Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Tesla batérie hlásia koniec fosílnym palivám

Veterná a solárna energia urobila za posledné roky veľký pokrok, o čom svedčí aj podiel 22 % z celkového objemu vyrábanej elektriny pripisovaný práve energii z vetra a slnka. Dôvod, ktorý ich držal v úzadí bol ich limitovaná dostupnosť, resp. krátkodobosť. Slnko v noci nesvieti a vietor takisto nefúka celoročne. Práve tieto dôvody sú opakované mantry stojace v ceste úspechu a pokroku obnoviteľným zdrojom energie.

admin v Auto-moto zaujímavosti
15.02.2016
Diskusia:
Sledujte nás na:

Tesla batérie hlásia...

Auto-moto zaujímavosti

Veterná a solárna energia urobila za posledné roky veľký pokrok, o čom svedčí aj podiel 22 % z celkového objemu vyrábanej elektriny pripisovaný práve energii z vetra a slnka. Dôvod, ktorý ich držal v úzadí bol ich limitovaná dostupnosť, resp. krátkodobosť. Slnko v noci nesvieti a vietor takisto nefúka celoročne. Práve tieto dôvody sú opakované mantry stojace v ceste úspechu a pokroku obnoviteľným zdrojom energie.

Miliardár Elon Musk však odstránil aj túto poslednú bariéru. Na konferencii v Kalifornii svetu predstavil svoju novú elegantnú jednotku uskladňujúcu energiu s názvom Powerwall. Dokáže v sebe uskladniť 10 kWh elektrickej energie, ktorú dodáva v priemere 2 kWh, a to za celkovú sumu 3500 USD (v prepočte 3200 eur).

Táto suma premietnutá do cien elektriny (s ohľadom na náklady na inštaláciu a meniče) činí približne 458 eur za kWh, teda menej ako polovicu súčasných nákladov, podľa odhadov Deutsche Bank.

V prepočítaní ide o dodanie energie za zhruba 0,05 eur za kWh pre domácnosť, čo znamená, že domáci systém a skladovanie elektrickej energie by bolo navyše v pluse, v porovnaní s energiou z uhlia dodávanej prostredníctvom konvenčnej siete. Musk sa chystá batérie vyrábať v gigantickej továrni vo výstavbe v americkej Nevade blízko Kalifornských hraníc. Nečaká na novú prelomovú technológiu, ale využíva na maximum využitý potenciál svojich otestovaných lítium-iónových batérií, ktoré používa aj vo svojich elektrických automobiloch.

Nielen pre domácnosť

Spoločnosti zarábajúce získavaním a využívaním fosílnych palív budú musieť súperiť s lacnejším spôsobom výroby a uskladňovania energie.
Namiesto toho, aby sme sa pýtali: „Môžeme mať vlastný energetický systém?" sa bude spoločnosť pýtať: „Prečo by sme ho nemohli mať?" Systém dodávania energie od spoločnosti Tesla je nielen komplexný, ale má aj dopad na celý svet. Systém Powerwall, ktorý ponúka uskladnenie 10 kWh je zameraný na domácnosti.
Tento systém je však doplnený aj o svoju komerčnú podobu s názvom Powerpack, ktorá ponúka uskladnenie 100 kWh a ktorú je možné inštalovať v počte 100 jednotiek, aby vytvorili uskladňovaciu jednotku 10 MWh, ktorá môže byť použitá v systéme malých elektrických sietí.

Celé komunity by tak mohli stavať mikrosiete dodávania elektrickej energie okolo systému, ktorý uskladňuje 10 MWh elektrickej energie. Táto mikrosieť by využívala generáciu obnoviteľných zdrojov energie, vietor alebo strešné solárne panely za ceny, ktoré sa práve stali nadmieru konkurenčné. Pri predstavení revolučného Powerwallu a Powerpacku Musk tvrdil, že celá elektrická sieť Spojených štátov amerických by mohla byť replikovaná použitím 160 miliónov uskladňovacích jednotiek. Dve miliardy týchto uskladňovacích jednotiek by dokázali uskladniť 20 miliárd kWh, teda ekvivalent svetovej spotreby.

 

Tesla batérie hlásia koniec fosílnym palivám

Revolúcia začína

Je vhodné a praktické, aby sme tieto čísla uviedli do kontextu. V súčasnosti jazdí na cestách približne 2 miliardy áut a úžitkových vozidiel a ročne pribúda zhruba 100 miliónov nových vozidiel. Pokiaľ je možné vyrobiť taký počet palivom poháňaných vozidiel, bude taktiež možné vybudovať potrebný počet uskladňovacích jednotiek, vďaka ktorým sa tieto vozidlá stanú nepotrebnými. Elon Musk svetu práve oznámil, že to je jeho konečný plán.

Musk, ktorý sa v mnohom podobá na velikána Henryho Forda, si berie príklad z nových technológií, ktoré dotiahne na vyššiu úroveň. Svojimi dych vyrážajúcimi podnikateľskými míľovými skokmi robí to, o čom mnohí iba snívajú. Zrazu sa svet závislý od obnoviteľných zdrojov energie stáva niečím možným a „normálnym“, pretože v spojení s cenovo efektívnym uskladňovacím systémom sa stáva nekonkurovateľným. 

Musk v tom navyše nebude sám. Pridáva sa k nemu Čína ako superveľmoc s najväčšou inštalovanou základňou veternej energie a solárnej fotovoltaickej energie a s najväčším výrobným priemyslom veterných turbín a fotovoltaických článkov.

Existujú viaceré čínske spoločnosti, ako napríklad BYD, ktoré vyrábajú ich vlastné energiu uskladňujúce jednotky založené na lítiovo-iónových batériách, ale žiadne nie sú tak elegantné a lacné ako batérie spoločnosti Tesla. Dajme však Číne čas a čoskoro bude vyrábať batérie v porovnateľných rozmeroch a za porovnateľné ceny. Ktovie? Možno Elona Muska, dokonca, predbehne. Ide tu o súťaž v podmienkach trhovej ekonomiky a kapitalizmu, v ktorej ohlásenie Tesly zahájilo skutočnú revolúciu vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie.

Niet cesty späť

Čo však v prípade Austrálie a jej neútešnej situácii, v ktorej vláda nevidí nič iné iba export uhlia a robí všetko preto, aby zabránila prechodu k obnoviteľným zdrojom energie?
Nikto v Austrálii už nemôže tvrdiť, že obnoviteľné zdroje energie by boli „dobrá vec“, ak by sa však vyriešila otázka uskladnenia energie. Dnes je táto otázka vyriešená.
Rozumná vláda v Austrálii by sa na tejto vlne zniesla a austrálsku obnoviteľnú energiu by považovala za zdroj bohatstva celej krajiny na začiatku konca éry fosílnych palív. Krajín pristupujúcich k obnoviteľným zdrojom podobne ako Austrália je bohužiaľ prevládajúca väčšina.

Konečne by sa však mohlo prestať debatovať o neúspešných a nekonečných daniach z CO2 a prejsť na praktickejšiu tému technológií obnoviteľných zdrojov.
Čína môže slúžiť ako príklad krajiny, ktorá nazerá do budúcnosti a jej udržateľnosti najmä svojím záväzkom budovať najväčšiu sieť dodávania a uskladňovania energie z obnoviteľných zdrojov na svete a, predovšetkým, oslobodenia sa od závislosti na fosílnych palivách. Tak, ako povojnové Japonsko po druhej svetovej vojny, aj Čína si berie príklad z nových technológií vo svete, ktorú sa snaží doma rozvinúť do dokonalosti a následne zvyšovať produkciu, aby mohla tlačiť ceny za výrobu výrazne nadol.

Musk a jeho projekt Tesla Energy tento proces posunuli o míľový krok vpred. Z tohto smeru už nie je cesty späť.

Tesla batérie hlásia koniec fosílnym palivám

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA