cesty dokázali generovať elektrickú energiu? To je nápad za SolaRoad, holandskej spoločnosti, ktorá ako prvá otvorila funkčný úsek cesty slúžiacej ako solárny panel! Holandsko sa však stalo prvou krajinou, kde sa podarilo túto myšlienku použiť v praxi a podarilo sa inštalovať plne funkčný testovací úsek. Úsek využívajúci solárne panely dobíjané slnečnou energiou sa nachádza severne od Amsterdamu v meste Krommenie.

Odhŕňanie snehu na parkovisku, prekážky na ceste, a ani zľadovatená vozovka by už nemuseli byť problémom!Zdroj: solarroadways.com

Zmes skla, silikónovej gumy a betónu

Solárne panely používané na holandskej cyklistickej dráhe sú zmesou skla, silikónovej gumy a betónu a sú dostatočne silné na to, aby odolalali tlaku 12 tonového hasičského vozidla bez akéhokoľvek poškodenia. Každý jednotlivý panel sa pripája k systému inteligentných meračov, ktoré optimalizujú výkon a dokážu presmerovať elektrickú energiu priamo do pouličného osvetlenia alebo siete.

Budovanie solárnej cestyZdroj: solarroadways.com

5 rokov výskumu

Inžinieri strávili výskumom päť rokov. Podarilo sa im vytvoriť dostatočne odolný systém. "Ak sa jeden panel oddelí alebo alebo zašpiní bude jednoducho vypnutý a následne opravený. Zaistí sa to jednoducho pomocou zobrazenia FV panelu:" povedal Jan-Hendrik Kremer, konzultant oddelenia obnoviteľnej energie v technologickej spoločnosti Imtech.

V Holandsku bol pred polo rokom sprístupnený aj prvý Glow-in-Dark cyklistický chodník. Zdroj: solarroadways.com

Úsek testovalo viac ako 150-tisíc cyklistov

Viac ako 150-tisíc cyklisovi jazdilo po solárnych panelov v priebehu testovacieho obdobia. Vedci zaznamenali len jednu malú chybu. Tenký nános povlaku, ktorý znižoval priľnavosť povrchu. Ten sa na povrchu akumuloval z dôvodu kolísania teploty. Tím SolaRoad už pracuje na jeho odstránení. "Premyslené vrstvenie materiálu zabezpečilo vytvorenie dostatočne robustného materiálu, ktorý sa dokáže vysporiadať s nadmerným dopravným zaťažením, akému sú vystavené bežné vozovky v premávke:" povedal Stan Klerks, vedec pracujúci vo výskume holandskej spoločnosti Research Group TNO pre aljazeera.com.

Solárny úsek za pol roka otestovalo viac ako 150-tisíc cyklistovZdroj: solarroadways.com

Trvácnosť a výdrž viac ako 20 rokov

Výskumníci navrhli panely tak, aby do nich preniklo množstvo svetla a pritom nestratili svoju trvácnosť. Solárne panely by mali vydržať najmenej 20 rokov. Podobnú životnosť sľubujú aj pre strešné solárne panely.

Holandsko testuje prvú solárnu cestu pre cyklistov na svete!Zdroj: solarroadways.com

Pri detailnejšom pohľade je evidentná zvýšená odrážacia schopnosťZdroj: solarroadways.com

O možnosti využitia sa dozviete viac vo videu.

Video: Solárne cesty predčia očakávania!

zdroj: aljazeera.com, thinkprogress.org, huffingtonpost.com, solarroadways.com, ecogeek.org, knowtechie.com/

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najdrahšia Škodovka všetkých čias: Nachystaj si 144 tisíc eur!Na českom serveri sa objavil inzerát na neobyčajný veteránsky kúsok! Zrenovovaná Škoda 706...2. Jún, 2015
02Ďalšia novinka Jaguaru: Stierač zapnete pohľadom do zrkadla! Vieš si predstaviť, že pri jazde využívaš systém, ktorý reaguje a aktivuje rôzne funkcie na...3. Jún, 2015
03Nová vlajková loď Citroenu: Nástupca C6-tky bude konkurovať veľkým sedanom!Citroen chystá náhradu za poslednú vlajkovú loď model C6. Bude niesť označenie DS8 a bude...4. Jún, 2015