Ural Motovoz-M: Ruský vojak do -45 °C s nečakaným určením!

Písal sa rok 1941. V Rusku vznikla svojrázna automobilka, ktorá dostal názov Ural. Podobne veľkolepo ako rovnomenné pohorie sa venovala výrobe nákladných automobilov s výnimočnými terénnymi vlastnosťami. Niektoré modely sa zapísali do histórie a mnohé sa vyrábajú dodnes.

rufus v Auto-moto zaujímavosti
24.03.2022
Diskusia:
Zdroj: uralmoto.ru

Ural Motovoz-M civilné...

Auto-moto zaujímavosti

Dnes sa zameriame na model Motovoz-M, ktorý sa začal vyrábať v roku 2016. Bol postavený na základe Uralu-4320 6x6 so šialeným pohonom. Výkon až 240 koní zabezpečoval statný turbodiesel YaMZ-536. Motor nebol jedinou zaujímavosťou 6x6 modelu. Samotná kabína bola vyrobená z pevného a odolného rúrkovitého rámu vystuženého kompozitnými panelmi. Dá sa to urobiť ešte kvalitnejšie?

Ural Motovoz-M civilné vozidlo 2022 Zdroj: uralaz.ru

Na svoju dobu viaceré skvosty automobilky disponovali výnimočnými parametrami. Deje sa to dodnes. Dnešný aktér však prekvapí využitím. Počas vojnového konfliktu totiž nie je zameraný na bojové využitie.

Rusi z extrémneho armádneho stroja postavili automobil s civilným využitím. Či tento krok chce staviť na možné využitie aj v budúcnosti a výrobca sa nechce spoliehať na trvajúci konflikt, nie je jasné. Jedná o spoľahlivý automobil, ktorý ponúka mnohé možnosti využitia. Výrobca len odmieta prvoplánovo hovoriť o vojne a vojenskom využití. Alebo skutočne sleduje s novinkou vyššie ciele?

Ural Motovoz-M civilné vozidlo 2022 Zdroj: uralaz.ru

Možné využitie tohto stroja by si neuhádol ani na desiaty pokus. Motovoz-M od Uralu má slúžiť na rozvoj vzdelanosti bude teraz namiesto výlučnej služby ruskému vojsku tiež šíriť vzdelanosť. Áno, pripraviť pre trh vojenské vozidlo v týchto ťažkých časoch by nebolo asi dobrým krokom pre výrobcu. Rovnako však odmietame prestať písať o zaujímavých ruských strojoch. Bez ohľadu na zlé načasovanie, tento model zaujme v ponuke áut a určite si nájde ďalšie svoje vlastné nevojenské spôsoby využitia.

Ruská značka doteraz ponúkala zákazníkom iba armádne prevedenie, ktoré počítalo s možnosťou prístavby v podobe ochranného panciera. Nový civilný off-roadový maznáčik ponúka rovnaký tvar, možnosti prestavby, neospevuje však bojové formy využitia. Možno aj bez ochranného panciera zaujme schopnosťou pohodlne sa pohybovať v extrémne nízkych teplotách. Motovoz-M môže nový majiteľ s pokojom v duši vziať do nehostinnej polárnej krajiny. Sneh ani ľad nerobia terénnemu monštru žiaden problém.

Keďže sa jedná o nádejný model, firma investuje do testovania. Nebude ho nechávať v pohľadnicových podmienkach zimy. Vydá sa s ním na 6 500 kilometrov dlhú trasu. Ako to mohlo dopadnúť? „Výlet“ z ruského Miassu do Jakutska si toto monštrum vychutnáva. Test absolvoval bez jediného zaváhania. Cieľ oslávil ďalšími 2 000 kilometrami cesty po nespevnenej ceste. Na to najpodstatnejšie sa zabudlo Celá táto „zábava“ sa koná pri -45 stupňov Celzia!

Ural Motovoz-M civilné vozidlo 2022 Zdroj: iralaz.ru

Čo nový model dokázal? Výrobca stále vie ponúkať až desivo dokonalé technické parametre a spoľahlivé motory. Mráz sa nepodpísal pod funkčnosť motora či prevodovky. Úplne bez problémov fungovali všetky senzory, displeje a elektronické palubné systémy. Dnes už automobil skúsený tím odborníkov podriaďuje druhému testovaniu. Ani táto etapa testov však nebude posledná. Stroje jednoducho vyžadujú osobitný prístup.

Druhý test preverí kvality a schopnosti hneď 2 vyrobených prototypov. Čím sa líši normálna a predĺžená verziu. Ako všetci vieme, nielen ruské vozidlá milujú zmeny. Ďalšie verzie tiež počítajú s ešte väčšími kolesami a zdokonalením prejde aj kabína. S akou víziou vznikla predĺžená verzia? Na jej palube by mali sídliť laboratóriá, vakcinačné centrá alebo mobilné školské triedy. Priestory bude možné voľne prispôsobiť potrebám požadovanej expedície. Plán znie viac ako premyslene. Bojová verzia podľa všetkého skutočne ohrnie nos a bude sa musieť sústrediť na ponuku konkurencie. Ako sa ti toto nebojové monštrum z Ruska páči?

Zdroj: uralaz.ru, military-today.com

Ural Motovoz-M civilné vozidlo 2022

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mercedes s nájazdom 702 080 km takmer ako nový!Mercedes s nájazdom 702 080 km takmer ako nový! Tento unikátny kráľ nájazdu na seba strhne...18. Marec, 2022
02Prominentné Bugatti Chiron s interiérom za 50 000 dolárov: Za koľko? Slávne osobnosti a raperi patria medzi najlepších „zásobovačov“ rarít celého automobilového...22. Marec, 2022
03Škoda Octavia Combi: Top stav pri nájazde 537 000 km!Škoda Octavia III combi najazdila za 7 a pol roka slušný počet kilometrov. Napriek tomu...20. Marec, 2022