Rarita: Ako sa riadi kamión s 18-stupňovou prevodovkou?

Ktorý vodič nezatúžil riadiť klasický ťahač známy z amerických filmov? Ako sa radí v kamióne s 18-stupňovou prevodovkou? 18-stupňové radenie vyžaduje prax vodiča. Nie je to tak zložité, ako to vyzerá. O to zaujímavejšia je práca tohto druhu prevodovky pod drobnohľadom. Trúfneš si? Sleduj lekciu radenia s 18-stupňovou prevodovkou vo videu!

 

rufus v Video sekcia
08.07.2018
Diskusia:

Video: Ako sa radí v...

Video sekcia

Ako sa radí v kamióne s 18-stupňovou prevodovkou? Vyskúšal by si si netradičné viacstupňové radenie na vlastnej koži? Je riadenie zložité? 

Rarita: Ako sa riadi kamión s 18-stupňovou prevodovkou?

Peterbilt 379 - americký ťahač z filmu

Ktorý vodič nezatúžil riadiť klasický ťahač známy z amerických filmov? Zaujímavosťou je, že tento kolos bol v období príchodu na trh, najväčším produktom renomovanej zámorskej spoločnosti, špecializovanej na výrobu nákladných vozidiel. Je unikátny aj vďaka systému radenia.

Prevodovka s 3 riadiacimi pákami - ďalšia výzva

Autor videa jazdí na zmodernizovanej prevodovke. Starší stroj, Kenworth W900L s 3 riadiacimi pákami, predstavuje pre vodičov ešte väčšiu výzvu. Možno práve vďaka tomu zažíva v automobiloch rozmach automatická prevodovka.

Radenie kamión 18-stupňová prevodovka - Ako fungujeZdroj: jalopnik.com

Ako sa riadi gigantický ťahač?

Americký vodič kamiónu vo videu sprevádza divákov radením ťahača Peterbilt 379. Je sa na čo pozerať. Život amerického vodiča kamiónu je zaujímavý aj vďaka 18-stupňovej prevodovke. Ten pocit, keď vodič chytá drevený volant a "seká" 18 stupňov rýchlosti, na nezaplatenie. Predstavenie hodné Oscara. Ako vodič vo videu vysvetľuje, je to jednoduchšie ako to vyzerá. 

Teória vs. prax

Na prvý pohľad zložitosť radenia pripomína štartovanie raketoplánu. Nie je to však také zložité, ako to vyzerá. 18-stupňové radenie vyžaduje prax vodiča. O to zaujímavejšia je práca tohto druhu prevodovky pod drobnohľadom. Rozhodne si nenechaj ujsť inštruktážne video na konci článku. 

18-stupňová manuálna prevodovka

"18-kvaltová" prevodovka má najviac stupňov spomedzi všetkých dostupných manuálnych systémov. Vodič nevyužíva všetky stupne pri každej jazde. V zjednodušenom "móde" vodič používa polovicu, 9 rýchlostí. 18 krátkych rýchlostí sa najviac využíva pri plne zaťaženom vozidle a pri jazde do kopca.

Ako sa radí v kamióne s 18-stupňovou prevodovkou? Zdroj: jalopnik.com

Režim v tvare písmena H osobného automobilu

Neuveriteľne znie aj to, že základ radenia funguje identicky ako klasická prevodovka osobného automobilu s manuálnou prevodovkou. Aj 18-stupňové radenie je založené na dráhe v tvare písmena H.

Praktické využitie - Prevoz ťažkého nákladu 

Po pochopení systému, ide o funkčné riešenie, ktoré uľahčuje život vodiča kamiónu. Uľahčuje jazdu do kopca a jazdu pri plnom nasadení motora. Výnimočne užitočný je tento systém pri obrovských strojoch práve v prípade prevozu ťažkého nákladu a maximálneho zaťaženia. Plne naložený kamión z 18 stupňov zaručene profituje.

Rarita: Ako sa riadi kamión s 18-stupňovou prevodovkou?Zdroj: youtube.com

Ako funguje 18-stupňová prevodovka?

Aký je tajný kľúč systému? Systém si pomáha gombíkmi pod hlavicou páky. Tu sa prepína radenie zo základných 5 rýchlostí na ďalšie 4. Okrem prepínača veľkej a malej rady, je dôležité aj bočné tlačidlo riadiacej páky. To má za úlohu spraviť z 9 stupňov 2-násobný počet, čiže 18 stupňov!

Množstvo stupňov - Sleduj video

Treba uznať, že sa na prácu vodiča dobre pozerá. Genialitu tohto radenia treba oceniť, čo povieš? Zvládol by si radenie s netradičným typom prevodovky? Vodič všetko vysvetľuje vo videu. Sleduj lekciu radenia s 18-stupňovou prevodovkou vo videu!

Zdroj: youtube kanál @Sasnak, jalopnik.com, truckersfamily.net, thedrive.com

Video: Ako sa radí v kamióne s 18-stupňovou prevodovkou?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Škoda Octavia 1,9 TDI s nájazdom 700 000 km: Po prerábke ako nová! Stroj s neskutočným nájazdom, ktorý sa stal hitom internetu, exceluje opäť! Čo dokáže...6. Júl, 2018
02Rolls-Royce za polovicu: Luxusná limuzína za koľko?Nie je limuzína ako limuzína. Luxusná limuzína Toyota Century "ide po krku" Bentley a Rolls...4. Júl, 2018
03Rarita: Ako sa riadi kamión s 18-stupňovou prevodovkou?Ktorý vodič nezatúžil riadiť klasický ťahač známy z amerických filmov? Ako sa radí v...8. Júl, 2018