VIDEO: ako dopadne bočný náraz do elektrického kamiónu?

Nehody na cestách sú nepríjemnou, avšak relatívne bežnou súčasťou života vodiča. Iste, najlepšie je žiadnu nikdy nezažiť, no na ceste často krát nie je všetko v našich rukách. Zrážka s kamiónom je jednou zo situácií, ktorých sa azda každý vodič bojí najviac. Niet divu, naraziť do v podstate rovnej steny v podobe kamiónu často krát končí tragicky. Scania sa rozhodla otestovať, ako na tom bude pri náraze jej elektrický ťahač.

 

Dávid v Video sekcia
01.01.2021
Diskusia:

VIDEO: ako dopadne bočný...

Video sekcia

Elektrina je už všade

To, že má už v portfóliu v podstate každá automobilka nejaký elektromobil je už vec, s ktorou človek tak nejako počíta. Lenže elektrina sa čím ďalej, tým viac dostáva aj do sveta úžitkových vozidiel. Dokonca aj do kamiónov. Scania na svojom YouTube kanáli Scania Group zverejnila zaujímavé video z crash testu jej elektrického ťahača s osobným automobilom.

Prečo takýto test? Dôvod je jednoduchý. Elektrický kamión musí mať hromadu elektrických batérií. Pri osobných autách sú obvykle v podlahe, pri kamiónoch však na ne v podlahe nie je miesto na všetky. Preto sa museli presťahovať na bočnú stranu kamióna, čo je potencionálne nebezpečenstvo pri náraze s osobným automobilom. Preto Scania vzala klasický VW Golf a nechala ho čelne nabúrať do bočnej strany elektrického kamiónu Scania s dojazdom 250 km. Výsledky boli prekvapením. Príjemným. Deformačné zóny odviedli svoju prácu tak, ako mali. Zamedzili vznieteniu batérií, rovnako aj výraznejším poškodeniam. Golf však nedopadol najlepšie, jeho predná časť bola výrazne zdemolovaná. Ešte šťastie, že žijeme v našej modernej dobe. Ak by nenarazil moderný Golf ale čosi staršie, výsledok by mohol byť oveľa horší. Nuž a ako obstála elektrická Scania? Napodiv jej nebolo absolútne nič. Je to fakt nezničiteľný švédsky pracant!

VIDEO: ako dopadne bočný náraz do elektrického kamiónu?Zdroj: youtube.com

Zdroj: youtube.com

Zdroj foto: youtube.com

VIDEO: ako dopadne bočný náraz do elektrického kamiónu?

Späť na magazín

Diskusia k článku