Škandál Volkswagenu: Podvody pri emisných testoch!

Nemecká automobilka má stiahnuť z obehu takmer 500-tisíc áut. Z akého dôvodu? Americká federálna Agentúra pre ochranu životného prostredia Volkswagen obvinila zo závažného podvodu! VW do svojich vozidiel údajne montoval softvér umožňujúci skryť hladinu vypúšťaných emisií! Vozidlá tak produkovali 40-krát viac škodlivých výfukových plynov ako vykazovali! Viac v článku!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
21.09.2015
Diskusia:

Škandál Volkswagenu:...

Auto-moto zaujímavosti

VW podvádzal pri emisných testoch

Nemecká automobilka má stiahnuť z obehu takmer 500-tisíc vozidiel! Z akého dôvodu? Americká federálna Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) obvinila automobilku zo závažného podvodu! VW do svojich vozidiel údajne montoval softvér umožňujúci skryť hladinu vypúšťaných emisií!

Podvod so skutočnými hodnotami emisnej kontroly sa týka počtu pol milióna vozidlielZdroj: newslocker.com

Výška pokuty

Za podvod hrozí nemeckej automobilke celková pokuta vo výške 18 miliárd dolárov. Táto čiastka predstavuje pokutu vo výške okolo 37,5-tisíc dolárov za jedno vozidlo, v prepočte 32 400 eur. Koncern Volkswagen taktiež čelí trestnému stíhaniu. Kontrolná agentúra EPA s partnerskou agentúrou CARB (Agentúra na sledovanie čistoty vzduchu) vydali oznámenie o nesúlade výsledkov z meraní VW.

Dieselové motory majú „poplach“        

Celý prípad sa týka motorov vyrobených v rokoch 2009 až 2014. Konkrétne ide o 482-tisíc vozidiel z modelových radov Jetta, Beetle, Audi A3, Golf a taktiež o obľúbené Passaty rokov výroby 2014-2015.

Podvod so skutočnými hodnotami emisnej kontroly sa týka počtu pol milióna vozidlielZdroj: newslocker.com

„Šikovné“ obídenie noriem 

Podľa vyjadrení expertov VW použilo softvér umožňujúci vypnutie skutočných hodnôt emisií, pričom zariadenie dokáže rozoznať kedy dochádza k testovaniu emisií, pričom následne počítačový program zapne systém pre kontrolu emisií, ktorý „skryje“ skutočné hodnoty. V tomto režime majú dotknuté vozidlá dramaticky vyššie emisie!

Funkčnosť vozidla 

Vozidlá tak spĺňali prísne emisné limity aj napriek tomu, že v skutočnosti vypúšťali do ovzdušia 40-krát viac škodlivých výfukových plynov ako vykazovali! Upravený systém kontroly hladiny emisií sa pritom zapína len pri emisnej kontrole. Odborníci tak predpokladajú, že systém kontroly ovplyvňuje funkčnosť vozidla. Podobné špekulácie zostávajú zatiaľ nepotvrdené.

Podvod so skutočnými hodnotami emisnej kontroly sa týka počtu pol milióna vozidlielZdroj: newslocker.com

EPA nariadila stiahnutie vozidiel z obehu

Spoločnosti Volkswagen hrozia pokuty rádovo vo výške miliárd dolárov. Aké stanovisko k veci zaujal samotný Volkswagen? Automobilka sa vyjadrila, že nechá obvinenia amerických úradov nezávisle preveriť. Šéf VW Group Martin Winterkorn sa pre agentúru Reuters vyjadril: „Je mi veľmi ľúto, že sme narušili dôveru našich verných zákazníkov a verejnosti. Spoločnosť VW nebude tolerovať porušovanie žiadnych interných predpisov a zákonov.“ Nemecká automobilka s americkými príslušnými orgánmi plne spolupracuje pri vyšetrovaní a umožní externé vyšetrovanie zatiaľ bližšie nešpicifikovaného charakteru. Automobilka po vyjadrení ľútosti nad celou situáciou zatiaľ neposkytla ďalšie vyjadrenia. EPA spoločnosti doručila oznámenie o tom, aby samotná automobilka stiahla dotknuté vozidlá z obehu a zariadenia demontovala. Nemci pravdepodobne budú chcieť dokázať, že o kontrolných zariadeniach nevedeli a do automobilov boli namontované bez ich vedomia.

Podvod so skutočnými hodnotami emisnej kontroly sa týka počtu takmer pol milióna vozidlielZdroj: newslocker.com

Neúmyselné skreslenie údajov

Podobný prípad si pamätáme aj v súvislosti s kórejskými automobilkami. V roku 2012 Úrad pre ochranu životného prostredia udelil pokutu 300 miliónov dolárov kórejským automobilkám Hyundai Motor a Kia Motors za potvrdenie podobnej kauzy týkajúcej sa skresľovania údajov. Konkrétne šlo o 1,2 milióna dotknutých áut. Objavili sa aj špekulácie o neúmyselnom skreslení údajov. Môže v prípade VW ísť o neúmyselné skreslenie nameraných údajov? Vezme si vedenie Volkswagenu na „vlastné tričko“ radšej montáž špeciálneho zariadenia alebo sa bude snažiť situáciu vysvetliť neúmyselných skreslením údajov alebo porušením interných zákonov automobilky niektorého zo zamestnancov? V každom prípade je toto obvinenie pre automobilku nezávidenia hodnou situáciou. Prípadné potvrdenie podozrenia sa bude vysvetľovať veľmi ťažko.

Dôvera zákazníkov a poškodenie značky

Toto nezákonné obchádzanie povolených noriem má negatívny dopad nielen na ochranu ovzdušia, ale aj na dôveru verných zákazníkov. Piatokové obvinenie malo za násdok prepad akcií o 13 percent. Prepad akcii pokračoval v priebehu dňa až na 20-percentný pokles. Ide o najväčšiu jednodňovú stratu akú automobilka zaznamenala na trhu od novembra 2009. Volkswagen Group je najväčším výrobcom áut v Európe. Veľkým plánom koncernu je, aby sa automobilka stala do konca ruku 2018 svetovo najväčším producentom automobilov! Aký trest by ste pre VW navrhli v prípade potvrdenia obvinení? Ak sa VW podarí z obvinení "vyšmyknúť," automobilka si poriadne vydýchne. 

Podvod so skutočnými hodnotami emisnej kontroly sa týka počtu takmer pol milióna vozidlielZdroj: newslocker.com

zdroj: newslocker.com, detroitnews.com, reuters.com, consumeraffairs.com

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

012016 Bugatti Vision GT: Reálna podoba berie dych!Na frakfurtskom autosalóne je poriadne rušno. Okrem niekoľkých výnimiek sú návštevníci...18. September, 2015
02Artega Scalo: Elektrické kupé, ktoré nabiješ za hodinu!Artega Scalo disponuje zrýchlením z 0 na 100 km za hodinu za 3,6 sekúnd! Maximálna rýchlosť...18. September, 2015
03Video: Najbezpečnejší obrnený taxík na svete!Obrnené vozidlo namiesto taxíka? V Rusku realita! Vyberieš si bežný taxík alebo obrnené...19. September, 2015