Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Subaru Impreza má v novej generácii výlučne CVT a lepšie asistenčné systémy

Japonská automobilka Subaru prichádza s novou generáciou svojho takmer najdôležitejšieho modelu Impreza. Aj keď to tak možno nevyzerá zvonka, lebo tvary sú veľmi podobné, je to úplne nová generácia na veľmi podobných základoch ako má tá odchádzajúca. Avšak je tu jeden geografický problém. K nemu však neskôr.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Subaru

Subaru Impreza má v novej...

Auto-moto zaujímavosti

Nová generácia Imprezy bude dostupná výhradne s karosériou hatchback, sedan už v pláne jednoducho nie je. Je to z dôvodu racionalizácie portfólia a zníženia nákladov pri výrobe. Záujem o sedan bol tiež rozhodujúcim faktorom. Tvarovo bude nová Impreza skôr evolúciou ako úplnou novinkou. Spoločné znaky sa dajú nájsť aj v prednej časti, kde je tradičná šesťuholníková maska chladiča, ale svetla sú výrazne menšie, pripomínajúce Mazdu 3. Vzadu je množstvo zmien rovnaké a tiež prístup skôr pripomína výraznejší facelift ako úplne nové vozidlo. Treba však povedať, že nová generácia Imprezy bude omnoho elegantnejšia ako bola kedykoľvek doteraz. Môže za to aj inak tvarované tretie bočné okno a svoj podiel nesú aj hladšie bočné línie.

Subaru Impreza má v novej generácii výlučne CVT a lepšie asistenčné systémyZdroj: Subaru

Interiér prináša podobný prístup ako má aj väčší model Outback. Má portrétovo orientovaný 11,6-palcový dotykový displej, ktorý nahradil dva samostatné a aj panel klimatizácie. Tento veľký displej a hlavne, na ňom bežiaci informačno-zábavný systém, ponúka možnosť bezdrôtového zrkadlenia mobilných telefónov cez Apple CarPlay, alebo Android Auto. V ponuke modelu bude aj menší displej s uhlopriečkou iba 7 palcov, ktorý dostanú slabšie vybavené alternatívy v ponuke. Platí teda, že veľký displej bude iba pre drahšie kusy. Na aute je jasné, že toto je zatiaľ kus určený pre Ameriku. Európska verzia je zatiaľ otázna, ale mala by doraziť tiež.

Subaru Impreza má v novej generácii výlučne CVT a lepšie asistenčné systémyZdroj: Subaru

Subaru pre svoj nový a ťažiskový model, ktorý je dôležitý nielen u nás, ale hlavne v spomenutej Amerike používa dvojokruhový elektronický posilňovač riadenia z modelu WRX. Automobilka hovorí, že toto bude základom pre lepšiu ovládateľnosť a priamejší pocit z pohybov volantu.

Novinkou bude aj Vylepšená verzia systému eyeSight, ktorý sústreďuje asistenčné prvky vodiča. Bude mať širší výhľad a dokáže identifikovať nielen autá, ale aj bicykle, chodcov a hlavne chodcov na križovatkách. Verzie modelu, ktoré budú vybavené udržiavaným v pruhu, varovaním pred premávku vzadu a senzorom slepého uhla budú mať automaticky aj núdzový systém zatáčania, aby sa vozidlo vyhlo ďalšej zrážke po prvotnej nehode.

Subaru Impreza má v novej generácii výlučne CVT a lepšie asistenčné systémyZdroj: Subaru

Pohon bude zabezpečovať niekoľko motorov. Úplný základ bude mať dvojlitrový motor boxer, ktorý bude mať 4 valce a výkon 113 kW (154 k). Bude mať atmosférické plnenie a preto bude krútiaci moment iba 197 Nm. Vrcholnou pohonnou jednotkou bude rovnako štvorvalec, rovnako atmosférický, ale s objemom 2,5 litra a výkonom 136 kW (185 k). Krútiaci moment tejto výkonnejšej verzie bude 241 Nm. Štandardom pre oba motory bude prevodovka CVT, čiže variator. Športovejšie ladené výbavy Sport a RS dostanú prednastavených 8 prevodových stupňov, ktorý bude možné ovládať pádlami pod volantom. Štandardom nebude len automatická prevodovka, ale aj pohon všetkých 4 kolies. Je možné, že na základe tohto modelu vznikne aj nová generácia modelu XV s podobnými zmenami. Do Európy by sa mohla dostať Impreza s dvojlitrovým hybridným systémom. To však ukáže čas. Len pre pripomenutie, na Slovensku je najpredávanejším a najúspešnejším modelom Subaru práve ten najdrahší a najväčší. Najviac popularity má teda Outback.

Subaru Impreza má v novej generácii výlučne CVT a lepšie asistenčné systémyZdroj: Subaru

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Abarth 500e vstupuje do novej elektrickej éry so zvukom z reprákovAutomobilka Abarth, ktorá je prudko závislá na Fiate predstavila svoj nový model. Je ním...24. November, 2022
02Subaru oživí meno Rex v niektorých krajináchJaponská automobilka Toyota rozšíri na niektorých svojich trhoch modelovú ponuku o...18. November, 2022
03Novinky na trhu: Ceny stanovil Hyundai Ioniq 6 a aj Renault AustralAutomobilky Hyundai a Renault uvádzajú svoje najnovšie modely na trh v rovnakom časovom...18. November, 2022