Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

BMW už vyrába vodíkové iX5 Hydrogen

BMW je automobilka, ktorá má naozaj výborný prístup k pohonom. Dopredu nevylučuje žiadnu z alternatív a preto vyrába nielen benzínové, naftové, elektrické, ale už aj vodíkové autá. Jedným z prvých bojovníkov v premávke bude model iX5 Hydrogen.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
07.09.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: BMW

BMW už vyrába vodíkové iX5...

Auto-moto zaujímavosti

Práve toto je začiatok sériovej limitovanej produkcie, ktorá bude koncom tohto roka. Auto však nebude slúžiť konkrétnym zákazníkom. BMW si túto sériu modelu iX5 pripravilo, aby mohlo testovať a predvádzať svoju verziu a svoj pohľad na palivové články.

BMW už vyrába vodíkové iX5 HydrogenZdroj: BMW

Oliver Zipse o technológii povedal: „Ako viacúčelový zdroj energie sa stal vodík jedným z hlavných hráčov na ceste ku klimatickej neutralite. A čoskoro získa dôležitosť aj v oblastiach ako osobná preprava. Myslíme si, že vozidlá poháňané vodíkom sú ideálne koncipované ako doplnok ku trhu s elektrickými autami a dotvárajú obraz elektrickej mobility.”

BMW už vyrába vodíkové iX5 HydrogenZdroj: BMW

Automobilka BMW sa pre tvorbu modelu iX5 rozhodla odoberať palivové články od Toyoty, čo znamená, že tieto dve spoločnosti spolupracujú na ich implementácii, tak ako to naznačovali predchádzajúce špekulácie. Podľa nemeckej automobilky, palivové články a systémy prebiehajú dvomi fázami produkčného cyklu. Základný palivový článok je zložený z viacerých palivových buniek priamo v Toyote. Všetky ostatné komponenty sú potom napojené pri kompletizácii celého systému. Tieto následné procesy prebiehajú v továrni BMW Group v meste Landshut v nemeckom Bavorsku.

BMW už vyrába vodíkové iX5 HydrogenZdroj: BMW

O tom aké bude mať X5 Hydrogen detailné technické špecifikácie je zatiaľ ticho. Avšak koncept, ktorý vznikol ako náhľad do budúcnosti mal výkon 125 kW (170 k). Takisto je otázkou aký dojazd bude mať tento model, ale vieme toľko, že by mal mať dve 6-kilové vodíkové nádoby. Jasné, že Toyota Mirai je úplne iné auto, ale dá sa od neho teoreticky odvodiť potenciálny dojazd iX5. Toyota Mirai zvládne jazdiť s priemernou spotrebou 0,84 kilogramu vodíka na sto kilometrov. To by mohlo znamenať, že väčšia iX5 Hydrogen by mohla na plné nádrže prejsť do šesťsto kilometrov pri spotrebe 1 kg vodíka na 100 km. Mirai má jednu nádrž s kapacitou 5,6 kg, ktorá má fyzický objem 142 l.

BMW už vyrába vodíkové iX5 HydrogenZdroj: BMW

Aj napriek tomu, že automobilka spúšťa spomenutú obmedzenú výrobu vodíkových SUV, dodávky k zákazníkom zatiaľ reálne nie sú a najskôr musia prebehnúť všetky potrebné testy, aby bolo jasné, že je auto spôsobilé na premávku a reálnu sériovú výrobu.

BMW už vyrába vodíkové iX5 HydrogenZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW na niektorých trhoch ponúkne základnú i4 eDrive35Už je akousi tradíciou, že BMW postupne pridáva nové verzie k už zabehnutým modelom....2. August, 2022
02BMW končí s i3, vyrobilo posledných 18 kusovBMW začalo s ponukou modelu i3 už v roku 2013, čo znamená, že aktuálne je na trhu deviaty...10. August, 2022
03BMW i8: Aké je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdenéhoPredstavenie BMW i8 spôsobilo určite veľkú senzáciu. V roku 2013 sa na svet dostalo...5. August, 2022