Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

BMW M440i Gran Coupe ako ideálne GT

BMW ponuka naozaj rôznorodú škálu automobilov. Len vo veľkosti patriacej do strednej triedy má hneď niekoľko zástupcov. Okrem štandardnej trojky a jej verzie kombi sú to vozidlá s označením číslom 4. Tie dokonca ponúkajú až tri rôzne, ale športovejšie druhy karosérie. Najnovšia z nich je vo forme liftbacku Gran Coupe. Má hneď niekoľko zaujímavých verzii pohonu. Tentoraz sme skúsili vrcholnú benzínovú verziu M440i. Čo nás na ňom zaujalo?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
09.08.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

BMW M440i Gran Coupe ako...

Auto-moto zaujímavosti

Tvary

BMW vytvorilo dizajn, ktorý polarizuje spoločnosť a vytvára dva tábory. Niektorí novú masku chladiča s veľkými ľadvinkami už akceptujú a niektorí s ňou majú zjavne problém a prídu jej na chuť neskôr ako sa to stalo s modelom BMW radu 5 generácie E60. My sme si už zvykli a iná maska chladiča by sa k vozidlu asi ani nehodila. Tvary kupé sú okorenené štvoricou dverí. Aby sme uviedli veci na pravú mieru, nie úplne štvoricou, lebo auto je liftbackom a vzadu sa otvára nielen veko batožinového priestoru, ale s ním aj okno. To znamená, že štvorka Gran Coupe je praktickejšia pri nakladaní veľkých vecí ako trojka sedan.

Korunou ku tvarom štvordverového kupé, či skôr päťdverového kupé je použitie bezrámových okien, ktoré aj pri otvorení dverí podporujú dynamickú siluetu. Ak teda chcete zaujímavé auto zo segmentu D, tak práve táto karoséria môže byť zaujímavejšou alternatívou k bežnejšiemu modelu sedan s číselným označením 3.

BMW M440i Gran Coupe ako ideálne GTZdroj: Autobazar.EU

Výkon motora

Pod kapotou modelu je dobre známy radový šesťvalec objemom 3 litre. Je známy svojím všeobecným použitím vo viacerých modeloch automobilky. Začína v dvojke s karosériou kupé a objavuje sa vo všetkých ostatných až po X7 a 8. Je naozaj univerzálnym agregátom a vo všetkých karosárskych verziách plní svoju úlohu naozaj vynikajúco. Avšak je celkom logické, že v najmenších vozidlách bude poskytovať najlepšie dynamické parametre. Naviac v tomto prípade do nastavenia motora zasiahla divízia M. To znamená výkon zvýšený na papierových 275 kW (374 k) a mild-hybrid. Reálne však vozidlo vytvára pocit, že výkonu je ešte o niečo viac. Odhadom približne 300 kW (408 k).  Pri BMW je časté, že udáva minimálny výkon, ktorý motor dosahuje a nezriedka je realita ešte lepšia ako hodnota na papieri.

BMW M440i Gran Coupe ako ideálne GTZdroj: Autobazar.EU

Spotreba

Ešte väčším prekvapením ako zrýchlenie na stovku za 4,7 s je spotreba vozidla. V papieroch automobilka udáva 8 až 8,5 litra v kombinovanom cykle, podľa režimu WLTP. A ono to je naozaj reálne. V dlhodobom priemere sa bez problémov dá jazdiť do 8,5 litra, pri občasnom využívaní ozajstného potenciálu motora. My sme však zašli ešte ďalej a skúsili sme, čo auto dokáže pri predpisovej jazde po diaľnici na vzdialenosť 150 kilometrov do hlavného mesta, vrátane sekcie obmedzenej na nižšiu rýchlosť. A podarilo sa! Na trase auto spotrebovalo, pri normálnom použití, priemerne iba 6,6 litra benzínu na 100 kilometrov. Takto výkonné auto dokáže byť teda naozaj úsporné a je vhodné na každodenné použitie. Pre tých, ktorí hľadajú náhradu za svoj ostrý hatchback je možno práve toto optimálna cesta ako sa dostať k relatívne praktickému, peknému a výkonnému autu, ktoré ponúka naviac fantastické hodnoty spotreby paliva.

BMW M440i Gran Coupe ako ideálne GTZdroj: Autobazar.EU

Priestor

BMW 4 Gran Coupe nie je priestorovým preborníkom. Batožinový priestor má síce objem 470 litrov, ktorý nevyzerá na papieri zle, ani v realite nie je na zahodenie, priestor na zadných sedadlách je však trošku stiesnený. Môže za to vonkajší tvar karosérie. Ten extrémne limituje priestor nad hlavami zadných pasažierov a pri ležérnejšom posede už kolenami narážajú do sedadiel. Nie je to však zásadný a extrémny negatívny bod, lebo aj napriek týmto menším rozmerom dokáže vzadu sedieť ktokoľvek do výšky 180 centimetrov. Na predných sedadlách je priestor, samozrejme, úplne bezproblémový a miesto si nájde akýkoľvek druh postavy. Štvorkové BMW Gran Coupe rozhodne nie je auto, ktoré by bolo malé. Je adekvátne veľké tomu, čo takáto forma karosérie môže ponúknuť a na funkciu rodinného vozidla sa predsa lepšie hodí kombi M340i.

BMW M440i Gran Coupe ako ideálne GTZdroj: Autobazar.EU

Nemá takmer žiadnu konkurenciu

Na poli konkurencie je to len o niekoľkých vozidlách. Najbližšie je Audi S5 s karosériou Sportback, ale svoje sa snaží povedať aj Volkswagen s Arteonom. Takisto aj Arteon R má tiež karosériu liftback a tiež patrí do strednej triedy, avšak na úplne opačný veľkostný koniec. Medzi konkurentami však BMW stále vyniká práve extrémne nízkou spotrebou s ohľadom na ponúkané výkony. Ak sa na to však pozrieme kriticky, tak najväčší konkurent prichádza z vlastnej stajne a je ním model M340i, ktorý ponúka podobné výkony za čiastočne menej peňazí, o 600 eur, a tiež prináša viac priestoru pre pasažierov na zadných sedadlách. Bavíme sa o naozaj slušnom náraste priestoru a aj napriek malému veku kufra, o niečo praktickejšom interiéri. Tu M440i Gran Coupe hviezdi najmä tým ako vyzerá a pri adekvátne zvolenej farbe karosérie a dobrých diskoch môže byť naozaj vozidlom, ktoré otočí nie jednu hlavu a strhne na seba veľkú pozornosť.

Koľko stojí takýto automobil? BMW M440i Gran Coupe, ako vidíte na fotkách, vychádza 90 547 eur. O tom, či je to veľa musíte premýšľať sami, len pre porovnanie Arteon R s podobnou výbavou vyjde 83 000 eur.

BMW M440i Gran Coupe ako ideálne GTZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW i8: Aké je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdenéhoPredstavenie BMW i8 spôsobilo určite veľkú senzáciu. V roku 2013 sa na svet dostalo...5. August, 2022
02BMW na niektorých trhoch ponúkne základnú i4 eDrive35Už je akousi tradíciou, že BMW postupne pridáva nové verzie k už zabehnutým modelom....2. August, 2022
03Chcete vidieť BMW M3 pick-up naživo? Choďte do…V galérii Danubiana v Čunove aktuálne predbieha zaujímavá výstava špeciálnych vozidiel s...23. Jún, 2022