Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Volvo EM90: Vany hlásia návrat, ale elektrický

Volvo predstavilo ďalší zo svojich modelov a na základe označenia EM90 je jasné, že bude patriť medzi do najväčšej sekcie, čo má táto severská automobilka v ponuke. Tu však prichádza základný problém. Automobilka síce stále je severská, konkrétne švédska, aspoň je tak vnímaná, ale auto reálne švédske nie je ani náhodou. Volvo totiž patrí čínskej automobilke Geely, ktorá má pod svojimi krídlami aj luxusnú čínsku značku Zeekr. A už je asi každému jasné odkiaľ vietor vanie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
15.11.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Volvo

Volvo EM90: Vany hlásia...

Auto-moto zaujímavosti

Tento van nie úplnou novinkou, lebo je len prerobením pôvodného vozidla Zeekr 009, ale prináša štýl, ktorý vozidlo automaticky radí k ponuke Volva. Je to nové MPV, ktoré na trhu vracia zašlú slávu kategórie po dominancii SUV.

Základné črty dizajnu sú teda dvojpriestorová karoséria s elegantnými líniami a typickou maskou vpredu, ale tentoraz podsvietenou s podsvieteným logom. Svetlá tiež prinášajú klasické Thorovo kladivo a zboku je na ľavej strane vidno masívne dvierka napájacieho konektora a tiež bočné posuvné dvere na oboch stranách. Posuvné dvere budú jednoznačne elektricky ovládané, ako káže luxusná nátura modelu EM90. Štandardom pre toto vozidlo budú 19-palcové zliatinové disky, ale za príplatok budú 20-palcové. Bez ohľadu na priemer bude tvar veľmi aerodynamický. Črty Volva sú jednoznačné aj v zadnej časti, kde prichádza oproti pôvodnému Zeekru 009 zmena svetlometov. Na Volve EM90 sú zadné svetlá upravené, aby sa lepšie hodili do celkového dizajnového štýlu automobilky.

Volvo EM90: Vany hlásia návrat, ale elektrickýZdroj: Volvo

Ak zvonka vyzerá auto relatívne tradične a nenápadne, vnútri bude ten správny šok. To správne miesto na sedenie nebude vpredu, bude v strednom rade, kde budú dve sedadlá zo šiestich celkovo. Akiste ste si už domysleli, že toto vozidlo bude mať usporiadanie po dvoch sedadlách v troch radoch. Stredný rad budú tvoriť dve sedadlá, ktoré budú mať všetok komfort, ktorý je mysliteľné v aute mať. Budú mať naklápanie, vyhrievanie, ventiláciu, ale aj masáž a vyklápaciu časť pod lýtka. Takže tu môžete vlastne spať určitú časť cesty ako pasažier. Zo stropu bude možné vyklopiť displej s uhlopriečkou 15,6 palca a pustiť na ňom kancelárske programy pomocou prepojeného ovládača, alebo pozerať nejakú reláciu. Určite bude v ponuke niekoľko streamovacích služieb.

Volvo EM90: Vany hlásia návrat, ale elektrickýZdroj: Volvo

Podobne veľký displej s uhlopriečkou 15,4 palca bude mať aj vodič vpredu v strednej časti prístrojovej dosky. Tento displej bude doplnený ďalším menším displejom za volantom zobrazujúcim informácie o jazde. Práve tu sa udialo najmenej zmien oproti pôvodnému modelu Zeekr 009, ale stále vidno určité ovplyvnenie automobilkou, ktorá dala autu logo. Volvo asi poskytlo aspoň základnú ideu pri navrhovaní tohto MPB. Na ovládanie jednotlivých funkcii bude možné použiť hlas a zvuk bude vychádzať, v prípade tej správnej voľby, z aparatúry s 21 reproduktormi nesúcimi označenie Bowers & Wilkins.

Volvo EM90: Vany hlásia návrat, ale elektrickýZdroj: Volvo

O rozbehnutie a chod tohto veľkého auta sa bude starať elektrický motor umiestnený v zadnej časti. Áno, toto auto bude mať pohon zadných kolies a bude mať výkon 200 kW (272 k). Na stovku sa aj napriek hmotnosti dostane za 8,3 sekundy. Výkonová charakteristika sa javí ako celkom málo oproti tomu, že pôvodný model ponúkaný v čínskom svete prináša aj alternatívu s pohonom všetkých štyroch kolies, ktorá má výkon až 400 kW (544 k) a na stovku sa dostane za 4,5 sekundy. Pri Volve EM90 bude zatiaľ v ponuke iba spomenutý jeden elektrický agregát s pohonom zadnej nápravy.

Dôležitým faktorom je aj použitá batéria. Má kapacitu až 116 kWh a z 10 na 80 % stavu nabitia sa dostane za menej ako 30 minút. Podľa WLTP je ešte ťažko usudzovať hodnoty dojazdu, ale v čínskom teste dosiahlo toto veľké Volvo až 738 km. Náš odhad je, že sa dostane niekde okolo 500 kilometrov, ak ho zmerá kvalifikovaná inštitúcia v režime WLTP. Tak ako je trendom, aj EM90 podporuje možnosť spätného nabíjania, prípadne poháňania elektrických spotrebičov.

Volvo EM90: Vany hlásia návrat, ale elektrickýZdroj: Volvo

Nový zástupca medzi MPV, či skôr vanmi bude mať dĺžku 5 206 mm a šírku 2 024 mm. Výška bude celkom rozumných 1 859 mm a tým pádom sa vozidlo dostane do každej garáže. Z celkovej dĺžky je rázvor až 3 205 mm. Ešte je dôležitý fakt, že toto auto bude mať hmotnosť 2 763 kg. Rozhodne to nie je málo, ale je to porovnateľné s Mercedesom-EQ EQS SUV.

Tento obor však bude na trhu v konkurencii s kvalitnými hráčmi. Veď Mercedes má vlastný model EQV, ktorý tiež ponúka podobný luxus a ak by ste chceli možno menej luxusu a trochu viac štýlu, tak stále môžete siahnuť po veľmi podarenom Volkswagene ID.Buzz, ktorý s prichádzajúcim predĺženým rázvorom prinesie nové možnosti a tiež novú pohonnú sústavu s lepším motorom a väčšou batériou ako má krátka alternatíva v súčasnosti. Ak vám ale vonia luxus a nevonia vám elektrická energia na pohon takto veľkého auta, tak aj tu trh ponúka zaujímavé riešenie. Je ním úplne nový Lexus LM, alebo, teraz si sadnite, Hyundai Staria s lepším stupňom výbaví. Neponúkne možno až taký luxus, ale rozhodne sa mu aspoň priblíži.

Volvo EM90: Vany hlásia návrat, ale elektrickýZdroj: Volvo

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Neviete ako predať auto? Spoľahnite sa na profesionálov!Carbi vám pomôže zjednodušiť celý proces, vybaví za vás väčšinu úkonov pri predaji a ponuke...8. November, 2023
02Ako funguje MG HS s manuálom?MG nám len nedávno predstavilo novú paletu svojich modelov a je jasné, že MG HS čaká...17. Október, 2023
03Test: Volkswagen ID.Buzz - Miláčik davovSú autá, ktoré sú primárne vozidlami na presun v rámci pár kilometrov, ale stále existujú...13. September, 2023