Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Števo Eisele: Prečo si platí z vlastných peňazí výlety za Formulou 1? (rozhovor)

Prečítajte si exkluzívny rozhovor so športovým redaktorom a komentátorom Formuly 1 a Ďurom Sabom. Dozviete sa unikátne informácie zo zákulisia.

Juraj Sabo v Podcasty
24.04.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:

Števo Eisele: Prečo si...

Podcasty

„Červené svetlá zhasli a máme odštartované“. Týmito slovami už roky štartuje každú Veľkú cenu F1 komentátor a motoristický odborník Števo Eisele. Dohodnúť si s ním rozhovor pred prvou Veľkou cenou však bolo nemožné, ale som rád, že si našiel čas na začiatku ročníka a mohol som ho vyspovedať. Formula 1 sa už nevysiela na staniciach Sport 1 a 2, ale práva získala spoločnosť Nova Sport, konkrétne kanál Nova Sport. Preto som bol na úvod rozhovoru zvedavý, či práve táto zmena a nové štúdio boli tou hlavnou príčinou, prečo Števo nemal čas pred sezónou.

Ďakujem za pozvanie a za tvoju trpezlivosť a vytrvalosť, pretože som nerobil drahoty ani nemám hviezdne maniere, ale naozaj sme chystali nový projekt a kompletne celé vysielanie na Nova Sport 5. Na prvý pohľad sa to nemusí zdať náročné, lebo piloti odštartujú a krúžia stále dookola, ale my hneď na našom prvom stretnutí s manažmentom Nova Sportu sme boli na rovnakej vlne a povedali sme si  poďme z toho spraviť najlepší športový televízny produkt v regióne. Nechcem veľmi predbiehať, ale pevne verím, že tú latku sa nám v rámci televíznej produkcie podarilo zodvihnúť.

Máme fanúšikov priamo v publiku, čo si niekto povie, ale veď nič nové. To je pravda, ale potrebujete k tomu všetkému mať podpísané papiere a dotiahnuté mikro detaily ako napríklad koberec, ktorý sme museli do štúdia kúpiť, pretože ak niekto počas komentovania odbehne a jeho topánky by mohli vydávať zvuk, tak by to mohlo rušiť priamy prenos. Aj na takéto drobnosti sme museli myslieť.

Zároveň máme svetový unikát a to je živé komentovanie. Šikovní technici po štúdiu pred štartom vymenia mixážne pulty, trvá im to len tri minúty a sme pripravení na komentovanie priameho prenosu. Nazvučia to tak, aby ľudia pri televíznych obrazovkách si nič nevšimli a zároveň fanúšikovia v štúdiu mali plnohodnotný zážitok. Je to zvuková alchýmia, nesmiete mať spätnú väzbu, chcete aby ľudia v štúdiu tiež počuli napríklad vysielačky tímov, musíte nastaviť hlasitosť ruchov a to všetko je veľmi dôležité. Robili sme na miliónoch detailov a ani sa mi nesnívalo, že sa nám podarí spojazdniť hneď štyri z piatich top vecí, ktoré sme mali vymyslené a tú piatu ešte nemôžem prezradiť. 

Števo Eisele a Ďuro SaboZdroj: Autobazar.EU

Spomenul si divákov. Zatiaľ boli Veľké ceny mimo Európy, čiže prenosy, ktoré sa často vysielajú skoro ráno. Aká je nálada aj s tými divákmi, keď sa štartuje ráno o 7:00 a štúdio začína aj hlboko pred 6:00?

To je brutál. Pre väčšinu divákov, ktorých žrebujeme, je to prvý zážitok s televíznou produkciou. Jedna vec je, keď ste v publiku a nevidieť vás, ale keď už ste súčasťou tej Veľkej ceny a vtiahne vás to, tak cítim aj ja tú elektrinu a to napätie, ktoré tam je. Keď sme sa stretávali o 4:00 alebo 5:00, tak to bol festival mátoh, ale v momente ako vkročíš do toho štúdia, to musíte zažiť, to je ako keď prídete do Disneylandu. Pre mňa je F1 Disneyland pre dospelých. Robím ju už 12. rok, ale som veľmi rád, že tam tých fanúšikov máme. Naposledy sme končili o 8:00 ráno a niektorí boli skutočne unavení, ale oči sa im ligotali a boli šťastní, že boli pri tom.

Často sa zákulisne píše a hovorí o rokovaniach pri prestupoch jazdcov, aké to bolo v tvojom prípade? Mal si nejaké požiadavky? Podpísal si finančne skvelú zmluvu?

(smiech) Dobre na to ideš. A ja ti môžem najpravdivejšie odpovedať, pretože peniaze boli tá úplne posledná vec, o ktorej sme sa rozprávali. A to bol zároveň aj signál, že som na správnej adrese, že to oslovenie, ktoré zo strany Nova Sportu prišlo a rokovania so šéfredaktorom Dušanom Mendelom boli super korektné a profesionálne. Od prvého momentu sme si nadhadzovali „poďme to urobiť takto. Čo keby sme to urobili takto, a neskúsime to takto?" A to ma vlastne presvedčilo v tom, že som na správnej adrese, že chcem byť súčasťou tohoto projektu a na konci dňa sa aj tie financie dohodli na prvú, ako sa hovorí. Jasné, že to nerobím len pre dobrý pocit, ale vidieť to nadšenie v rámci celého tímu a televízie a mať možnosť spolupracovať s ľuďmi, ktorí sú nielen  skvelí profíci a dobrí ľudia, to mi ešte dodalo extra energiu. A myslím si, že toto všetko bude stále ten projekt posúvať dopredu a ďalej. 

A teraz pravdu. To vaše oznámenie, či budete ďalej komentovať priame prenosy na Nova Sport 5, ste tak trošku naťahovali, nech sú ľudia v napätí?

Keď sme to prezradili na show EisKing s Mikom Häkkinenom, tak to bola brutálna cunami. Takú energiu a nadšenie fanúšikov som nikdy nezažil. Zároveň platí, že rozhodne sme nič nenaťahovali v tom zmysle, že pol roka sme boli dohodnutí a patrí to podľa mňa k takej stavovskej cti, že pokiaľ pracujem pre iného zamestnávateľa, na Sport 1 a 2 si vážim tú šancu, ktorú som dostal, tak by mi to prišlo veľmi divné, že tu vyjednávam. Nie je to môj štýl. Nepopieram, že iní to robili, ale mňa sa to netýkalo. Aby som presne odpovedal, tak prvý kontakt bol pred Abú Dhabí, pred koncom sezóny a až po poslednej Veľkej cene sme si druhýkrát sadli. My sme to oznámili, keď sme ešte nemali podpísaný kontrakt, ale všetci sme cítili, že to smeruje tým správnym smerom. A keď som vyslovil myšlienku, že by sme to mohli odhaliť na show s Häkkinenom ako takú čerešničku na torte, tak som si vizualizoval, že ľudia budú radi a bude to taký pekný vianočný darček. Ale tá reakcia bola omnoho silnejšia a stále z toho žijem.

Podcast Števo Eisele a Ďuro SaboZdroj: Autobazar.EU

Bol si aj na predsezónnych testoch v Bahrajne. Z pracovného pohľadu si to človek určite užije, ale zažil si aj Bahrajn alebo je to len hotel a trať?

Bol som tam aj pred rokom, bol som aj teraz a presne si to vystihol. Videl som iba letisko, hotel, ktorý bol riadny pajzel a trať a vôbec mi to nevadí. Ono aj, keď sa povie práca, pre mňa je to stále „dream job“. Je to práca snov a možno mnohí fanúšikovia nevedia, že ja som si väčšinu týchto výjazdov platil z vlastných peňazí, pretože som to chcel zažiť a bral som to ako investíciu. Išiel som vo štvrtok, piatok na okruh a v nedeľu skoro ráno som letel z Imoly alebo z Amsterdamu a vždy som stresoval, či stihnem lietadlo smerom do štúdia a či všetko stihnem. Keď ste súčasťou napríklad tých testov, vidíte na vlastné oči veci, ktoré v žiadnom zostrihu, v žiadnom priamom prenose nezbadáte. Videl som monoposty ako úplne nové a videl som ich prvýkrát. Bol som z boku boxovej uličky a videl som ich z pohľadu, ktoré kamery veľmi neponúkajú. Hneď som vedel povedať, že napríklad tímy Haas alebo Sauber majú minimum lakovania. Keď som videl auto od Alpinu, pomyslel som si, že je to čierne čudo. A keď to snímanie kamier vidíš na televíznej obrazovke, tak to nevyzerá už tak zle ako v samotnej realite. Pozerám sa na ten McLaren a hovorím si, veď tri štvrtiny sú karbónové. Dobre, jedna vec je vizuálna, ale druhá vec, znamená to, že sú asi príliš ťažký, že šetria váhou. Pretože aj farba niečo váži a rozmýšľal som, kde tú farbu dali a kde nie. Nehovoriac o reči tela, keď po prvom dni testov vidím tých pilotov ako vychádzajú z garáže alebo v mix zóne reagujú na rozhovory. Nie som študovaný psychológ, ale keby ste videli ten široký úsmev Maxa Verstappena a technického riaditeľa Reb Bullu Adriana Neweyho, bolo hneď jasné, že sú skvelí. A naopak vidieť zachmúrené tváre napríklad technického riaditeľa Mercedesu Jamesa Ellisona, tak hneď som vedel, že tam niečo nevyšlo. 

Veľa sa hovorí o prestupoch medzi tímami. Fernando Alonso podpísal nedávno zmluvu s Aston Martinom, ale to nič nemusí znamenať?

Alonso je obrovský hráč v spoločnosti svojho manažéra Flavia Briatoreho. Alonso samozrejme skúmal možnosti trhu, uvažoval ako väčšina pilotov, pretože všetci sa chcú dostať do Red Bullu. Ale Verstappen nikam neodchádza, aspoň zatiaľ a bol by sám hlúpy, keby odišiel z najrýchlejšieho stroja. Peréz má tiež dobrú formu, takže tam boli dvere pre Alonsa zatvorené. Mercedes mu pravdepodobne nebude vedieť poskytnúť víťazný stroj najbližší rok a pol a tým pádom aj komerčne bolo pre Alonsa najlepšie zostať v Aston Martine, ktorý v roku 2026 bude mať pohonnú jednotku Honda, ktorú má teraz Red Bull. Aston má nový veterný tunel, najmodernejšiu továreň v F1 a k tomu Alonso dostane 25 miliónov ročne a s tým sa dá nejako prežiť. Takže Alonso na konci dňa zobral to najlepšie, čo mu zostalo. Klobúk dole pred tým, čo dokáže vo svojom veku (42 rokov). On nemá nič iné, nejaký súkromný život, všetko obetoval motoršportu, v tom je absolútny fanatik a ja mu prajem to 33. víťazstvo vo Veľkej cene. Nebodaj, keby sa on zapojil do bitky o titul, to by sme videli ohňostroje. A držím palce Astonu nech sa tam vráti, lebo je to úžasná značka a potrebujem vidieť to vyrovnané pole. 

Tento rok sa jazdí 10 mesiacov, 24 Veľkých cien, to už je asi strop, viac sa asi nedá alebo?

Spoznali sme pred pár dňami kalendár na sezónu 2025, ktorý je takmer identický s tohoročným. Okrem 24 Veľkých cien treba pripočítať 6 sobotných šprintov, čo je vlastne malá Veľká cena. Je tu viacero uhlov pohľadu. Ak by to bola sezóna ako v roku 2021 a vyrovnané pole, tak nikdy nás to nezasýti a zapneme si to s obrovským nadšením. Pokiaľ je to dominancia jedného pilota a tímu, tak je jasné, že to máme chuť skrátiť.

Ale pamätám si časy, keď v telke bol raz za dva až tri týždne jeden zápas Ligy majstrov a veľmi sme sa na to tešili. A dnes ten futbal môžete sledovať 24 hodín denne a mňa osobne to presýtilo. Ak mám povedať čisto za seba, ideálny model by bol 20 Veľkých cien aj z hľadiska cestovania. Lebo napríklad inžinieri a mechanici necestujú biznis class do Japonska alebo do Austrálie, oni sú riadne pokrčení. Ale keby tú robotu nechceli robiť, tak ju samozrejme nerobia, tým pádom ani ja sa nesťažujem a F1 milujem. Netreba zabúdať na ten komerčný aspekt, ktorý tam je. Ak príde k tomu, že Veľké ceny nebudú vypredané, tak aj Liberty Media, ako riadiaci orgán, sa bude musieť zamyslieť. Ak je dopyt obrovský a na čakacej listine je ďalších 6 krajín, ktoré by F1 chceli organizovať, tak sa tomu dá asi ťažko zabrániť. Formula 1 stále dokáže vytvoriť tie úžasné príbehy a pevne verím že aj my v rámci celého vysielacieho tímu tomu dodávame ešte extra šťavu.

Vypočujte si celý rozhovor so Števom Eiselem a Ďurom Sabom v podcaste na AUTOBAZAR.EU:

Dozviete sa aj to:

- kde Števo práve bol, keď po prestupe Lewisa Hamiltona do Ferrari „vybuchol“ internet

- a zistíte, že Števo by bol skvelý delegát cestovnej kancelárie, pretože jeho lákanie na návštevu Veľkej ceny je dych berúce rovnako ako jeho komentovanie

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA