Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Dacia Sandero Stepway - Veľa hudby

Automobilka Dacia zmenila logá všade a už aj na samotných autmobiloch. Modely dostali zaujímavé vylepšenia aj mimo tohto faktu. Duster má vlastne novú prístrojovú dosku, pri Sandere nebolo nutné toľko úprav riešiť. Naviac verzia Stepway ide svojou vlastnou cestou a tiež sa podieľa na budovaní nového imidžu automobilky z Rumunska, ktorá patrí pod skupinou Renault.

JozefM v Testy
15.02.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Dacia Sandero Stepway

Testy

My sme sa pozreli na to ako sa žije s jednou z najklasickejších verzií modelu, ktorý je jedným z najpopulárnejších vozidiel v Európe. Vyskúšali sme si rovno terénnu alternatívu, teda terénnejšiu alternatívu s litrovým trojvalcom spaľujúcim benzín.

Novinky najmä vonku

Dacia Sandero je stále malé auto, ktoré patrí do segmentu B. Avšak jeho verzia Stepway prináša niečo celkom iné, čo zákazníci oceňujú. Prináša terénny vzhľad pozostávajúci z väčších kolies, mierne väčšej svetlej výšky, ale hlavne z plastových lemov okolo spodnej časti vozidla. Práve Sandero Stepway je najkrajšou možnosťou v prípade tohoto vozidla. Ak by ste chceli alternatívu bez terénnych génov, tak radšej stiahnite po Logane.

Vonkajšie vylepšenia najnovšej verzie modelu, ktorá sa vyrába od konca minulého roka sú síce minimálne, ale majú o to väčší zásah. Predná maska prináša úplne nové logo s písmenami D a C a ukazuje tak, že auto má byť nielen lacné, ale aj zamerané na mladších užívateľov. Logá vpredu, aj vzadu, sú po novom biele. Bude to nový poznávací znak vozidiel Dacia. Dôvod na zmenu a odchýlenie od chrómových prvkov je jednoduchý. Udržateľnosť a menšia ekologická náročnosť výroby ako v prípade pôvodných prvkov. Rovnako sa mení aj nápis na kufri. Miesto loga je tam názov automobilky. Nič prevratné, ale stále príjemné na pohľad.

Test: Dacia Sandero Stepway - Veľa hudbyZdroj: Autobazar.EU

Tou najväčšou zmenou, ak berieme plochu bude určite použitie úplne novej zelenej farby zjednocujúcej všetky modely aktuálne v ponuke. Oproti tej štandardnej oranžovej, ktorú model Sandero Stepway predvádzal pri predstavení, je novinka vo farebnom portfóliu ideálna ku zmenenej identite prednej masky.

Veľmi slušný základ

Aby sme sa pochopili, toto nie je základná výbava modelu. Ale je to základný model v portfóliu automobilky, ak teda nerátame elektrický Spring. Ten je síce úspešný, ale nie Sandero úspešný. Priestorové pomery sú totožné pre všetky verzie Sandera a preto je jasné, že vpredu miesto chýbať nebude a vzadu ho bude tak prijateľne ku danej triede. Dokonca by sa dalo povedať že, že Sandero má viac miesta ako niektorí konkurenti, či skôr nekonkurenti z tried vyšších. Veď batožinový priestor prichádza s využiteľným objemom 410 litrov a sedadlá je možné sklápať. Jedinou nevýhodou môže byť azda trčiaca časť zakotvenia o podlahu. A takisto môže byť problémom, na zadných sedadlách, ak tam chcete posadiť trojicu. To jednoducho nie je dobrý nápad.

Interiérové zmeny pri zmene loga sa obmedzujú naozaj iba na dve, ktoré vôbec nie sú zásadné. Nový je tvar loga na volante. Vlastne to nie je logo, je tu celý nápis a znova v bielej. Ďalšia zásadná zmena prichádza na displeji. Úplne nová téma so zelenými prvkami ešte viac dáva do popredia snahu o ekologické pôsobenie automobilky.

Test: Dacia Sandero Stepway - Veľa hudbyZdroj: Autobazar.EU

Ak sa pozriete na prístrojovú dosku vyrobenú z tvrdého plastu, tak je textilný predel tiahnuci sa celým stredom vítaným doplnkom. Je jedinou mäkšou účasťou a dáva interiéru isté vizuálne odľahčenie. Inak je všetko tam, kde má byť, dokonca aj klimatizácia je samostatná a Sandero aj napriek tomu, že bolo predstavené pred pár rokmi pôsobí stále sviežo a moderne. V danej cenovej hladine mu vôbec nie je čo vyčítať. Dokonca ani jednozónovú klimatizáciu. Načo viac zón do takto malého auta?

Treba viac ako liter?

Pod kapotou Sandera Stepway môže byť výlučne litrový trojvalec. Ten má 3 verzie, teda práve vo verzii Stepway má 3 verzie, ktoré sú všetky prepĺňané. Základom je alternatíva s nepriamym vstrekom a výkonom 66 kW (90 k), trochu viac výkonu ponúkne možnosť s pridaním spaľovaním LPG, tá má 74 kW (100 k) a celkom novinkou je použitie najvýkonnejšieho motora v Sandere doposiaľ. Má už priame vstrekovanie a odovzdáva výkon 81 kW (110 k). To znamená, že pochádza z najnovšieho modelu Jogger.

Motor má veľmi príjemný charakter a pôsobí, že je väčší ako v skutočnosti hovoria čísla. Na stovke je relatívne ľahké auto za 10 sekúnd a nestratí sa ani pri diaľničných rýchlostiach. Môže za to aj 6-stupňový manuál, ktorý má, na Dáciu, až prekvapivo príjemné radenie. Táto kombinácia dokáže byť naviac celkom slušne úsporná. V praxi sa viete pohybovať so spotrebou okolo 6 litrov. A to aj v zime, prípadne v miernejšej teplotnej situácii máte spotrebu ešte nižšie.

Test: Dacia Sandero Stepway - Veľa hudbyZdroj: Autobazar.EU

Motor však nenúti ku dynamickej jazde a ukazuje, že korešponduje s podvozkom. Práve podvozok si zachováva celkom komfortný štýl aj na horších povrchoch. Toto auto je stavané na rumunské cesty, ktoré sú väčšinou porovnateľné ako tie naše. Zadná náprava je síce jednoduchá, ale od auta za takto nízku cenu nemožno nič iné čakať a jej použitie je úplne na mieste. Tá môže vytvárať jemne zvýšený pocit hlučnosti. Práve od zadnej nápravy prichádza silnejší zvukový prejav ako od prednej.

Odporúčaná verzia

Z ponuky Sandera jednoznačne odporúčame model Stepway, ktorý je vlastne terénnejším bratom. Automobilka ho prezentuje ako samostatný model, pričom sa nie je čomu čudovať. Je to auto, ktoré má vlastný štýl a je svojím spôsobom jedinečné. Z motorov si zvoľte buď nepriamovstrekový s LPG, alebo choďte do tohto výkonnejšieho. Tým však nechceme zatracovať základný agregát s 66 kW (90 k), ktorý je fantastický na jazdu po meste. Má totiž nepriamy vstrek a nevznikajú karbónové reziduá v jednotlivých sústavách. Je tu však jedno ale. Za podobnú cenu už môžete mať aj Duster s týmto motorom.

Test: Dacia Sandero Stepway - Veľa hudbyZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Dacia Sandero Stepway je takmer ojedinelým úkazom na trhu. O to však viac musí bojovať so svojím bratom Dustrom. Ten prichádza naozaj s rovnakým motorom a veľmi podobnou cenou. Pritom je o kus väčším autom. Sandero je však o niečo modernejšie, lebo je v produktovom portfóliu kratšie. Z ostatných modelov by sa dala možno spomenúť Fiesta od Fordu s prevedením Active, či Honda Jazz Cross, ktorá ale stojí takmer dvakrát toľko. Ale tiež má terénne zameranie v tomto segmente trhu.

Najlacnejšie auto na štýl crossoveru?

Dacia modelom Sandero Stepway aj s modernizovanou tvárou ponuka stále príjemne cenovo nastavené auto, ktoré dokáže zabezpečiť nielen základnú, ale aj pokročilú mobilitu. Tým myslíme, že sa nemusíte báť jazdy po diaľniciach a na dlhé vzdialenosti. Dobre, možno vtedy budete skeptickí ku kvalitám sedadiel, ak ste náročnými užívateľmi, ale pre auto sú 1 000-kilometrové porcie úplne bezproblémové. Za cenu 15 600 eur je tento základ mobility naozaj príjemným prekvapením. Väčšina ľudí predsa nepotrebuje šialené prvky výbavy. A ak si pozriete crash testy, tak si nezabudnite pozrieť aj rozdelenie jednotlivých bodov a hviezdičiek. Sandero ich najviac stratilo za absenciu niektorých prvkov. Samotný náraz vyšiel celkom uspokojivo.

Test: Dacia Sandero Stepway - Veľa hudbyZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+veľká nádrž
+dizajn s prvkami talianskej športovej automobilky
+optimálny priestor
+cena, cena, cena

-možno by dobre padol motor 1,3 TCe
-konkurencia z vlastnej stajne
-plastový dojem z interiéru

Detailné technické údaje skúšaného vozidla

Dacia Sandero Stepway TCe 110

Motor

R3 benzín

Objem

999 cm3

Výkon

81 kW (110 k) pri 5000-5250 ot/min

Krútiaci moment

200 Nm pri 2900-3500 ot/min

Prevodovka

Manuálna šesťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

183 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

10,0 s

Spotreba (WLTP)

5,5 l/100km

Emisie

125 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4099 mm

Šírka

1848 mm

Výška

1585 mm

Rázvor osí kolies

2604 mm

Objem batožinového priestoru

410 l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1173/407 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Citroën C5 X PHEV - Hlavne nezvykle a komfortneAutomobilka Citroën spravila jeden zásadný krok a do Európy, čiže aj na náš trh, priviezla...4. Január, 2023
02Test: Volkswagen ID.5 Pro Performance - Štýl a aerodynamika v jednomAutomobilka Volkswagen predstavila svoju platformu MEB už relatívne dávno a vzniklo na nej...18. Január, 2023
03Test: Cupra Formentor VZ 245 - Ašpirácia na kráľovskú korunuCupra Formentor, ako jediný úplne samostatný model automobilky oddelenej od inej...21. December, 2022