Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

R.I.P. elektromobily: Vodíkový Hyundai dá na 1 nádrž 900 km!

Vodíkové auto značky Hyundai len tak niekto neprekoná. Nový rekord - nájazd 900 km na 1 nabitie! Ako vodíkový pohon funguje? 

rufus v Technika
20.05.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Hyundai/Youtube.com

Video: Hyundai NEXO rekord...

Technika

Automobilky už desaťročia pracujú na alternatívnom pohone, ktorý nahradí spaľovacie motory. Už v päťdesiatych rokov Ford zvažoval využitie jadrového pohonu. Mnohé automobilky pracovali na bizarných alternatívnych druhoch paliva. V posledných rokoch sa do popredia dostáva aj vďaka masívnej snahe a podpore elektrifikácia. Vodíkový pohon je však niečo, čo môže znamenať prevratný spôsob pohonu. Hyundai Nexo láme svetový rekord v prekonávaní najdlhšej vzdialenosti na 1 nabitie.

R.I.P. elektromobily: Vodíkový Hyundai dá na 1 nádrž 900 km!Zdroj: hyundai.com

Ako vodíkový pohon funguje?

Kým v Európe dostáva „zelenú“ hybridný pohon, Ázia vsádza na budúcnosť vodíkového pohonu. Vodík ako druh pohonu pred časom zvažovala aj značka BMW. Chceli ho využívať pomocou technológie spaľovania priamo vo valcoch spaľovacích motorov. Tento spôsob sa neosvedčil. Postupne sa presedlalo na palivové články. Ako tento druh pohonu funguje? Taký elektromobil  energiu nečerpá z batérií, ale z palivových článkov. Elektrická energia vzniká v palivovom článku chemickou reakciou vodíka z nádrží a kyslíka z prívodu vzduchu. Rovnaký systém fungovania využíva práve Hyundai Nexo, nový rekordér nájazdu.

Hyundai Nexo dizajn

Dizajnová stránka? Pôsobivá Toyota Mirai vsadila na nezvyčajný dizajn. Nexo sa drží hesla, dobré sa chváli samo a nepotrebuje na seba zbytočne pútať pozornosť okolia. Nezvyčajné pohonné ústrojenstvo, ktoré sa ukrýva v útrobách, stojí za pozornosť. Ďalšou zaujímavou vlastnosťou je tak práve fakt, že tento automobil nevzbudzuje na seba takmer žiadnu pozornosť. To môže byť pri automobile, ktoré je exkluzívnejšie ako McLaren alebo Ferrari, veľkou výhodou.

R.I.P. elektromobily: Vodíkový Hyundai dá na 1 nádrž 900 km!Zdroj: hyundai.com

Obyčajný vzhľad

Autá budúcnosti podľa novodobých trendov vôbec nemusia byť netradičné diela návrhárov s nečakaným vzhľadom. O tom, že sedíš vo výnimočnom stroji, ťa presvedčia až osobité parametre. Oči upúta samotný ukazovateľ paliva s označením H2 vodík v nádrži. Navigácia vodičovi ukazuje najbližšie vodíkové stanice a vodičovi je prístupný záznam o práci pohonného systému.

Pre koho je vodíkový pohon?

Toto riešenie pohonu osloví nielen vodičov, ktorí neveria elektromobilite.  Veľa dnešných motoristov je stále viac naklonených práve k vodíku. Testovania týchto áut dokazujú, že majú nespornú výhodu. Priemerné elektromobily aktuálne disponujú dojazdom 500 km. Podľa oficiálnej správy a portálu H2view, austrálsky jazdec Rallye Brendan Reeves prešiel pri pokuse s vodíkovým Hyundai Nexo na jednu nádrž neuveriteľných 900 km! Výsledok? Nový svetový rekord  auta! Sleduj video na konci článku.

Spotreba  a svetový rekord

GPS a Google Maps dokonca pri pokuse zaznamenali, že prejdená vzdialenosť predstavuje až 905 km. Pri svetovom rekorde však porotcov zaujíma výsledok z palubného počítača vozidla. Koľko trvala cesta? Celkom toto testovanie zabralo vodičovi 13 hodín a 6 minút. Priemerná rýchlosť bola 66,9 km/h. Aká bola spotreba? Automobil spotreboval 6,27 kg vodíka s priemernou spotrebou 0,706 kg/100 km.

R.I.P. elektromobily: Vodíkový Hyundai dá na 1 nádrž 900 km!Zdroj: netcarshow.com

Vodíkové autá čistia ovzdušie

Vodíkové auto je ekonomické aj ekologické. Bod jedna – nevypúšťa emisie. Bod dva je až neuveriteľný. Okolitý vzduch Hyundai Nexo dokonca čistí! Počas tejto 13 hodinovej jazdy vodič prečistil takmer 450 000 litrov vzduchu! Spaľovací motor by pri podobnej jazde vyprodukoval 126 kg emisii CO2.

R.I.P. elektromobily: Vodíkový Hyundai dá na 1 nádrž 900 km!Zdroj: hyundai.com

Budúcnosť vodíkového pohonu na Slovensku

Vízia využiteľnosti u nás hovorí už o tomto roku. Rezort hospodárstva chystá pre náš trh vodíkovú stratégiu v osobnej doprave. Budúcnosť tohto druhu pohonu je na spadnutie. Prvé 2 stanice vodíka majú byť otvorené v Košiciach a Bratislave. Postupne majú pribudnúť ďalšie. Keď sa povie ten, ktorý nemá konkurenciu, myslia všetci na nenapodobiteľnú výdrž. V tomto príbehu ide o rekordéra nájazdu. Tento Hyundai zvládne prejsť na 1 nabitie takmer 1 000 km! Vrásky na čele ostatných elektromobilov zaručené! R. I. P. elektrifikované modely s nižším dojazdom.

Príchod na trh

Aby bolo u nás možné využitie Nexa na iné ako prezentačné účely, je nutné zaviesť pár zmien pred jeho uvedením na trh. Je nutné, aby bola u nás otvorená minimálne 1 verejná vodíková čerpacia stanica. Až vtedy bude možné využívať toto vozidlo v bežnej premávke. Ako sa ti tento prevratný rekordér páči? Podeľ sa s nami o tvoje postrehy a názor na Hyundai Nexo v komentároch pod článkom.

Zdroj: h2-view.com, Hyundai.com, youtube.com

Hyundai Nexo na vodíkový pohon - rekord nájazdu až 900 km na 1 nabitie

Video: Hyundai NEXO rekord nájazdu - 900 km na 1 nabitie

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Obmedzovač rýchlosti bude povinný: Spomalí na základe GPS a značiek!EÚ schválila bezpečnostný systém, ktorý vodičov nepoteší. Zvykneme si na pípanie pri...10. Máj, 2021
02Škoda Superb Combi beštie: Nové policajné autá na Novom Zélande! Škoda Superb Combi beštie - 2,0 TSi s 280 koňmi a 4x4 pohonom sú nové netradičné autá...11. Máj, 2021
03Tajný detail novej Škody Fabia: Kde sa ukrýva vlajka ČR?Sú prvky, ktoré sa stanú trendom a preberajú ich mnohé konkurenčné značky. Dnes sa čoraz...14. Máj, 2021