Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Zákaz parkovania áut na chodníkoch: Aké sú pokuty?

Od 1. 10. 2023 bude v platnosti zákon, ktorý zakáže častú praxe vodičov. Zákaz parkovania áut na chodníkoch potrestá každého vodiča, ktorý nebude rešpektovať novinku v platnosti. Aké zmeny prinesie nová legislatíva? Koľko zaplatíš za pokutu?

rufus v Legislatíva
16.08.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: tasr.sk

Zákaz parkovania na...

Legislatíva

Najviac zo všetkého zaujíma vodičov výška pokút za parkovanie po novom. Výška pokuty sa nezmení, za nesprávne parkovanie zaplatíš cca 50 eur na mieste a 78 eur pri objektívnej zodpovednosti.

Prísny zákaz od októbra

Absolútny zákaz parkovania na chodníku mal byť platný od februára 2022. Poslanci účinnosť odložili na 1. 10. 2023. Aktuálna novela zákona o cestnej premávke parkovanie áut na chodníkoch zakazuje úplne.

Čo hovorí zákon?

Do 30. septembra 2023 možno mimo zóny zákazu státia alebo parkovacej zóny zastaviť alebo stáť s vozidlom s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 2 800 kg na okraji chodníka priľahlého k ceste, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m aj vtedy, ak to nie je určené dopravnou značkou alebo dopravným zariadením.

Možnosť vchádzať na chodník končí

Pri zastavení alebo státí teda možno vchádzať na chodník a vychádzať z neho len v mieste zastavenia alebo státia vozidla a nemožno pritom prekonávať zábrany chrániace chodník pred zastavením alebo státím vozidiel. Prechodné ustanovenie pomaly končí. *Zmyslom prechodného ustanovenia v zákonoch je umožniť plynulejší prechod k novým právnym úpravám. Prechodné ustanovenia nie sú v Zákone o cestnej premávke ničím novým, sú aktívne využívané od zavedenia zákona v roku 2009 a tiež boli používané minulosti v takzvanom cestnom zákone č. 135/1961.

Čo prechodné ustanovenia dovolili motoristom?

Motoristi mohli napriek zákazu parkovania na chodníkoch tieto plochy opäť využívať na parkovanie svojich vozidiel a predĺžiť si tak čas na nájdenie alternatívneho riešenia parkovania. Prechodné ustanovenia okrem toho ponúkli dostatočne dlhý čas na to, aby územné celky navrhli, prijali a začali realizovať opatrenia, ktoré umožnia motoristom parkovať svoje vozidlá bez porušovania zákona. To sa však vo väčšine prípadov nenašlo. Majú s tým problém mestá, ale aj obce.

Prechodné parkovanie na chodníkoch končí 30. septembra 2023

Na základe toho, že zákonodarcovia neprišli s ďalším opravným opatrením, ktoré by dovoľovalo parkovanie na chodníkoch, platnosť prechodného ustanovenia končí 30. septembra 2023.

Kolaps na sídliskách

Veľa sa diskutovalo aj v súvislosti s kolapsom parkovania vo veľkých mestách. Príčinu problematického parkovania pritom nemožno vidieť len v nedostatku parkovacích miest na sídliskách a v hustejšie obývaných lokalitách.

Parkovanie na chodníku

„Parkovanie na chodníku“ sa používa ako ustálené slovné spojenie. V Zákone o cestnej premávke sa však tento pojem nepoužíva. Správnym pojmom je „státie“. Ide teda v tejto súvislosti o „státie vozidla na chodníku“ a „zákaz státia“.

Zaparkovať bude ešte ťažšie

Majitelia áut tak budú mať s parkovaním väčšie problémy ako doteraz. Veľké množstvo existujúcich miest zasahuje na Slovensku až do úrovne chodníkov. Od októbra tohto roku platí nekompromisný zákaz parkovania áut na chodníkoch! Zmena sa dotkne všetkých miest a obcí. Zisťovali sme, kde budú svoje auto parkovať tí, ktorí boli zvyknutí nechať ho na chodníku pred bytovkou, nemocnicou či školou a ako sú na zmenu pripravené mestá a obce?

Parkovanie na chodníkoch

V praxi bolo parkovanie na chodníku doteraz povolené, ak motorista nechal voľný priestor pre chodcov aspoň 1,5 metra. Od októbra budete môcť na chodníku zaparkovať iba na mieste, kde to povolia značky alebo tam, kde budú na chodníkoch nakreslené vodorovné čiary. Mestá a obce mali dosť času na prípravu nového riešenia. Väčšina z nich však funkčné riešenia nenašla. Samosprávy a nielen budú mať po novom problém.

Zákaz parkovania vs. parkovanie v Bratislave

Parkovanie v Bratislave je od roku 2022 regulované systémom s názvom bratislavský parkovací asistent (PAAS). Jeho cieľom je zlepšiť dostupnosť parkovania pre rezidentov v mieste ich bydliska. Zákaz parkovania na chodníku po novom najviac znepríjemní život motoristom, ktorí v hlavnom meste síce žijú, ale nemajú tu nahlásený trvalý pobyt.

Kolaps v Košiciach a iných mestách

Magistrát vyhlasuje, že je na zmenu pripravený. „V zavedených a pripravovaných zónach regulovaného parkovania PAAS je tento problém už vyriešený. Legalizované parkovanie je navrhované iba tam, kde to šírkové pomery umožňujú,” povedal pre médiá Peter Bubla z komunikačného oddelenia. Horšie sú na tom ostatné slovenské mestá. Kolaps môže nastať v Košiciach, ale aj v ostatných veľkých mestách, ktoré dodnes nepredstavili a nenašli funkčné riešenie problému.

Aké sú ohlasy motoristov?

So zákazom parkovania na chodníkoch v ankete nesúhlasilo viac ako 60 % opýtaných respondentov? Ako dôvod označujú nedostatočný počet parkovacích miest. Vraj vodiči pri parkovaní nemajú na výber. Ako hodnotíš zavedenie tohto zákazu ty? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch pod článkom.

Zdroj: TASR

Zákaz parkovania na chodníkoch

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Najškaredšie auto pre dobrodruhov: Hyundai Creta Adventure za 16 000 € V rebríčku najpredávanejších modelov značky Hyundai na celom svete sa Hyundai Creta...14. August, 2023
02Škoda 125 na predaj ako nová! Za koľko? Ročník 1989 v stave nového vozidla. Neprehliadnuteľná ponuka. Legenda z Mladej Boleslavy so...6. August, 2023
031 847 koní, strecha len 8 kg: Venom beštia dá 500 km/h!Americké tornádo na kolesách. To je dokonalý opis tejto beštie s veľkolepými plánmi. Názov...12. August, 2023