Revolučný čínsky koncept autobusu sa stáva realitou!

Aj napriek tomu, že prvú podobu revolučnej prepravy predstavil šefkonštruktér už v roku 2010, až jeho predstavením na tradičnom čínskom podujatí Beijing International High-tech Expo sa vybudovanie prvého prototypu stalo reálnejším. A po pár mesiacoch sa tak i stalo, svoju prvú jazdu si TEB vyskúšal v čínskom meste Qinhuangdao

Atlas v Auto-moto zaujímavosti
04.08.2016
Diskusia:

Koncept čínskeho autobusu...

Auto-moto zaujímavosti

Koncom mája tohto roka sme Vám v tomto článku priniesli koncept revolučného čínskeho autobusu prekonávajúceho dopravné zápchy. V polovici leta sa tento koncept dostáva po prvýkrát do testovacej prevádzky!

 

Prvá predvádzacia jazda

Prvý test autobusu TEB (Transit Elevated Bus) sa odohral v meste Qinhuangdao a bol zameraný na brzdový systém, ťah a spotrebu energie. Aj napriek očakávanému 1 km TEB prešiel iba 300m pohybujúc sa rýchlosťou len niekoľko kilometrov za hodinu oproti svojej udávanej maximálke 40-50km/h. Počas testu sa niekoľkým šťastlivcom podarilo nasadnúť na palubu tohto gigantického autobusu a dostali tak príležitosť stať sa prvým cestujúcimi autobusu TEB. 

 

Technické detaily

Prototyp autobusu TEB je vo svojej prvej verzii 22 metrov dlhý, 7,8m široký a 4,8m vysoký a dokáže odviesť 300 pasažierov. Svetlá výška predstavuje 2m čo súčasne vyvoláva otázky, či by sa takýto prototyp autobusu dokázal plne integrovať do mestkej premávky. 

Aj napriek tomu, že koncept autobusu sa pohyboval čisto po koľajniciach, konštrukcia prvého prototypu bola zostrojená na sade šesťnástich kolies s pridaním ďalších ôsmich železničných kolies, ktoré pravdepodobne vozidlu TEB pomáhajú udržiavať smer.

Revolučný čínsky koncept autobusu sa stáva realitou!

Revolučný čínsky koncept autobusu sa stáva realitou!

Konštruktér pracujúci na vývoji vozidla TEB Bai Zhiming vyzdvihuje potenciál, ktorý so sebou koncept prináša. Oproti metru sa vybudovanie infraštruktúry pre zaradenie TEB do premávky rovná jednej pätine nákladov spojenej s metrom a jej vybudovanie sa odhaduje na jeden rok. Aj vďaka tomu si koncept tejto dopravy získal záujem vlád Brazílie, Indie, Indonézie či dokonca Francúzska.

 

Budúcnosť TEB?

Aj napriek tomu, že prototyp vyvoláva viac otázok ako odpovedí najmä čo sa týka praktického využitia do reálnej premávky, je určite pozitívom, že tím stojaci za vývojárom projektu Song You Zhou sa dopracoval až tak ďaleko ako je zostrojenie prototypu svojho konceptu autobusovej prepravy bez zdržania. Ostáva len veriť, že sa im podarí prekonať nástrahy spojené s nasadením do reálnej premávky ako sú mosty, pouličné osvetlenie, svetlá výška obmedzujúca výšku vozidiel schopných prejsť popod TEB či prípadný chaos, ktorý by niektorým vodičom takto obrovský kolos na ceste mohol spôsobiť.

Jeho vynálezca Song You Zhou v prípade že vývoj pôjde bez komplikácií očakáva sériovú výrobu v horizonte 12 až 18 mesiacov.

 

Zdroj: xinhuanet.com, dailymail.co.uk, engadget.com

Prototyp čínskeho autobusu TEB

Koncept čínskeho autobusu na ceste

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Duster je predajným hitom, porazil aj materský Renault!Dacia bola ešte pred pár rokmi synonymom starého, lacného, hrdzavého a poväčšine...2. Február, 2015
02Goodyear Eagle-360: Revolučné magnetické pneumatiky guľatého tvaru!Spoločnosť Goodyear predstavila pneumatiky budúcnosti! Ide o revolučnú technológiu založenú...22. Marec, 2016
03Land Rover predstavil priehľadné strešné stĺpiky!Strešné stĺpiky automobilov sú kvôli bezpečnosti a nutnosti ochrany posádky v prípade...17. December, 2014