Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

279 nových radarov: Pozor na rýchlosť, stopku a červenú!

Štát oznámil zmenu, ktorá vodičov nepoteší. Na území Slovenskej republiky pribudne 279 radarov a analytických kamier. Budú kontrolovať rýchlosť, STOPku a červenú. Ako sa vyhnúť pokutám?

rufus v Legislatíva
14.10.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: mfsr.sk

Nové radary na slovenských...

Legislatíva

To, že pribudne viac pokút, možno ľahko predpokladať. Podľa odhadov by mali radary ročne udeliť a vybrať 480-tisíc pokút vo výške až 15 miliónov eur!

Nové radary si posvietia na rýchlosť, STOP-ku a červenú

Rezort vnútra pokračuje v ohlásenom projekte. Nové radary budú pokutovať vodičov, ktorí porušujú najčastejšie priestupky ako prekročenie  rýchlosť, nezastavenie na značke STOP až po nerešpektovanie červeného svetelného signálu na križovatke.

279 radarov a analytických kamier

Celkom pribudne na Slovensku 279 radarov a analytických kamier. Vodiči (respektíve majitelia motorových vozidiel) majú dostávať pokuty (nielen) za rýchlosť prostredníctvom objektívnej zodpovednosti. Kde zbystriť pozornosť? Na slovenských cestách pribudnú nové radary a kamery, ktoré budú kontrolovať rýchlosť, prejazd áut na červenú a tiež kamery na sledovanie dodržiavania dopravného značenia STOP.

Cez deň i v noci

Na Slovensku budú nové radary dohliadať na rešpektovanie pravidiel vo dne i v noci. Táto téma nezaujala len vodičov. Veľký záujem vzbudila ponuka aj u firiem. Už do takzvaných prípravných trhových konzultácií, ktoré prebiehali ešte pred samotným verejným tendrom, sa zapojilo zhruba 20 uchádzačov. 

Projekt za 73 000 000 eur

Záujem potenciálnych dodávateľov je vysoký. Niet sa čomu čudovať. Na nákup stacionárnych radarov bola vyhradená vysoká suma.  Projekt má celkom stáť až 73 000 000  eur. Ide o mimoriadne objemnú objednávku. Štát oznámil zmenu vo verejnom obstarávaní čo sa týka termínov. Lehota na predkladanie ponúk verejného obstarávania najnovšie vyprší 20. októbra 2023 (pôvodný deadline bol 9. október).

Plán obnovy

Dlhšiu lehotou na predkladanie ponúk štát poskytol preto, aby mali spoločnosti dosť času na oboznámenie sa s projektom a obstarávaním. Veľkú časť pokryje plán obnovy, čiastočne tieto peniaze  zaplatíme z európskych peňazí (približne 34 miliónov eur z plánu obnovy). "V tejto chvíli registruje Ministerstvo vnútra SR približne 50 záujemcov o zákazku," uvádza rezort v stanovisku pre agentúru TASR.

Ako bude systém vyberať pokuty?

Za kritické považujú odborníci fakt, že sú radary a ich využitie v premávke zložitým riešením, ktoré sa skladá z rôznych prepojených plnení. Nie je jednoduché priniesť komplexné riešenie  Ako má systém vyberať pokuty? Po vyhodnotení priestupku bude systém vodičom (majiteľom áut) automaticky odosielať pokuty. Radary budú schopné sledovať rôzne typy priestupkov. Automatizácia pokúp prinesie zrýchlenie a dokážu tak udeliť viac pokút. Pokuta ti následne automaticky príde domov poštou.

Zníženie nehodovosti na cestách

Úradníci opakujú, že hlavnou úlohou radarov je zníženie nehodovosti na cestách. Na základe umiestnenia stacionárnych radarov na mape rizikových úsekov od Ministerstva financií SR, majú odborníci lepšie vytipovať rizikové úseky.

Interaktívna mapa nehodovosti na cestách

Na interaktívnej mape si môžete pozrieť nehodovosť na cestách I. a II. triedy aj plánované rozmiestnenie radarov. Na základe počtu ťažkých dopravných nehôd boli identifikované cestné úseky s vysokou, priemernou alebo nízkou nehodovosťou: https://www.mfsr.sk/files/map_radary_point_v2.html 

Najdiskutovanejšia téma

Prečo sú radary najdiskutovanejšou otázkou medzi motoristami. Pokút pribúda a nezodpovední vodiči sú veĺkou hrozbou našich ciest. Zrušenie radarov navrhoval Andrej Danko ešte v roku 2016 Nikdy predtým nebol štát tak blízko k ich reálnemu zakúpeniu a inštalácii ako dnes. Ako sa k otázke nových radarov postaví novo vzniknutá koalícia?

Zdroj: TASRmfsr.sk

Nové radary na slovenských cestách

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Naháňačka pri Žiline: Polícia vs. Porsche Panamera Naháňačka policajtov s mužom na Porsche Panamera! Ak existuje niečo, čo skutočne netreba...6. Október, 2023
02Fiasko dojazdu pri 110 km/h s klimatizáciou! Zlé jazyky neveštia o elektrických autách nič dobré. Potvrdením a fiaskom sú aj čoraz...10. Október, 2023
03Čínske BMW 5 za menej: Eso s výkonom 221 koníHongqi H5 je čínsky konkurent BMW radu 5 postavený na platforme Mazdy 6. Čo ponúka? Tento...12. Október, 2023