Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Volkswagen ID.7 je elektrický Passat budúcnosti

Volkswagen a jeho platforma MEB sú námetom mnohých diskusií a mnohých článkov. Včera to bol model Cupra Tavascan, dnes sa pozrieme bližšie na to, čo je prvý nízky elektromobil na tejto platforme. Volkswagen ID.7 sa ukázal len nedávno a prichádza so zaujímavými parametrami. Hlavné je treba povedať hneď na začiatok, nízka karoséria znamená značne nižšiu spotrebu ako majú SUV-čkovo tvarované modely.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
26.04.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Volkswagen

Volkswagen ID.7 je...

Auto-moto zaujímavosti

Nové vozidlo s označením ID.7 bude naozaj obrovské, lebo jeho dĺžka bude 4 961 mm a z toho bude rázvor až 2 966 mm. Tieto hodnoty sa dajú ľahko prirovnať ku Mercedesu EQE, tiež elektrickému produktu, ktorý ID.7 prekonáva len o málo. Šírka auta už taká extrémna nie je, je iba 1 862 mm. Ale nízka výška hovorí o nízkom koeficiente odporu vzduchu s hodnotou iba 0,23. Na základe neho môže ID.7 v súčasnej produkcii ponúknuť väčší dojazd ako bratia s väčšou výškou, ktorí sú vo forme ID.5 a ID.4.

Tvary týchto vozidiel ostávajú s líniami podobnými, ako využívajú ostatné elektrické vozidlá automobilky. Toto vozidlo však nie je sedan, ale liftback a dokáže tak zastúpiť pozíciu nielen Volkswagenu Passat, ale aj Arteon.

Volkswagen ID.7 je elektrický Passat budúcnostiZdroj: Volkswagen

O priestore v interiéri hovorí samotný obrovský rázvor osí kolies, takže zadní pasažieri nebudú mať problém v oblasti kolien a asi ani hlavy. Vnútorná výbava je tiež veľmi zaujímavá. Vodič má dostupný head-up displej, ktorý podporuje rozšírenú realitu a dokáže do nej presunúť napríklad návestia pred križovatkou a ukázať vodičovi ľahšie cestu. Vďaka tomu stačí menší jednoduchý displej za volantom. Je akoby vstavaný do jednej lišty a ovládať ho môžete dotykovým poľom na volante. Volant má vlastne iba dotykové ovládacie prvky, klasické tlačidlá budete hľadať márne. Veľkým extrémom je masívna obrazovka s uhlopriečkou 15 palcov v strede, ktorá zobrazuje všetky informácie z navigácie, audia, ale aj nastavenia vozidla, prípadne dobíjania a tokov energie. Prvýkrát toto vozidlo predvádza podsvietenú lištu s nastavením hlasitosti a teploty v kabíne. Aj napriek tomu, že design je veľmi podobný ostatným elektromobilom automobilky, je ID.7 akosi luxusnejšie a honosnejšie vozidlo ako jeho bratia.

Volkswagen ID.7 je elektrický Passat budúcnostiZdroj: Volkswagen

Pri tomto aute bude dôležitá aj výbava z pohľadu bezpečnosti. Prináša totiž zástup asistentov začínajúcich systémom Travel Assist, ktorý v sebe komponuje nielen adaptívny tempomat s prediktívnou funkciou a zohľadnením miestnych obmedzení rýchlosti na značkách, ale aj udržiavanie v jazdnom pruhu a možnosť asistovanej zmeny jazdného pruhu.

Výrazným prvkom, ktorý Volskwagen avizoval už dávnejšie je pokročilý systém klimatizácie známy už z modelu Phaeton. Takže náklady na vývoj modelu neboli úplne zbytočné a automobilka niektoré prvky z vlajkovej lode, doteraz neprekonanej, používa aj naďalej. Výduchy majú vstavané motorčeky, ktoré ich posúvajú v horizontálnom a vertikálnom smere, čiže systém dokáže lepšie distribuovať chladný, prípadne teplý vzduch po veľkom objeme kabíny. Klimatizácia tiež reaguje na hlasové ovládanie a stačí povedať, že je vám zima na ruky a vozidlo zapne vyhrievanie volantu.

Volkswagen ID.7 je elektrický Passat budúcnostiZdroj: Volkswagen

Príplatková výbava modelu ID.7 bude obsahovať aj špeciálne sedadlá so 14 rôznymi elektrickými nastaveniami. Ak ich priplatíte, tak inteligentná klimatizácia bude monitorovať teplotu a vlhkosť aby ich automaticky chladila či vyhrievala. Takisto bude mať tento príplatkový prvok vo forme sedadiel 10 vzduchových vankúšov, ktoré budú prinášať masážne funkcie. Ďalší príplatok pridá ešte dva takéto vankúšiky. Presklená strecha vozidla, ktorá bude tiež v výbave na želanie bude mať inteligentné sklo. Čo to znamená? Je to vlastne použitie polymérových tekutých kryštálov, ktorých vrstva dokáže strechu zatemniť a netreba tak roletky.

To čo však všetkých zaujíma sú technické parametre vozidla. Základná verzia Pro bude mať výkon 210 kW (286 k) a bude poháňať zadné kolesá. Bude využívať dobre známu batériu s kapacitou 82 kWh, z ktorých je až 77 kWh využiteľných. Automobilka hovorí, že táto verzia bude mať dojazd až 615 km na plné nabitie. V prípade vybitia zase príde vhod možnosť nabíjania jednosmerným prúdom výkonom až 170 kW.

Volkswagen ID.7 je elektrický Passat budúcnostiZdroj: Volkswagen

Zaujímavejšia bude verzia Pro S, ktorá bude mať batériu s kapacitou 91 kWh, čo je pre platformu MEB úplne najviac ako sa dá a bude mať využiteľnú porciu 86 kWh. Na jedno nabitie prejde toto auto až 700 km a nabíjanie je možné výkonom až 200 kW. Toto všetko sú naozaj fantastické parametre, ktoré z auta robia vozidlo balansujúce na hrane už s prémiovými ponukami. Môže za to najmä spomenutá masívna batéria väčšej alternatívy Pro S.

Pre Európu sa model ID.7 bude vyrábať vo fabrike v Emdene v Nemecku a produkcia samotná začne už v druhej polovici tohto roka. O cenách sa zatiaľ nehovorí, ale tie majú predsa ešte chvíľku čas, veď ku nám sa auto dostane až na jeseň. Komu bude musieť tento model konkurovať, keď sa dostane na náš trh? V prvom rade to bude Hyundai Ioniq 6, ktorý má ale o niečo menšiu kapacitu batérie, ale môže mať štvorkolku. Toto je zase budúcnosťou ID.7, pričom môže dostať ďalšiu verziu, ktorá bude niesť označenie GTX a ponúkne výrazne dynamickejšie nastavenie a ostrejšie dva elektromotory. Tie by mohli prísť napríklad z modelu Cupra Tavascan a tak by sa ID.7 mohol dostať až ku výkonu 250 kW (340 k).

Volkswagen ID.7 je elektrický Passat budúcnostiZdroj: Volkswagen

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Čo vylepšil Volkswagen na elektrickom ID.3?Volkswagen ID.3 je ten elektrický automobil, ktorý spôsobil malú revolúciu v prípade...3. Marec, 2023
02Volkswagen Touareg oslavuje 20 rokov. Čo prináša špeciálna séria?Volkswagen Touareg pôsobí na trhu už 20 rokov a aktuálne je v ponuke jeho tretia generácia....7. Február, 2023
03Cupra Tavascan využíva platformu MEB na maximumAutomobilka Cupra má už v ponuke jeden model postavený na platforme MEB. Je ním model Born,...25. Apríl, 2023