Test: Ako ovplyvňuje šírka pneumatík jazdné vlastnosti?

Široká pneumatika ponúka viac trakcie - Zlepšuje však jazdné vlastnosti? Sú širšie pneumatiky vždy lepšou voľbou? Aké vlastnosti ponúkajú pri rôznych automobiloch, štýloch jazdy? Zaujímavý výsledok testu! Širšie pneu = vyššia rýchlosť? 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
26.08.2018
Diskusia:

Video: Ako šírka pneumatík...

Auto-moto zaujímavosti

Široká pneumatika ponúka viac trakcie - Zlepšuje však jazdné vlastnosti? Sú širšie pneumatiky vždy lepšou voľbou? Aké vlastnosti ponúkajú pri rôznych automobiloch, štýloch jazdy? Zaujímavý výsledok testu!

Ako ovplyvňuje šírka pneumatík jazdné vlastnosti? Širšie pneu = lepšia trakcia? Zdroj: indeksonline.ne

Koľko peňazí si ochotný zaplatiť za lepšie parametre?

Koľko peňazí sme ochotní zaplatiť za viac výkonu, lepšie rýchlostné parametre? V snahe o dosiahnutie vyššej rýchlosti je veľmi populárny trend výmeny štandardných pneumatík za širšie pneumatiky. Má táto zmena preukázateľný dopad na rýchlosť alebo ide o fámu a je výmena pneumatík za väčšie zbytočná?

Ako ovplyvňuje šírka pneumatík jazdné vlastnosti? Širšie pneu = lepšia trakcia? Zdroj: equipmentworld.com

Širšie pneumatiky = viac priľnavosti

Šikovní chalani z britskej redakcie TyreReview.co.uk podložili túto otázku odbornému testu. Väčšia kontaktná plocha, lepšia trakcia? Širšie pneumatiky automaticky teda znamenajú väčšiu priľnavosť? Áno, v určitých prípadoch. Kedy široké pneumatiky skutočne zvýšia rýchlosť vozidla a kedy, naopak, dosahovanú rýchlosť znižujú?

Ako ovplyvňuje šírka pneumatík jazdné vlastnosti? Širšie pneu = lepšia trakcia? Zdroj: 1gai.ru

Pretekársky okruh vs. reálne podmienky na cestách

Táto predstava vznikla vďaka superšportom vybaveným pneumatikami zadných kolies so šírkou aj 300 milimetrov. Parametre superšportu v kombinácii s podmienkami pretekárskych okruhov  a jazdy so širokými pneumatikami skutočne "trhajú" betón. Rovnaký výsledok však nemôže byť dosiahnutý na bežných cestách s nerovným povrchom, s inými špecifikáciami automobilov a parametrami výkonu. Tu treba mať jasno.

Podmienky testu

Testovaniu bolo podrobené BMW 320d vybavené rôznymi kombináciami pneumatík Goodyear Eagle F1 Asymmetric s rozmermi 225/40 / R19, 255/35 / R19 a 285/30 / R19. Experimentovalo sa tak s rôznymi možnosťami. Jonathan Benson pri meraní pneumatík hodnotil jazdu a brzdenie v suchom a vlhkom prostredí a odolnosť voči "aquaplaningu," strate priľnavosti na mokrej vozovke.

Výsledky kombinácií pneumatík

Výsledky rôznych kombinácií veľkostí? Kombinácia 255 predných a 285 zadných kolies mala najlepšie výsledky na suchom okruhu a pri skúškach suchého aj mokrého brzdenia, ale trochu "vynechávali" v iných podmienkach. V okruhu s mokrým ovládaním toto nastavenie bolo takmer o 2,0 sekundy pomalšie ako "255-ky" na všetkých 4 kolesách. A v odolnosti proti aquaplaningu to 255-ky tiež trochu vzdali v súboji s "225-kami."

Ako ovplyvňuje šírka pneumatík jazdné vlastnosti? 1. stĺpec čas a brdzenie suchá vozovka, 2. stĺpec mokrá vozovkaZdroj: roadandtrack.com

Užšie neznamená horšie

V mokrom prostredí užšia pneumatika ľahšie pretína stojatú vodu a drží stopu lepšie ako širšie pneumatiky. To je dôvod, prečo veľa vodičov vsádza v zime na extrémne úzke pneumatiky . Úzke pneumatiky sa osvedčili aj na snehu a ľade.

Ako ovplyvňuje šírka pneumatík jazdné vlastnosti? 1. stĺpec čas a brdzenie suchá vozovka, 2. stĺpec mokrá vozovkaAko ovplyvňuje šírka pneumatík jazdné vlastnosti? Výsledky testu na suchom povrchuZdroj: roadandtrack.com

Výber pneumatík

Vo vyberaní pneumatík a porovnávaní rozmerov, vždy pôjde o robenie kompromisov. Vodič jednoducho s jedným "obutím" nemôže mať všetko. Benson radí, že si vodič má vybrať, či mu ide o výkon a parametre na suchej alebo mokrej vozovke.

 Ako ovplyvňuje šírka pneumatík jazdné vlastnosti? 1. stĺpec čas a brdzenie suchá vozovka, 2. stĺpec mokrá vozovkaAko ovplyvňuje šírka pneumatík jazdné vlastnosti? Výsledky testu na suchom povrchuZdroj: roadandtrack.com

Zistenia / výsledky testu

Zatiaľ čo širšie pneumatiky zvyčajne poskytujú väčšiu priľnavosť na suchu na trati, ich použitie v bežnej cestnej premávke môže byť viac riskantným a adrenalínovým rozhodnutím ako praktickým. Výrazne širšie pneumatiky znamenajú, že auto bude nepríjemne reagovať na nerovnom povrchu bežných ciest.

Ako ovplyvňuje šírka pneumatík jazdné vlastnosti? 1. stĺpec čas a brdzenie suchá vozovka, 2. stĺpec mokrá vozovkaAko ovplyvňuje šírka pneumatík jazdné vlastnosti? Výsledky testu - brzdenieZdroj: roadandtrack.com

Zaujímavý test

Treba tiež brať do úvahy aj typy pneumatík. Široká celosezónna pneumatika neposkytuje toľko priľnavosti ako užšia letná pneumatika s dizajnom a zložením dezénu so zameraním na výkon. Ohľadne pneumatík sa oplatí vedieť čo najviac, bez ohľadu na to, či si automobilový fanatik alebo vodič, ktorý automobil využíva na cesty do práce, výlety a dovolenky.

Sleduj video

Tieto testy sú rozhodne užitočné. Čo si myslíš o výsledkoch rôznych typov pneumatík na suchom a mokrom povrchu? Aké rozloženie predných a zadných pneumatík preferuješ? Podeľ sa s nami o svoje skúsenosti, rady a tipy v komentároch? Sleduj video.

Zdroj: roadandtrack.commotorauthority.com, indeksonline.net

Video: Ako šírka pneumatík ovplyvňuje jazdné vlastnosti?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Škoda 105 L: Nájazd 45 211 km, 31 rokov, top stav!Škoda 105 L z roku 1987 - perfektný technický stav. Je vhodná aj ako investícia. Čo ďalšie...18. August, 2018
02Terénny kolos z Ruska: Bytová jednotka, 2-metrové kolesá, 40 ton, 700 koní! Kamaz Arktika - veľavravný názov terénneho monštra, ktoré dokáže zdolať nielen Severný pól!...8. August, 2018
03Kedy môže polícia zadržať vodičský preukaz? Tieto prípady = odobratie na mieste!Asi neexistuje pre vodiča väčší strašiak ako strata / odobratie vodičského preukazu. Bežné...2. August, 2018