Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Renault Megane RS sa rozlúči sériou Ultime

Renault už dávnejšie povedal, že spaľovacie agregáty v modeli nižšej strednej triedy, v Megane, jednoducho nebudú. Piata generácia je čisto elektrická a aj to tak zostane. Preto má ohrozenú svoju púť aj model Megane RS. Ten už je na trhu veľmi obmedzene a s nízkymi kvótami pre jednotlivé trhy. Preto neprekvapuje, že sa postupne dostane mimo ponuky. Do finále prichádza so sériou Ultime.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
18.01.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Renault

Renault Megane RS sa...

Auto-moto zaujímavosti

Každý si pamätá boj Renaultu so všetkými ostatnými na okruhu Nürburgring o najrýchlejšiu predokolku. Toto sa zabudnúť naozaj nedá a aj štvrtá generácia Renaultu Megane, ktorá vlastne bola tretím historickým kusom ako model RS, bojovala o túto poctu a prestížnu cenu. Lenže emisné normy nám postupne takéto autá zabíjajú a automobilky ich vyrábajú stále menej a menej. Štvrtá generácia Megane tak príde o svoj vrcholný model, ktorý pravdepodobne skončí bez náhrady, ibaže by sa podarilo niečo dcérskej značke Alpine.

Nová verzia Ultime nebude len posledným vozidlom Megane RS, ale bude posledným vozidlom z dielne Renault Sport. Je to naozaj tak, že v budúcnosti už budú vznikať športové modely iba pod novou automobilkou Alpine, ale Alpine zase potvrdilo, že tieto športové modely budú elektrické. Preto finálna séria Megane RS môže byť zaujímavým kúskom aj z hľadiska zachovania hodnoty. Vznikne iba 1976 áut, čo je pripomienka roku kedy športová divízia automobilky vznikla. Ako základ pre labutiu pieseň poslúžila ostrejšie ladená verzia Trophy.

Renault Megane RS sa rozlúči sériou UltimeZdroj: Renault

Na výber bude niekoľko farieb, čierna Star, biela Pearl, žltá Sirius a oranžová Tonic. Každá farba bude doplnená o matné čiernej prvky, ktoré budú nielen na predných dverách, ale aj na kapote, blatníkoch, streche a zadnom nárazníku. Predné krídlo v nárazníku ponesie názov série Ultime a prvky ako predná maska, disky, či spätné zrkadlá budú čiernej farby. Každému je jasné, že Megane RS je niečím špeciálnym a od obyčajného Megane sa líši aj pridaním 60 mm šírky naviac vpredu a 45 mm šírky vzadu. Megane RS má oproti štandardným modelom naviac aj centrálne vyústenie výfuku, takže za ním nikdy neuvidíte príves, ani držiak na bicykle.

Rozdiel, ktorý prináša verzia Ultime do interiéru je, že sedadlá Recaro sú čalúnené titánovo čiernou alcantarou s logami RS. Každý jeden kus bude mať štítok so samostatným číslovaním priamo pred pákou prevodovky. Štítky sú podpísané vývojovým jazdcom Renault Sporty menom Laurent Hurgon, ktorý drží rekord s Megane RS nielen na Nürburgringu, ale aj v Japonsku na Suzuke a v Spa-Francorchamps. Renault Megane RS Ultime bude mať takmer všetku výbavu v základnej cene. Jedinými možnosťami príplatku bude úplne zbytočná otváracia presklená strecha a head-up displej. Tu je však obmedzenie, že bude v ponuke len pre ľavostranné riadenie. Omnoho zaujímavejším príplatkovým prvkom bude plachta, pod ktorú bude možné auto schovať v garáži ako investíciu.

Renault Megane RS sa rozlúči sériou UltimeZdroj: Renault

V Európe budeme mať trochu smolu, lebo jediné, čo bude v ponuke je dvojspojková prevodovka EDC. Tá ale bude spojená s 1,8-litrovým štvorvalcom, ktorý dosahuje výkon 221 kW (300 k) a krútiaci moment 420 Nm. Je to presne ten istý motor, ktorý má aj Alpine A110, len výkonnejší. Na diskoch bude mať Ultime štandardne pneumatiky Bridgestone Potenza S007, ktoré výrobca pneumatík vyvinul pre najostrejší model Trophy-R. Pneumatiky sú boli obuté na 19-palcových diskoch Fuji, ktoré sú odľahčené a štandardom sú brzdy Brembo s červeným strmeňmi. Tak isto bude štandardom podvozok z verzie Cup, natáčanie zadnej nápravy a mechanický diferenciál Torsen. O tom, že v interiéri sú dva displeje je zbytočné hovoriť, ale dôležitejšie je, že na tom stredovom bude možné zvoliť zobrazenie monitorovania RS monitor. V predaji by sa mal tento model objaviť na jar tohto roku a v cenníkoch nahradí obe doterajšie verzie.

Renault Megane RS sa rozlúči sériou UltimeZdroj: Renault

Toto znamená jediné. Golf GTI ešte neodchádza a Clubsport bude mať omnoho viac príležitostí ako získať titul na známom okruhu a svoje bude určite chcieť povedať aj Honda s Civicom Type-R. Je to celkom smutné, ale odveká rivalita aj s modelmi SEAT Cupra končí s koncom predaja tohto už legendárneho modelu. Veď kto by nechcel aspoň raz v živote vlastniť, prípadne určitý čas jazdiť na ktorejkoľvek generácii legendy Megane RS?

Renault Megane RS sa rozlúči sériou UltimeZdroj: Renault

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Nová Toyota Prius: Iba plug-in a eleganciaToyota patrí so svojim modelom Prius určite medzi výrobcov, ktorí sa najviac zaslúžili o...17. November, 2022
02Video špeciál: Za volantom indických modelov Škoda Kushaq a Slavia: Šoférovanie v Indii je poriadny adrenalínNa pozvanie českej automobilky Škoda sme vycestovali do druhej najľudnatejšej krajiny...28. November, 2022
03Porsche mieri do terénu, tentoraz s 911 DakarPorsche sa netají tým, že chce mať čo najviac verzií svojho modelu 911. Tentoraz však...23. November, 2022