Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Čo vylepšil Volkswagen na elektrickom ID.3?

Volkswagen ID.3 je ten elektrický automobil, ktorý spôsobil malú revolúciu v prípade automobilky Volkswagen. Využíval ako prvý totiž novú platformu MEB a je na trhu už od roku 2019. To ale znamená aj jednu zásadnú vec, aktuálne je čas na modernizáciu modelu a zdá sa, že automobilka vyslyšala všetky sťažnosti majiteľov a fanúšikov tohto modelu a zapracovala na pripomienkach.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
03.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Volkswagen

Čo vylepšil Volkswagen na...

Auto-moto zaujímavosti

Prvé, čo sa mení najzásadnejšie, je predná časť. Nový predný nárazník má decentnejšie a elegantnejšie tvary ako predtým. Už auto nepôsobí ako hračkárske, ale ako plne dospelé so všetkými líniami, ktoré môžu pomôcť vozidlu získať viac zákazníkov. Dôležitým je aj zväčšenie otvorov na prívod vzduchu. Nové predné svetlá, ktoré majú LEDkovú technológiu prichádzajú so zlepšeným svetelným podpisom. Zaujímavé je aj zmenenie zadnej časti svetlometov. Už aj tá časť, ktorá je na výklopných dverách bude svietiť, nie iba tie časti na stĺpiku karosérie, či skôr zadnom blatníku.

Čo vylepšil Volkswagen na elektrickom ID.3?Zdroj: Volkswagen

Novinkou v ponuke budú aj nové hliníkové disky s optimalizovaným aerodynamickým obliekaním a tiež, čo ale nie je príspevok k aerodynamike, čierna strecha so strieborným pásom okolo okien. Pre auto bude nová aj metalická farba s názvom Dark Olivine Green a ako už samotný názov napovedá bude zelená. Po modernizácii je auto vizuálne väčšie vďaka tomu, že kapota stratila čierny pás pod predným oknom.

Interiér ID.3 prichádza so štýlom rovnakým ako má súčasný model, ale výraznou zmenou má byť kvalita. Všetky materiály majú mať lepší povrch a kvalitnejšie prevedenie. Niektoré sú dokonca mäkčené, aj keď predtým neboli. Zmenou tvarov prešli najmä dverové výplne s väčšími mäkkými plochami a štedrejšími lakťovými opierkami. Automobilka siahla po recyklovaných materiálov, ktoré nemajú nič spoločné so zvieracím chovom. Napríklad čalúnenie Artvelours Eco má až 71-percentný podiel recyklovaných plastov.

Čo vylepšil Volkswagen na elektrickom ID.3?Zdroj: Volkswagen

Základná schéma ID.3 však ostala rovnaká. Minimalistická horizontálna prístrojová doska je doplnená o dva voľné stojace displeje tak ako doteraz. Ten menší ma stále rovnakú formu a rovnakú uhlopriečku 5,3 palca, pričom sa zobrazovanie ovláda na volante dotykovými plochami. Zmenil sa však väčší displej. Prišiel z uhlopriečky 10 palcov na uhlopriečku až 12 palcov, pričom vozidlo dostalo logickejšie pôsobiaci informačno-zábavný systém. Napríklad údaje o nabíjaní sú dostupné omnoho intuitívnejšie a rýchlejšie ako doteraz. Stále však displej pôsobí ako primárny ovládací prvok všetkých detailov vozidla, či už sa jedná o navigáciu, telefón, prehrávanie médií, asistenčné systémy, alebo nastavenie vozidla. Jedinými externými ovládačmi ostalo pár tlačidiel pod displejom a základné ovládanie klimatizácie, ktoré je taktiež pod displejom a tiež ostáva dotykové, zjavne stále bez podsvietenia.

Čo vylepšil Volkswagen na elektrickom ID.3?Zdroj: Volkswagen

Volkswagen vylepšil aj systém plánovača ciest, ktorý dokáže nastaviť, pri dlhších trasách, nabíjania tak, aby boli najrýchlejšie možné. Využíva aj aktuálnu situáciu v premávke a predpovedá finálne nabitie batérie. Samotný systém využíva dva vysokovýkonné počítače, ktoré podporujú over-the-air updaty a tiež niektoré funkcie s predplatným. Novinkou bude napríklad Park Assist Plus, ktorý si zapamätá niekoľko parkovacích manévrov, ktoré následne netreba robiť manuálne a spraví ich automaticky po odsúhlasení vodičom.

Pohon vozidla bude takmer rovnaký ako doteraz. Povinným základom bude batéria s kapacitou 58 kWh, ale za príplatok môže mať až 77 kWh. Väčšia z batérií ponúkne ID.3 dojazd až 546 km, kým tá menšia stačí na 426 km. Stále sa bavíme o režime jazdy podľa cyklu WLTP. Volkswagen tiež potvrdil, že stále plánuje použiť aj menšiu batériu. Mala by to byť tá istá ako je aktuálne v základnom modeli ID.3 so základnou cenou, ktorá má iba 45 kWh. Nabíjanie najväčších batérií je možné výkonom až 170 kW, kým strednej musí stačiť 120 kW.

Čo vylepšil Volkswagen na elektrickom ID.3?Zdroj: Volkswagen

Volkswagen oznámil, že inovovaný model ID.3 začne dodávať zákazníkom už v štvrtom kvartáli tohto roka. Pohon budú zabezpečovať úplne rovnaké motory, ktoré môžu mať výkon až 150 kW (204 k) a krútiaci moment 310 Nm. Toto je aktuálne maximum, ktoré je v ponuke. Základné verzie majú nižší výkon. S najslabšiu batériou teda prichádza výkon 110 kW (150 k) a pre alternatíva ID.3 Pro S 58 kWh ponúka automobilka výkon 107 kW (145 k) a krútiaci moment 275 Nm.

Čo vylepšil Volkswagen na elektrickom ID.3?Zdroj: Volkswagen

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen Multivan T6: Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe?Volkswagen má už naozaj dlhoročnú tradíciu s výrobou vozidiel typu van. Veď začínal v...20. Január, 2023
02Test: Volkswagen ID.5 Pro Performance - Štýl a aerodynamika v jednomAutomobilka Volkswagen predstavila svoju platformu MEB už relatívne dávno a vzniklo na nej...18. Január, 2023
03Volkswagen Touareg oslavuje 20 rokov. Čo prináša špeciálna séria?Volkswagen Touareg pôsobí na trhu už 20 rokov a aktuálne je v ponuke jeho tretia generácia....7. Február, 2023