Supertatra Antiporsche: Nepochopený superšport z Čiech! #1

V roku 1991 bola na autosalóne v Paríži oficiálne predstavená Tatra MTX V8. Na svoju dobu bolo toto vozidlo skutočne výnimočné, nielenže dosahovalo na tú dobu rekordné rýchlostné limity superšportov, ale vyznačovalo sa aj zaujímavým športovým dizajnom schopným konkurovať zahraničným automobilkám! Prečo sa napriek tomu Tatra MTX V8 nikdy nedočkala predpokladanej výroby v počte 200 exemplárov? Viac v článku!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
23.03.2016
Diskusia:

Tatra MTX V8

Auto-moto zaujímavosti

1990 Tatra MTX V8

Známy automobilový jazdec Cyril Svoboda hľadal v 80. rokoch automobil, ktorý by spĺňal predpoklady okruhu F1. Na Hungaroringu sa vtedy používali Tatry 623, tie však bolo možno vidieť len v pozícii záchranárskeho vozidla. Ako „safety car“ sa používali rýchlejšie modely značky Porsche. Svoboda však poprosil o pomoc najlepších predstaviteľov automobilového dizajnu, aby navrhli stroj pre potreby závodov F1. Tak vznikla Tatra MTX V8, ktorá bola oficiálne predstavená v roku 1991.

Testovanie na trati

V roku 1991 prebiehalo testovanie prototypu na trati. Automobilka vtedy údajne dostala až 200 objednávok na výrobu vozidla. „Supertatra Antiporsche" Ako stroji hovoril dizajnér, ktorý vozidlo vytvoril, Václav Král, bol výnimočným dvojmiestnym závodným superšportom.

Rozmery

Vozidlo s dĺžkou 4,6 metra, šírkou 198 centimetrov a výškou 116 centimetrov nebolo na trati možné prehliadnuť. Na svoju dobu sa vtedy vozidlo vyznačovalo aj nadčasovým obutím. Pneumatiky Pirelli P Zero 245/40 ZR17 o rozmere 335/35 ZR17 v kombinácii s interne chladenými brzdovými kotúčmi s priemerom 279 milimetrov zabezpečovali slušné jazdné vlastnosti a stabilitu na trati.

Motor

Asi ťa neprekvapí, pre aké použitie motora sa tvorcovia rozhodli. Pod kapotou objavil motor chladený vzduchom, pôvodne použitý v Tatre 623. Na výber boli dve verzie. Motor s objemom 3,5 litra s 2 karburátormi JIKOV, ktorý disponoval výkonom 217 koní a 310 Nm. Výkon bol na kolesá prenášaný plne synchronizovanou manuálnou prevodovkou. Druhý motor disponoval motorom s objemom 3,9 litra a vstrekovaním paliva Bosch K-Jetronic.

Maximálna rýchlosť a zrýchlenie

Maximálna rýchlosť bola stanovená na 246 kilometrov za hodinu.  Z nuly na sto sa ručička ukazovateľa Tatry MTX V8 dostala za 6.2 sekundy! Silnejšia varianta motora disponovala výkonom až 305 koní a 365 Nm. Automobil o váhe 1350 kilogramov dokázal zrýchliť z nuly na sto kilometrov za hodinu za 5,6 sekundy. Jeho maximálna rýchlosť predstavovala 265 kilometrov za hodinu! Tieto rýchlostné parametre boli pri tunajších strojoch v roku 1991 doslova rekordnými parametrami!

Červená a čierna

Exempláre boli vyrobené v niekoľkých farebných a motorových prevedeniach. Vo vozidle červenej farby bol osadený slabší motor. Čierny exemplár mal väčšiu svetlú výšku, silnejší motor a posilňovač riadenia. Aby vozidlo lepšie „sedelo“ na diaľnici, stačilo stlačiť tlačidlo v ľavej časti od volantu. Pri prototype, ktorý má budiť dojem superšportu z Talianska, nemohli tvorcovia nepoužiť charakteristické otváranie dverí smerom hore.

Pokračovanie článku TU!

Zdroj foto: Rovnaký ako na konci článku 

Zdroj: skoda-virt.cz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Škoda 1000 MBX oslavuje polstoročie!Na ženevskom autosalóne sa kedysi nepredstavovalo toľko konceptov a modelov, ako je tomu...20. Marec, 2016
02Luxusná limuzína Hummer s nočným klubom v interiéri!Prečo majú limuzíny v dnešnej dobe taký úspech? Odpoveď je jednoduchá. Kvôli komfortu,...20. Marec, 2016
03Video: Desivá zrážka skateboardistu s autom pri vysokej rýchlosti!Skateboardoví nadšenci dokážu na skateboardoch neskutočné veci. Profesionálny...17. Marec, 2016