Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Spotreba len 2,35 l: Najškaredšie auto sveta - Zabudni na Multiplu!

Vražda automobilového dizajnu alebo pomsta dizajnéra tesne pred výpoveďou. Reliant Robin je zlý sen nielen, čo sa týka vzhľadu. Nasledujúce zábery sú určené len pre silné povahy a na vlastné riziko. Áno, niečo tak škaredé, skutočne vzniklo. Priprav sa na najhoršie jazdné vlastnosti a parametre, aké môžeš čakať.

rufus v Podcasty
20.09.2020
Diskusia:
Sledujte nás na:

Video: Reliant Robin - Čo...

Podcasty

Reliant Robin sa stal najznámejším vozidlom spoločnosti. Bolo to jedno z mála automobilov, ktoré používalo iba tri kolesá. Môže byť dôvodom kúpy tohto vozidla niečo iné ako snaha ušetriť peniaze? Okrem dane za 3-kolesové vozidlo, nemá veľa výhod.

Reliant Robin je vážna konkurencia škaredého Fiatu MultiplaZdroj: whellsage.org

Nestabilita vozidla

Vlastnosti vozidla ho priam predurčujú na rekordéra množstva nehôd. Počet prevrátení takmer istotne prestaneš ako majiteľ po čase rátať. Tak sa vyjadrujú vodiči s osobnou skúsenosťou. Pozeráš sa na automobil, ktorý sa stal vďačnou zábavkou známej šou BBC.

Spotreba len 2,35 l: Najškaredšie auto sveta - Zabudni na Multiplu!

Pomocné kolieska

Vo videu na konci článku dokonca tím Jeremyho Clarksona našiel spôsob ako zamedziť prevráteniu vozidla. Aj s týmto problémom si s dávkou humoru dokázal tím automobilových nadšencov poradiť. Inšpiráciu vzali u riešenia, ktoré uľahčuje deťom začiatky v jazde na bicykli. Toto vozidlo s dávkou humoru možno označiť ako ódu na laminát. Vlákna impregnovanými živicou sú dôvodom nízkej váhy vozidla a faktu, že prípadné prevrátenie nebudeš až tak zle znášať.

Pre „normálnych“ Reliant Kitten so 4 kolesami

Na obranu nepochopiteľného vzhľadu bez štipky úcty k dizajnu možno len dodať, že Reliant sa vyrábal aj v 4-kolesovej verzii ako Reliant Kitten. Je to o niečo lepšie, stále to však je vozidlo, ktoré nebudeš susedovi závidieť. Reliant Kitten (mačiatko) si prekvapilo získal menej pozornosti. Zrejme kvôli nižšej miere zdesenia pri pohľade naň.

Reliant Robin vs. pohľadný predchodca Reliant Scimitar GTEZdroj: whellsage.org

Dôvodom vzniku bol „vodičák“

Predsa len existuje iný dôvod jeho vzniku. Robin vznikol ako recesia anglického zákona o motorových vozidlách. Až do konca výroby Robina bolo možné podľa anglickej legislatívy platnej riadiť motorizovanú trojkolku s hmotnosťou do 450 kilogramov (neskôr 550 kg) skupiny B1 akýkoľvek mladík. Podobne ako u nás získavame k B1 kategóriu AM.  Pre Reliant Robin platil tiež výhodnejší zdaňovací systém platný pre motocykle. Jazdiť s ním bolo lacné a prakticky dostupné pre každého.

Nízka spotreba

Prekvapenie. Zaujímavá je aj spotreba. Tento „Trident“ s motorom spotrebuje menej paliva ako súčasné skútre. Motor s objemom 850 kubických centimetrov disponuje spotrebou len okolo 4 litrov paliva na sto kilometrov. Teraz sa podrž, ďalšie série výroby utiahli opasok spotreby ešte viac až na spotrebu 2,35 l/100 km. „Nežerie takmer nič. Palivová nádrž aj peňaženka sa usmieva.

Reliant Robin škaredší ako Fiat MultiplaZdroj: whellsage.org

Dynamika/štvorvalec

Zaujíma ťa zrýchlenie. Robin z nuly na stovku vyštartuje za 14 sekúnd. Aj ty si ostal prekpvapený? Áno, tento „netvor“ skutočne dokáže siahnuť na rýchlosť 100 km/h. Maximálka bola stanovená na necelých 137 kilometrov za hodinu0,85-litrová jednotka bola štvorvalcová. Celkový výkon asi 29 kW (40 k) slávu nezožne, ale aspoň ponúka vylepšený karburátor Zenith, ktorý nahradil slabé, 0,75-litrové jednotky z modelu, ktorý sa vyrábal do roku 1973.

3 generácie zlej voľby

Séria zavŕšená tragickou (ne)bezpečnosťou vozidla, zastaraným vzhľadom aj parametrami bola zavŕšená v čase, keď sa u nás začala vyrábať Škoda Fabia. A to, priznajme si všetci, už je úplne iná treba v porovnaní s Robinom.

Pre normálnych Reliant Kitten so 4 kolesamiZdroj: whellsage.org

Horší ako Fiat Multipla

Hmotnosť a ďalšie výhody zrejme k popularite vozidla nestačia. Slovo dalo slovo a tento model upadol do zabudnutia. Nepomohla mu ani milá negatívna pozornosť. Ako hodnotíš tento netradičný model so zvláštnou stratégiou vlastností? V čom je horší ako Multipla? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch.

Zdroj: wheelsage.org, obrázky wheelsage.org

Reliant Robin - vážna konkurencia Fiatu Multipla

Video: Reliant Robin - Čo (ne)dokáže?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Dacia Duster cabrio: Vietor vo vlasoch za menej?Omyl prírody alebo zaujímavý model do mesta a pre zábavu? Čo ponúka rarita, ktorá sa stala...2. September, 2020
02Škoda Favorit ako nová: 17 600 km, cena 7 900 €!Zbystri pozornosť. V ponuke áut na predaj sa objavil ďalší raritný exemplár. Nová kultová...6. September, 2020
03Škoda Felicia kabriolet: Rarita s nájazdom 19 km na predaj v ČR! Dokonalý 60-ročný exemplár nemá jediný škrabanec. Nie, to nie žart. Veterán disponuje...10. September, 2020