VIDEO: drag race 44 tonových kamiónov, vyhrá Scania alebo Mercedes?

Drag race, slovné spojenie, ktoré je populárne predovšetkým v Spojených štátoch amerických. Preteky brutálne výkonných áut na štvrť míle sú nielen pouličnou zábavkou, ale aj etablovanou profi disciplínou. Proti sebe sa obvykle postavia 2 pretekárske špeciály, ktoré sú stavané špecificky len na to, aby boli rýchle na štvrť míle. Ťahače rozhodne nie sú vozidlá, ktoré by človek v takejto disciplíne čakal. Lenže občas aj motyka vystrelí.

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
15.12.2020
Diskusia:

VIDEO: drag race 44...

Auto-moto zaujímavosti

Scania alebo Mercedes, kto je tvoj favorit?

Kamióny na cestách rozhodne nepatria medzi tie najpopulárnejšie vozidlá. Mnohých znervózňujú, spomaľujú, niekedy sa až priveľmi lepia na zadný nárazník. Aby sa ale obrovské monštrá proti sebe postavili na pretekárskej dráhe je niečo nevídané. Postarali sa o to páni z YouTube kanála Carwow.

Proti sebe sa postavili jedny z najznámejších značiek vo svete kamiónov. Mercedes a Scania. Švádsku ikonu reprezentuje model Scania R500, ktorý má pod kapotou poriadny 13 litrový motor s výkonom 500 koní. Je to moderný stroj, avšak Mercedes Actros je technológiami ešte o úroveň vyššie. Chytrá elektronika alebo systém, ktorý rozpozná či je za ťahačom napojený náves a na základe toho automaticky nastaví jazdný režim. Skutočne pokročilé funkcie, pod kapotou je však o čosi menší 10,7 litrový motor s výkonom 480 koní. Vyhrá tak vyspelejšia elektronika, alebo o chlp vyšší výkon?

Ako dopadol šprint na štvrť míle? Nuž, Mercedes aktivoval režim Power, Scania nič také nemá. Víťaz? Scania, jednducho opäť sa dokázalo, že výkon je až na prvom mieste. Potom sa za ťahače zapojili návesy a rozdiel sa ešte viac prehĺbil. Scania vyhrala o takmer 3 sekundy! Mercedes vyhral pri pružnom zrýchlení, efektívnejší je aj pri brzdení, ale to boli skôr len doplnkové disciplíny, aby Mercedes neodišiel s úplne dlhým nosom. Na druhej strane, drag race určite nie je disciplínou, ktorá kupcu kamiónu zaujíma. Tam ide o úplne iné parametre, napríklad koľko toho utiahne, akú má spotrebu a podobne. Každopádne veľmi zaujímavé porovnanie.

VIDEO: drag race 44 tonových kamiónov, vyhrá Scania alebo Mercedes?Zdroj: hotcarsimage.com

Zdroj: youtube.com

Zdroj foto: hotcarsimage.com

VIDEO: drag race 44 tonových kamiónov, vyhrá Scania alebo Mercedes?

Späť na magazín

Diskusia k článku