Toyota Yaris: Skvelé výsledky v crash teste!

Osobné automobily na celom svete zdokonaľujú svoje systémy v oblasti bezpečnosti z jednoduchého dôvodu. Hodnotenie NCAP hrá stále dôležitejšiu úlohu pri rozhodovaní zákazníkov o kúpe vozidla. Toyota Yaris prekvapila výbornými výsledkami sprísneného testovania bezpečnosti Euro NCAP. Čím vyniká populárny 5-dverový hatchback?  

rufus v Auto-moto zaujímavosti
02.10.2020
Diskusia:

Video: Crash Test Euro...

Auto-moto zaujímavosti

Yaris je prvý automobil, ktorý podstúpil nárazový test podľa aktualizovaných testovacích noriem EURO NCAP. Zároveň je päťdverový hatchback Toyoty prvým automobilom, ktorý prešiel týmto aktualizovaným testom Euro NCAP. Toyota Xaris ponúka nečakane vysokú úroveň bezpečnosti.

Sprísnené Crash testy Euro NCAP v roku 2020

Aj napriek tomu, že bol vôbec prvým automobilom, podrobeným sprísnenému testovaniu, Yaris 4. generácie získal v najnovšom teste bezpečnosti špičkové hodnotenie (5 hviezdičiek). Test Euro NCAP 2020 zaviedol úplne nový test čelného posunutia. Tento test nahradil predchádzajúcu verziu rovnakého testu, ktorý sa od roku 1997 používa ako štandardné opatrenie.

Protiopatrenie pre zranenia z bočného nárazu

Organizácia Euro NCAP inovovala svoje testovacie protokoly a v roku 2020 zaviedla ešte prísnejšie normy. Prvýkrát test okrem toho obsahuje protiopatrenie pre zranenia spôsobené bočným nárazom. Test MPDB (mobilná progresívna deformovateľná bariéra) hodnotí aj ochranu, ktorú vozidlo poskytuje cestujúcim, a tiež riziká, ktoré predstavuje pre druhé auto, do ktorého vozidlo narazilo.

Toyota Yaris 

Dizajn Toyoty Yaris jednoznačne pomohol automobilu k dobrým výsledkom v testoch Euro NCAP. Vozidlo je kompaktné a nemá príliš agresívnu prednú časť karosérie, čo mu pomáha nebyť na cestách nebezpečným partnerom pri zrážke s druhým vozidlom.

Crash Test Euro NCAP - Toyota Yaris 5 hviezdičiekZdroj: euroncap.com

Zvýšená bezpečnosť vďaka Toyota Safety Sense

Ako vozidlo reaguje pri zrážke? 2 centrálne namontované airbagy sa v prípade bočného nárazu nafúknu, a tým obmedzujú pohyb cestujúceho následkom nárazu. Yaris tiež disponuje technológiou Toyota Safety Sense, ktorá dokáže zastaviť vozidlo počas odbočovania a vyhnúť sa tak zbytočnému nárazu do prichádzajúcej prekážky.

Bezpečný hatchback s 5 hviezdičkami

Hatchback Yaris dosiahol za celkové hodnotenie bezpečnosti až  5 hviezdičiek. Euro NCAP hodnotí autá v 4 rôznych kategóriách a Yarisu sa darilo vo všetkých. Podarilo sa mu dosiahnuť 86% hodnotenie v kategórii Bezpečnosť dospelých cestujúcich, 81% v kategórii Bezpečnosť detských cestujúcich, 78% v kategórii Zraniteľní účastníci cestnej premávky a 85% v kategórii Bezpečnostný asistent.

Euro NCAP - Toyota Yaris test bezpečnosti  5 hviezdičiek Zdroj: euroncap.com

Výsledky neplatia pre Yaris predávaný v Indii

V súvislosti s výsledkami treba brať na vedomie, že Yaris predávaný v Indii je odlišný v porovnaní s modelom, ktorý bol testovaný v teste Euro NCAP 2020. Vysoké hodnotenie bezpečnosti z tohto testu preto neplatí pre model predávaný v Indii.

Ocenenenie Toyoty

Po zverejnení výsledkov testu generálny tajomník Euro NCAP Michiel van Ratingen uviedol: „Gratulujem spoločnosti Toyota k najlepšiemu hodnoteniu Yarisu. Bol to ťažký rok a som vďačný laboratóriám a zamestnancom Euro NCAP, ktorí tvrdo pracovali, aby otestovali bezpečnosť  vo všetkých testoch. Museli sme sa rýchlo prispôsobiť novým pracovným postupom a je potešujúce, že prvé hodnotené auto v tomto roku, dosiahlo skvelé známky bezpečnosti, ktoré sú pre všetkých zúčastnených najvyššie priority.“ Ako hodnotíš dosiahnuté výsledky v teste? Ako veľmi sú pre teba dôležité výsledky v crash testoch pri výbere vozidla? Podeľ sa s nami o názor v komentároch pod článkom.

Zdroj: YouTube kanál Euro NCAPeuroncap.com

Toyota Yaris - crash test Euro NCAP

Video: Crash Test Euro NCAP 2020 Toyota Yaris

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Video: Najnebezpečnejšia zákruta v Poľsku - havária Na cestách u nás aj v zahraničí pribúda úsekov, ktoré vodiči označujú za mimoriadne...8. Október, 2020
02Najvzácnejšia Toyota: Vyrobená z dreva bez klincov a skrutiekTáto vzácna Toyota bola vyrobená pred 4 rokmi. Čím zaujme? Všetkým. Použitým materiálom,...30. September, 2020
03Test zimných SUV pneumatík: Víťazom Michelin za 184 € Hľadáš kvalitné zimné pneumatiky pre svoje SUV? To, ako sa pneumatika správa na mokrom...28. September, 2020