Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Super radary v Rakúsku: Pokuta až 5 000 €!

Ako fungujú super radary? Menia polohu, pokutujú už prekročenie rýchlostného limitu o 1 km/h a nie sú označené značkami. Prečo nepodceňovať pokuty v Rakúsku? Vodič zaplatí za priestupok od 35 do 5 000 eur!

rufus v Legislatíva
20.10.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: pixabay.com/hna.de

Super radary v Rakúsku

Legislatíva

Rakúsko poznáme ako prísnejšiu krajinu s dopravnou políciou, ktorá neodpúšťa žiadne priestupky. Rešpekt voči rakúskym cestným pravidlám je oprávnený. Na ich dodržiavanie v Rakúsku po novom dohliadajú super radary.

Super radary v Rakúsku - menia polohu, merajú prísnejšie. Zdroj: hna.de

Pozor na cestách v Rakúsku

Slovenskí vodiči často podceňujú riziko pokút v zahraničí. Domnievajú sa, že pokuty prídu len domácim vozidlám a nemôžu ich poslať zahraničným vozidlám. Omyl, pokuty za prekročenie rýchlosti môžu príslušné zložky posielať do celej Európy.

Čo sú to super radary?

Super radary sú nové mobilné alebo stacionárne zariadenia, ktoré používajú laserovú alebo radarovú technológiu na meranie rýchlosti vozidiel. Tieto radary sú schopné merať rýchlosť viacerých áut naraz, a to aj v oboch smeroch.

Pokuty už pri prekročení rýchlosti o 1 km/h

Navyše, super radary majú nulovú toleranciu. Vodičovi hrozí pokuta už pri prekročení rýchlosti o 1 km/h. Super radary nedokážu vodiči na cestných úsekoch ľahko identifikovať. Menia polohu, a okrem zmeny umiestnenia nie sú označené žiadnymi značkami.

Pokuty do 5 000 eur!

Pokuty za prekročenie rýchlosti v Rakúsku sa líšia v závislosti od toho, o koľko vodič prekročili povolený limit a kde sa tak stalo. Pokuty začínajú na sume 36 €, vodiči by mali rátať s bežnou pokutou od 150 až do 5000 €. Taká pokuta hrozí pri prekročení rýchlosti o viac ako 30 km/h. Ak prekročí vodič rýchlosť o viac ako 40 km/h v obci alebo o viac ako 50 km/h mimo obce, príde o vodičský preukaz.

Ako sa vyhnúť pokutám?

Nestačí pred pokutou „ujsť“ na Slovensko. Ako sa vyhnúť pokutám za prekročenie rýchlosti v Rakúsku? Jedine dodržiavaním platných rýchlostných limitov. Podľa dopravnej situácie sa niekedy v niektorých úsekoch limity zmenia(znížia alebo zvýšia) a vodiči sú o tom na daných úsekoch informovaní dopravnými značením.

Rýchlostné limity v Rakúsku sú:

 • 50 km/h v obci
 • 100 km/h na hlavných cestách
 • 130 km/h na diaľniciach

Pozor na špeciálne zóny

Špeciálne zóny, ako sú školské zóny, obytné zóny alebo ekologické zóny, sa vyznačujú tým, že tu platia nižšie limity alebo iné obmedzenia. Na týchto úsekoch treba zvýšiť opatrnosť a pozornosť.

Špeciálne zóny, ako sú školské zóny, obytné zóny alebo ekologické zóny, sa vyznačujú tým, že tu platia nižšie limity alebo iné obmedzenia. Na týchto úsekoch treba zvýšiť opatrnosť a pozornosť.Zdroj: heute.at

Zhrňme si základné fakty, ktoré treba o super radaroch v Rakúsku vedieť:

 • sú to zariadenia na meranie rýchlosti vozidiel, ktoré používajú laserovú alebo radarovú technológiu .
 • sú schopné merať rýchlosť viacerých áut naraz  v oboch smeroch .
 • majú nulovú toleranciu, pokutujú prísnejšie už pri prekročení rýchlosti o 1 km/h.
 • menia polohu, nedá sa zistiť miesto merania a nie sú označené žiadnymi značkami .
 • Pokuty za prekročenie rýchlosti v Rakúsku sú stanovené  na základe toho o koľko a kde si vodič prekročil povolený limit.
 • pokuty začínajú na sume 36 €, najčastejšie vodič platí pokutu od 150 až do 5000 €.
 • Pri prekročení rýchlosti o 40 km/h v obci alebo o viac ako 50 km/h mimo obce, vodič môže prísť o vodičský preukaz.
 • pokuty sa posielajú automaticky do celej Európy, pokutám sa nedá vyhnúť a ani pred ňou ujsť do SR...

Zdroj: heute.atheute.athna.de

Super radary v Rakúsku

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01279 nových radarov: Pozor na rýchlosť, stopku a červenú! Štát oznámil zmenu, ktorá vodičov nepoteší. Na území Slovenskej republiky pribudne 279...14. Október, 2023
02Radary v Maďarsku: Pokutujú prekročenie rýchlosti o 1 km/h!Po Rakúsku zaviedli nové radary s prísnejším sledovaním priestupkov už aj v Maďarsku....16. Október, 2023
03Porsche vyrába benzín zo vzduchu: Liter za 50 €!Palivo budúcnosti. Zmení svet a zachráni spaľovacie motory? Porsche dosiahlo vzácny míľnik,...18. Október, 2023