Obmedzovač rýchlosti bude povinný: Spomalí na základe GPS a značiek!

EÚ schválila bezpečnostný systém, ktorý vodičov nepoteší. Zvykneme si na pípanie pri prekročení stanovenej rýchlosti alebo budeme novú povinnú výbavu auta vypínať pomocou hackov a šikovných metód? Odkedy bude automatický obmedzovač rýchlosti povinný? 

 

rufus v Legislatíva
10.05.2021
Diskusia:

Video: Inteligentná...

Legislatíva

Kedy bude tento bezpečnostný systém v platnosti?

Nový automatický obmedzovač bude povinnou súčasťou novo homologizovaných vozidiel už o rok. Podľa dostupných informácií bude zatiaľ v prechodnom období možné jeho činnosť vypínať. Od roku 2024 už nebude možné tento systém vypínať a bude plne kontrolovať správanie vodiča na cestách.

Obmedzovač rýchlosti bude povinný: Spomalí na základe GPS a značiek!Zdroj: etsc.eu

Zvukové signalizovanie vs. vibrácie

Podmienky vypnutia systému sa následne sprísnia a akustické upozorňovanie zostane trvalo aktívne. Zatiaľ nepoznáme oficiálne stanovisko, ďalšie fungovanie systému je predmetom diskusií. Okrem vizuálnych upozornení bude pri prekročení rýchlosti vydávať zvukové upozornenie. Inštitút pre dopravné štúdie na univerzite v Leeds na základe prieskumu zistil, že práve zvukové upozornenia sú najotravnejším spôsobom, ako vodiča primäť k poslušnosti. To potvrdí každý vodič, ktorý dennodenne zapína bezpečnostný pás až po zaznení zvukovej signalizácie. Naopak za iné riešenie je Európska komisia. Tá chce akustické varovania z návrhu vyradiť. Odborníci v komisii tvrdia, že až 90 % vodičov by našla spôsob na ich vypnutie. Taktiež nepovažujú za dostatočné upozornenie na prekročenie rýchlosti signalizáciu haptickou odozvou pomocou vibrácií plynového pedála.

Vypínanie z bezpečnostných dôvodov

Z bezpečnostných dôvodov bude možné systém krátkodobo deaktivovať prudkým stlačením plynového pedála. Tak ako funguje napríklad „kick-down“ pri automatickej prevodovke. Pri ďalšej reakcii, však bude systém opätovne uvedený do chodu a bude hlásiť prekročenie rýchlosti.

Obmedzovač rýchlosti bude povinný: Spomalí na základe GPS a značiek!Zdroj: youtube.com/ CTV News

Sprísnenie inteligentného obmedzovača po 2 rokoch

Európskemu parlamentu  navrhuje zavedenie prísnejšieho režimu po uplynutí prechodného obdobia (2 rokoch) aj Združenie európskych výrobcov automobilov. Zvuková výstraha systému ISA bude zrejme následne nahradená efektívnejšími technológiami, ktoré nebude možné jednoducho vypínať. Vyradiť bezpečnostný systém z chodu už po tomto období nebude možné .

Zbieranie údajov na základe GPS a dopravných značiek

Ako bude fungovať a na základe čoho bude vyhodnocovať dáta a údaje? Informácie o vodičovej jazde a konkrétnych obmedzeniach na danom úseku bude tento systém zbierať na základe GPS a čítania dopravných značiek. Upozorňovať bude vodiča vždy po prekročenie max. povolenej rýchlosti. Aktivuje sa pri každom štarte, počas určitého obdobia bude možné jeho signalizáciu vypínať.

Automatický obmedzovač rýchlosti ISA bude čoskoro povinnýZdroj: ETSC.eu

inteligentný obmedzovač rýchlosti ISA

Európsky parlament aj Európska rada pre bezpečnosť dopravy už dlhodobo zbrojí proti prekračovaniu povolenej rýchlosti. „EÚ má nový cieľ znížiť do roku 2030 počet úmrtí a vážnych zranení na cestách o polovicu. Ak máme uspieť, musíme sa vyhnúť chybám z minulého desaťročia. EÚ musí hneď konať a nemôže si dovoliť čakať ďalšie roky,“ povedal pre médiá Antonio Avenoso, výkonný riaditeľ Európskej rady pre bezpečnosť dopravy (ETSC).  „Neprimeraná rýchlosť je stále jednou z najčastejších príčin smrteľných nehôd na európskych cestách. Asi v tretine všetkých smrteľných nehôd zohráva úlohu neprimeraná rýchlosť,“ konštatuje vo svojom vyhlásení Európska rada pre bezpečnosť dopravy (ETSC). Už teraz sa tento systém zabezpečenia a kontroly rýchlosti montuje do väčšiny nových áut. Po jeho aktivácii budú vodiči upozornení na nedodržiavanie predpísanej rýchlosti na danom úseku rovnakým signálom ako je tomu pri nezapnutí bezpečnostných pásov počas jazdy. Pomôže to k zvýšeniu bezpečnosti na cestách?

Dopravné nehody spôsobené prekročením rýchlosti

Európska únia tak reaguje na počet tragických dopravných nehôd spôsobených na našich cestách kvôli prekročeniu povolenej rýchlosti. Čo si o týchto nariadeniach myslíš ty? Ako sa bude systém správať na úsekoch, ktoré vyžadujú nižšiu povolenú rýchlosť aj bez reálneho nebezpečenstva pri jazde vyššou rýchlosťou? Ako na túto kontrolu budú reagovať vodiči? Naučíme sa systém vypínať z činnosti, tak ako v prípade ostatných nariadení? Podeľ sa s nami o svoj názor a skúsenosti s automatickým obmedzovačom z riadenia automobilov, ktoré ním už disponujú, v komentároch pod článkom.

Obmedzovač rýchlosti bude povinný: Spomalí na základe GPS a značiek!Zdroj: euroncap.com

Zdroj: etsc.eunewsbeezer.com

Inteligentná podpora, automatický obmedzovač rýchlosti (ISA)

Video: Inteligentná podpora rýchlosti (ISA) - Automatické obmedzovače rýchlosti po novom

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01TOP 20 najdrahšie autá na svete 2021Cena niekoľko miliónov eur a extrémne parametre. Toto sú mašiny, ktoré sa pýšia...6. Máj, 2021
02Lacnejšie ako Dacia, cena 9 999 €: Najlacnejšie EV v Európe!Hľadáš najdostupnejšie elektrické vozidlo na trhu? Litovský Nikrob = najlacnejší...4. Máj, 2021
03Najsilnější osobný automobil s dieslom: Audi SQ7 TDI dá 277 km/h Dodnes označovaný ako najsilnejší dieselový osobný automobil na trhu. Čo dokáže starší...8. Máj, 2021