Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Renault Austral ukazuje až prémiové spracovanie

Z Francúzska prichádza čerstvá novinka, ktorá sa volá Renault Austral. Je nástupcom vozidla s menom Kadjar, teda primárne. Avšak to nie je jediné auto, ktoré by Austral chcel nahradiť. Odvážnejšie plány a indície hovoria o tom, že ním Renault nahradí aj modely Scenic a Grand Scenic. Ako toto auto funguje naživo?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
27.01.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Renault Austral ukazuje až...

Auto-moto zaujímavosti

Skôr než prídeme k samotnej jazde, treba si ukázať rozloženie technológií a pohonných systémov. Základom novej ponuky modelu bude mild hybrid so 48V systémom a objemom 1,2 litra rozdeleným do 3 valcov. Tento motor je úplne nový a je súčasťou aj ďalších implementácií. Má výkon 96 kW (130 k) a na náš trh príde o niečo neskôr. Aktuálne si môžeme vybrať z dvoch ďalších mild hybridov s 12V architektúrou, ktoré sú postavené na osvedčenom agregáte s objemom 1332 cm³. Tento motor má buď manuálnu prevodovku, ktorú prináša s výkonom 103 kW (140 k), alebo dokáže ponúknuť 116 kW (158 k) a automatickú prevodovku. Ak tipujete, že je agregát spojený s dvojspojkovým EDC, tak ako bol ešte v niektorých súčasných modeloch, tak tipujete zle. Tento motor má aktuálne prevodovku CVT a ukazuje akým smerom sa bude ponuka uberať. Najvýkonnejšie alternatívy modelu sú full hybridy a používajú základný trojvalec a elektromotor s novou prevodovkou s 5 prevodmi pre spaľovací motor a dvomi pre elektrický. Radenie je, samozrejme, automatické.

V ponuke modelu Austral je aj možnosť natáčania zadnej nápravy. Tá je však vyhradená len pre full hybrid verzie, ktoré sa na náš trh dostanú o niečo neskôr, konkrétne prídu na jeseň a objednávky sa otvoria v marci. Štandardné alternatívy majú nápravu pevnú. Teda bez natáčania, ale odpruženú torznou tyčou, nie multilinkom ako full hybridy s 4Control.

Renault Austral ukazuje až prémiové spracovanieZdroj: Autobazar.EU

To, čo v prvom rade Austral prináša je veľmi pekný tvar. Je to jeden z najkrajších modelov Renault súčasnosti. Má vpredu tradičné denné svietenie s tvarom písmena C, ale ponúka konečne aj maticové LEDkové svetlomety za príplatok 900 eur. Už len tieto dva prvky sú výrazným krokom vpred. Zadné svetlá majú znova zaujímavý tvar a takmer sa spájajú v strede. Celkovo pôsobí Austral aj vo verzii Esprit Alpine veľmi vyvážene a elegantne.

To isté sa dá povedať aj o interiéri. Dva dvanásťpalcové displeje sú akoby prepojené jedným povrchom, ale majú inú orientáciu. Novinkou je tiež použitie head-up displeja s premietaním priamo na sklo. Tieto všetky prvky zlepšujú pocit v aute samotnom a spracovanie interiéru hraničí až s prémiovou charakteristikou. Najmä v prípade Esprit Alpine, ktorý ma napríklad alcantaru pred spolujazdcom na prístrojovej doske, má výraznejšie tvarované sedadlá s logom modrého písmena na hlavovej opierke a tiež má niečo, čo je ale spoločným atribútom pre všetky verzie modelu Austral. Tým atribútom je priestor.

Renault Austral ukazuje až prémiové spracovanieZdroj: Autobazar.EU

Kým na prvý pohľad môže predná časť vnútra modelu pôsobiť trochu stiesnene, nie je tomu tak. Za týmto dojmom je vysoký stredový tunel verzie s automatickou prevodovkou a tmavý strop. Stredová posuvná časť s oporou na ruku odkrýva hneď niekoľko odkladacích priestorov, ktoré sa dajú využiť na akúkoľvek drobnosť. V aute dokážete naozaj niečo aj stratiť. Samotná plocha, ktorá sa posúva má indukčnú časť na nabíjanie mobilných telefónov. O systéme Open R Link asi netreba ani hovoriť, je trvale pripojený, využíva systém Android a prekvapivo dobre a rýchlo funguje. Nemá problém ani s bezdrôtovou komunikáciou a prepojením s mobilnými telefónmi.

Vpredu je teda reálne miesta dosť a rovnaké tvrdenie sa dá vysloviť aj o zadnej časti. Za človeka s výškou 180 cm si sadne druhý rovnako vysoký úplne bez problémov. Ak však prevážate deti, tak viete zadnú lavicu posunúť dopredu a trochu viac priestoru ponúknuť batožine. Už základný objem kufra je vynikajúcich 487 litrov a aj keď možno pôsobí trochu kompaktnejšie, opak je pravdou a zbalíte do neho naozaj čokoľvek. Samozrejme, v rámci nejakých rozumných intencii.

Renault Austral ukazuje až prémiové spracovanieZdroj: Autobazar.EU

Poďme jazdiť. Štartovanie je klasickým tlačidlom na prístrojovej doske. Prebúdza, v tomto prípade, 1,3-litrový motor s výkonom 116 kW (158 k), ktorý je aktuálne tou najvýkonnejšou verziou cenníkoch. Je to mild hybrid s 12V architektúrou, čo sa prejavuje v potenciáli nižšej spotreby. Avšak vypínanie motora, ktoré je pre mild hybridy charakteristické sa dá jednoduchým tlačidlom vedľa štartovacieho vypnúť. Pamätáte si staré BMW? Teda tie staršie, spred 4-10 rokov. Tie majú presne rovnaký princíp vypínania systému start-stop.

Motor má už vo všetkých implementáciách výborný prejav a automobilka je naň právom hrdá. Má dostatočný výkon a v spolupráci s dvojspojkovou, ktorú má napríklad Arkana robí z auta svižné a úsporné vozidlo. Ako to však bude s novou prevodovkou CVT?  Nová prevodovka CVT ponúka možnosť jazdiť rýchlosťou 130 km/h iba pri 2000 otáčkach. To by malo teoreticky znižovať spotrebu. Nám sa na surovom aute podarilo jazdiť po diaľnici s priemerom okolo 7,5 litra, čo je znova celkom rozumná hodnota vzhľadom na zimu a nezabehnutosť vozidla. Pri dynamickej jazde si však vozidlo pýta väčšie prísuny paliva ako sme boli pripravení. Musíme však auto skúsiť aj v reálnom teste, aby sme vedeli reálne hodnoty. Na prvých jazdách sme mali totiž výrazný časový stres a tým pádom šla snaha o ekonomickú jazdu úplne bokom. Prevodovka CVT sa správala skoro ako spomenuté EDC a tiež dokázala využiť vyššiu sféru výkonu a krútiaceho momentu. Avšak stále je cítiť, že nie je úplne stotožnená s týmto motorom a celkovým naladením. Možno to bolo spomenutým surovým stavom, ale prevodovka akoby zvyšovala spotrebu o približne liter.

Renault Austral ukazuje až prémiové spracovanieZdroj: Autobazar.EU

Podvozok je nastavený skôr dynamický, za čo môžu ale aj 20-palcové zliatinové disky, ktoré sa podpisujú pod jemne tuhší profil. V prípade tohto auta, ak by bolo určené najmä ako rodinný prepravník, by stálo za zváženie nechať disky s priemerom 19 palcov. Určite sa to vráti v podobe príjemnejšej jazdy. Dvadsaťpalcové disky však vyzerajú fantasticky autu dodávajú šmrnc. S nimi vozidlo vyzerá menšie ako reálne je. Je väčšie ako Kadjar a v interiéri naozaj dokáže zastúpiť aj obe veľkosti Renaultu Scenic. Dynamika je vďaka použitiu novej prevodovky zatiaľ celkom vlažná, čo ale môže byť aj surovosťou auta kvôli nízkemu nájazdu.

Austral začína s cenou na 30 000 € a takáto lepšie vybavená verzia sa ľahko prehupne cez 40 000 €. Ak si teda priplatíte za pekný matný lak a nejaké ďalšie doplnky, cena bude adekvátne stúpať. Za dané peniaze však ponúka naozaj výborné spracovanie, veľmi pekné tvary a motor, ktorý je veľmi schopný. Ako bonus získate priestor pre všetkých pasažierov a ich batožinu úplne bez kompromisov.

Renault Austral ukazuje až prémiové spracovanieZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Renault Megane RS sa rozlúči sériou UltimeRenault už dávnejšie povedal, že spaľovacie agregáty v modeli nižšej strednej triedy,...18. Január, 2023
02Elektrická dodávka Renault Kangoo E-Tech môže byť budúcnosťou kuriérovRenault bude mať onedlho kompletnú ponuku elektrických vozidiel aj medzi úžitkovými...13. December, 2022
03Chcete terénny Transit? Už taký existujeFord ukázal novú verziu svojho modelu Transit s názvom Trail. Tá bude predvádzať podobné...11. November, 2022