Škoda 1000 MBX oslavuje polstoročie!

Na ženevskom autosalóne sa kedysi nepredstavovalo toľko konceptov a modelov, ako je tomu dnes. Väčšina automobilov dostupných u nás, okrem toho, vyzerala podobne a mala aj podobné jazdné vlastnosti. Škoda 1000 MBX predsa len na ženevskom autosalóne zažiarila! Pre ňu povestné stĺpiky a zadné sklo, ju robia neprehliadnuteľnou už 50 rokov! 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
20.03.2016
Diskusia:

Video: Škoda 1100 MBX De...

Auto-moto zaujímavosti

50. narodeniny

Na ženevskom autosalóne kedysi nežiarilo toľko konceptov a modelov, ako je tomu dnes. Väčšina automobilov dostupných u nás okrem toho vyzerala podobne a mala aj podobné jazdné vlastnosti. Škoda 1000 MBX predsa len na ženevskom autosalóne zažiarila! Bolo to presne pred 50. rokmi!

Škoda 1000 MB

Škoda 1000 MB je osobný automobil nižšej strednej triedy vyrábaný v mladoboleslavskej automobilke. Jej meno vzniklo práve skratkou Mladá Boleslav (MB). Vozidlo odvodené od štvordverového sedanu sa vyrábalo v rokoch 1966 až 1969.

Výborná zberateľská investícia

Vzniklo ich len 2500 kusov, oficiálne informácie hovoria o presnom počte 2 517 vyrobených kusov. Cena tejto zberateľskej rarity z roka na rok rastie! Keď to porovnáme s celkovým počtom vyrobených kusov Škody 1000, ktorej prešlo výrobnými linkami viac ako 443-tisíc kusov, je Škoda 1000 MBX výbornou zberateľskou investíciou, špeciálne ak ide o vozidlo v pôvodnom, zachovalom stave!

Dvojdverový TUDOR

Dvojdverová verzie automobilu Škoda 1000 MB dostala pomenovanie TUDOR. Vozidlo s pevnou strechou a dvoma dverami nemalo však pri uvedení na trh ideálne podmienky.  Z finančných dôvodov sa s cieľom ušetriť, rozhodovalo o tom, koľko dielov sa použije s klasickej Škody 1000 MB.  Bol to však tvrdý oriešok, pretože, čo sa týka karosérie, nemajú spolu tieto dve vozidlá okrem čelného skla veľa spoločného. Od tohto počiatočného plánu sa upustilo. Vďaka odlišnosti vzniklo nové vozidlo, kultová Škoda Tudor!

Nevydarené plány

Kupé 1000 MBX malo vystriedať úspešnú Feliciu. Pre výrobu vozidla 1000 MB bol dokonca v Mladej Boleslavi vybudovaný nový závod s celkovou rozlohou  80 hektárov a viac ako 40 výrobnými halami! Automobilka Škoda plánovala vyrobiť až 50-tisíc kusov. Tento model bol určený najmä pre zahraničný trh. Plány nevyšli podľa predstáv a tak sa dostal na cesty len zlomok plánovanej výroby. Z akého dôvodu? Technické problémy. Vozidlo bolo problémové už pri opúšťaní výrobných liniek.

Záujem

Napriek všetkým problémom, záujem o tento model bol aj tak. Čo jeho jazdné vlastnosti? Základná verzia ponúkala rozhodne lepšie vlastnosti. Prečo teda zákazníci nakoniec volili práve dvojdverovú verziu? Z jednoduchého dôvodu. Páčil sa im jej štýlový a na svoju dobu netradičný vzhľad!

Vzhľad a charakteristické stĺpiky

Špeciálna karoséria s výrazným sklonom zadných stĺpikov, ktoré akoby nadväzujú na panoramatické sklo, dvojica dverí, bezrámové okná, to sú základné charakteristické črty vzhľadu obľúbenej Škodovky. Verzia MBX sa vyrábala s veľkým podielom ručnej práce. Trhákom svojej doby boli aj výklopné trojuholníkové okná, ktoré slúžili k vetraniu.

Motor

Pohon zabezpečuje zážihový štvorvalec s objemom 988 cm3 s výkonom 38 kW (52 k) pri 5000 min-1. Motor bol vzadu. Automobil dosahoval najväčšiu rýchlosť 127 kilometrov za hodinu. Zaujíma ťa spotreba? Ikonický automobil spotreboval 7,8 litra až 8 litrov benzínu na 100 kilometrov jazdy. Štandardom bola dvojica karburátorov Jikov, pričom len zopár kusov zišlo z linky s  jednokarburátorovým motorom.

Stúpajúca cena

MBX bola raritou svojej doby a jej hodnota rastie aj dnes! V 90. rokoch sa cena pojazdného exempláru pohybovala okolo sumy 1100 až 2 000 eur, v závislosti od technického stavu.  Dnes sa v ponuke objavuje stále výnimočnejšie. Dopyt po tejto československej legende stúpa. Tak isto stúpa aj cena. V predaji sa nedávno objavil aj ojedinelý exemplár za neuveriteľných 29 tisíc Eur! 50. ročný automobil je teda stále výbornou zberateľskou investíciou.

Rarita

Vozidlo bolo navrhované pre potreby štvorčlennej rodiny a bolo propagované ako rodinný automobil. Čo sa týka nárastu hodnoty, možno ťa zaujíma ako sa k nej dostať. Kde skončila väčšina vyrobených vozidiel? Väčšina automobilov bola exportovaná do západnej Európy. Dnes patrí tento model k vyhľadávaným modelom a každý exemplár je ceneným veteránom.

Prvé polstoročie!

Kto ju vo výrobe nahradil? Predsa legendárne kupé Škoda 110 R, ktoré sa vyrábalo v rokoch 1970-1980! Neskôr to bol model Garde a vyhľadávaná Škoda Rapid. Koľko tvojich spomienok súvisí práve s týmito automobilovými veteránmi? Ikonické Kupé Škoda 1000 MBX má za sebou prvé polstoročie! 

Zdroj foto: Rovnaký ako na konci článku 

Zdroj: wikipedia.org

Škoda 1000 MBX oslavuje polstoročie!

Video: Škoda 1100 MBX De Luxe

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Video: Desivá zrážka skateboardistu s autom pri vysokej rýchlosti!Skateboardoví nadšenci dokážu na skateboardoch neskutočné veci. Profesionálny...17. Marec, 2016
02Videotest: Mercedes-Benz G500 4x4²Kto by si nepamätal neskutočný šesťkolesový super-široký pickup Mercedesu? Áno, Mercedese...17. Marec, 2016
03Video: Kolobežka poháňaná oxidom uhličitým!Čo tak pridať na kolobežku netradičný pohon? Vynaliezavý teenager zostrojil kolobežku s CO2...16. Marec, 2016