Zbohom BMW M3 coupé!

Táto správa priaznivcov ostrých vysokootáčkových motorov BMW z divízie M určite nepoteší. Produkcia špičkového 3,2 litrového atmosférického radového šesťvalca z minulej generácie BMW M3 bol ukončená. BMW ukázalo posledný kus s označením kupé M3. Od debutu v roku 2007 zišlo z liniek až 40 000 kusov. V počte ho nasleduje kabriolet, ktorého sa zatiaľ vyrobilo 16 000 kusov a v ponuke produkcie bolo do minulého roku. Z rady automobilov M3 sa najmenej vyrobilo vo verzii sedanu, konkrétne 10 000 kusov. Výroba štvrtej generácie legendárneho kupé sa skončila, na záver prichádza limitovaná séria 54 kusov venovaná seriálu pretekov DTM. Čítajte viac!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
25.03.2014
Diskusia:

Zbohom BMW M3 coupé!

Auto-moto zaujímavosti

Fenomén BMW M3

 M3 začalo svoju históriu písať v roku 1986 ešte so štvorvalcovým motorom s objemom 2,3 litra. Prvé BMW M3 bolo jediné so štvorvalcovým motorom. Potom prišli atmosférické šesťvalce, ktoré vystriedal štvorlitrový motor V8. BMW M3 založené na trojkovom rade s kódovým označením E30 bolo priamym konkurentom Mercedesu 190E 2.3-16. Jeho kvality potvrdila aj medzinárodná porota ankety Motor roka, vo svojej objemovej triede zvíťazil spolu až päťkrát. BMW M3 Coupé sa najlepšie predávalo v USA, Veľkej Británii a Nemecku. Okrem cestnej verzie, ktorej ponuku rozišírilo niekoľko špeciálnych verzií (napr. GTS, 135 kusov) sa M3 predstavila aj v motoristickom športe. Najprv v kategórii GT2, kde najviac vynikla špeciálna verzia art car pre Le Mans 2010 od Jeffa Koonsa. BMW sa s týmto kupé vrátilo aj do šampionátu DTM, kde hneď v prvej sezóne zobralo všetky tituly (jazdec, tým aj automobilka). Tomuto šampionátu je venovaná aj finálna edícia 54 kusov, ktoré reprezentujú všetky víťazstvá BMW v DTM od roku 1987 do roku 2012.

Zbohom BMW M3 coupé!

Úspešné limitované edície - BMW M3 GTS

Nedá sa nespomenúť aj niektorú z limitovaných edícii Štvrtá generácia BMW M3 sa vyrábala spoločne s BMW radu 3 Sedan, Coupé a Convertible v továrni v Regensburgu, vzniklo tiež niekoľko špeciálnych sérií. Napríklad toto BMW M3 GTS bolo vyvinuté ako závodne orientovaný model, homologovaný pre prevádzku na bežných cestách. Objem motora V8 sa zvýšil na 4,4 litra, zákazníkom bolo doručených 135 kusov BMW M3 GTS. BMW M3 CRT, model postavený na základoch M3 Sedan, (CRT znamená Carbon Racing Technology) sa k ostatným pridal v roku 2011 v počte 67 kusov. Vo videu sa pokocháme modelom BMW M3 GTS s motorom 4,4 litra a výkonom 450 koní.

Video: spomienka na 2010 BMW M3 GTS

BMW vyrobilo posledný kus s označením kupé M3

Produkcia špičkového 3,2 litrového atmosférického radového šesťvalca z minulej generácie BMW M3 bola ukončená. Toto označenie už sa lepiť nebude. Nová M3 Coupe bude vlastne M4. 

Zbohom BMW M3 coupé!

Posledná M3 Coupe vznikla v špeciálnej konfigurácii. 

Zbohom BMW M3 coupé!

Karosérii dominuje výrazná oranžová farba.

Zbohom BMW M3 coupé!

Tento konkrétny kus vo svojej podstate odkazuje na bývalé vrcholové prevedenie M3 GTS.

Všetky generácie M3 Coupe - takto si ich budeme pamätať

Zbohom BMW M3 coupé!

Zbohom BMW M3 coupé!

 Nahradí ho BMW M4

Podľa neoficiálnych informácii by ho mal poháňať benzínový radový šesťvalec s troma turbodúchadlami. Sedan zostane verný označeniu M3, avšak kupé a neskôr aj kabriolet sa presunú do nového radu 4 a teda vznikne M4. Generácia M3 s označením E92 je predbežne poslednou s atmosférickým motorom. Nový model M4 by mal mať, po vzore M5 prepĺňaný motor. Doteraz bol pod kapotou štvorlitrový osemvalec. M4 by mala podľa zatiaľ nepotvrdených informácií pod prednou kapotou schovávať trojlitrový šesťvalec. Ten by mal odovzdávať 335 kW (450 k) a 550 Nm. S karosériou kupéby to malo stačiť na stovku za 4,2 sekundy. Štandardne bude maximálna rýchlosť obmedzená na 250 km/h. V zlatej verzii pôsobí veľmi impozantne. Páči sa vám?

Zbohom BMW M3 coupé!

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Koncept Honda Civic Type R: Dravý imidž ostrého prepĺňaného dvojlitraJaponská automobilka prichádza s dravým, ostrým dizajnom, ktorý v deviatej generácii...21. Marec, 2014
02Bugatti pomenovalo nový Veyron po uznávanej českej pretekárke! Bugatti Veyron vytvára špeciálne edície s ešte exkluzívnejšími interiérmi a vyššími...24. Marec, 2014
03Volant vpravo už nebude problém!V celej EÚ bude oficiálne možné do evidencie vozidiel prihlásiť aj auto s pravostranným...21. Marec, 2014