Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Zimná starostlivosť - umývanie, voskovanie: Treba v zime auto umývať častejšie?

Zima je obdobím, kedy sa názory odborníkov na dôležitosť častejšieho umývania môžu líšiť. Ktorá zimná starostlivosť dokáže predĺžiť životnosť jednotlivých častí a ochrániť karosériu pred koróziou a poškodením? 

rufus v Rady a tipy
26.11.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: safelite.com

Ako často umývať auto v...

Rady a tipy

Ak chceš pre životnosť automobilu urobiť maximum, príprava na zimu si nevystačí  so sezónnou výmenou obutia a nákupom prevádzkových kvapalín s nižším bodom tuhnutia. Existujú však možnosti, ako pre ochranu auta pred nástrahami zimy urobiť viac.

Zimná starostlivosť o autoZdroj: fullcircleautowash.com

Príprava na zimu – umývanie len 1. krok

Najlepšie je staviť na procedúry, ktoré zvyšujú odolnosť voči sezónnym nástrahám a ponechajú auto bez poškodení až do príchodu jari. Zima dá našim štvorkolesovým miláčikom poriadne zabrať. Bez poctivého každodenného garážovania žije pritom väčšina áut. Nepriazni počasia sa v týchto mesiacoch nedá vyhnúť. Základom ochrany je preto pravidelné čistenie auta, ktoré však na 100 % nevykoná ani drahšia automatizovaná umývacia linka a už vôbec nie povrchové ručné opláchnutie auta. Takéto umytie je len prvým krokom očisty.

Viackroková zimná rutina

Klasické umytie je základ. Po vode a šampóne prichádzajú na rad špeciálne prípravky, ktoré si dokážu poradiť s odolným znečistením, kúskami asfaltu, smoly a nánosom odolnej špiny, usadenej pri kolesách a v nedostupných miestach. Výborne sa na tento účel osvedčila tzv. clay hlina, ktorá dokáže z laku a rôznych povrchov vytiahnuť nečistoty. Po ich odstránení až môže nasledovať nanesenie ochrany. V inom prípade by práve samotné usadené nečistoty spôsobili poškodenie laku.

Zimná starostlivosť o autoZdroj: theultimatefinish.co.uk

Prečo je dôležité leštenie?

Ďalším krokom je leštenie. Tak ako v letnej sezóne je rovnako dôležité v zime. Opäť nejde o estetický zákrok. Leštenie má praktický význam z toho dôvodu, že takto ošetrený lak sa jednoducho lepšie a ľahšie umýva. Leštenie pomáha zahladiť dierky, kde by sa usádzala nečistota. Vyplnenie dierok a ošetrenie, tzv. 2 v 1 riešenie.

Voskovanie – účinná ochrana pred poškodením

So zimou tu máme sezónu sneženia a soli na cestách, čo stavu vozidla neprospieva. Soľ a kov nie sú priatelia, spoločne reagujú, soľ dokáže doslova „rozožrať“ lak , podlahu aj kolesá. Na pridanie zimnej ochrany použite hustý vosk alebo tmel. Vosk zabráni poškodeniu aj vzniku škvŕn od tvrdej vody a soli. Pre letnú sezónu je bežný vosk dostačujúci, v období zvýšenej potreby odolnosti voči chemickým látkam a posypom môže vykazovať zníženú trvácnosť. Ale aj minimálna ochrana je lepšia ako žiadna.

Treba v zime auto umývať častejšie? Prečo je dôležité dvojkrokové umývanie, voskovaZdroj: youtube.com/TomoNews US

Tuhý vosk vs. sprejový vosk

Odborníci odporúčajú vodičom staviť na kvalitný vosk alebo sealant (špeciálny produkt vytvorený na báze nanotechnológií. Karnaubský pastový vosk je podľa motoristov ideálny. Ťažšie a pomalšie sa odstraňuje a celkom dobre odpudzuje vodu aj sneh. Ochranou voči vode vyniká nad sprejovými voskami, ktoré sú ďalšou dostupnou alternatívou. Sprejové vosky neponúkajú takú hydrofóbnu ochranu, preto v zimných mesiacoch ich ochrana toľko nevydrží. Tip pre voskovanie? Pred zimou sa odporúča vozidlo kvalitne navoskovať a počas zimy vosk minimálne jedenkrát obnoviť. Pri umývaní treba následne používať pH neutrálny šampón, ktorý vrstvu vosku nenarúša.

Ako často umývať auto v zime? Ako je to s voskovaním a ďalšími metódami ochrany karosérie a funkčných častí auta? Zdroj: vocal.media.com

Hydrofóbna druhá vrstva

Po vrstve vosku prichádza čas na vytvorenie druhej vrstvy, ktorá má vodeodolnú funkciu. Tá chráni vozidlo nielen pred mechanickým poškodením, ale aj pred chemickými látkami. Hydrofóbna funkcia a odolnosť voči vode je veľmi dobrou a žiadanou vlastnosťou. Nečistoty sa budú horšie držať na povrchu a umývanie auta bude jednoduchšie. Vodiči si chvália práve túto vlastnosť a horšiu priľnavosť snehu, ľadu, námrazy, soli a štrku z ciest.

Tekuté sklo + tip na záver 

Tip n záver? Pred akýmkoľvek čistením povrchu auta je vždy výhodné automobil vopred nahriať a zapnúť v predstihu vykurovanie. Vďaka tomu sa primrznutý materiál ľahšie uvoľní z povrchu auta. Čerstvou novinkou v oblasti ochrany laku je tekuté sklo. Táto ochrana vytvorí pomocou chemickej reakcie na povrchu laku tvrdú a trvácnu vrstvu. Vhodná je najmä na najviac exponované časti karosérie ako napr. predná kapota. Výrobcovia udávajú dobu trvácnosti a ochrany až jeden rok. V predaji sú verzie tekutého skla pre karosériu, plastové časti aj okná. Je na vodičovi, či si vyberie klasický tuhý vosk alebo niektorú lacnejšiu alebo drahšiu verziu ochrany.

Ako a ako často umývať auto v zime? Zdroj: pixabay.com

Ochrana kolies (tyre dresing)

Existuje aj ochrana kolies, ktorú možno aplikovať priamo na povrch pneumatík aj na gumové časti a tesnenia. Tieto gumené časti veľmi zle znášajú primŕzanie a týmto spôsobom ich možno ochrániť pred poškodením.

Umývanie auta v zime - Ako sa chrániť pred hrdzou?Zdroj: safelite.com

Využitie odborníka

Je na tebe, či sa rozhodneš pre svojpomocné riešenie alebo využiješ služby skúsených odborníkov, ktorí sa tejto oblasti venujú a majú dlhoročné skúsenosti. Možno sa to nezdá, ale aj základnou starostlivosťou a pravidelným čistením môžeš predĺžiť životnosť svojho automobilu. Niektoré spomínané procedúry je dobré nechať na odborníka v obore.

Umývanie auta v zime - Ako sa chrániť pred hrdzou?Zdroj: caranddriver.com

Kvalitná zimná starostlivosť – cena

Kvalitná zimná ochrana auta je určite lepšou cestou ako domáce neodborné postupy. Riskuješ tak poškodenie alebo neúčinnú ochranu. Na slovenskom trhu pôsobí viacero firiem, ktoré ponúkajú tieto produkty i služby. Koľko peňažných prostriedkov si ochotný do zimnej údržby a očisty automobilu investovať? Podeľ sa s nami s tvojím konkrétnym postupom a radami ohľadne tvojich skúseností s účinnou zimnou starostlivosťou.

Zdroj: theultimatefinish.co.uk, fullcircleautowash.com

Ako často umývať auto v zime? Čo možno najčastejšie

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Revolúcia: Elektrický lak, ktorý sa vypína, zapína stlačením tlačidla!Spomínaš si na revolučnú farbu, ktorá sa mení pôsobením tepla alebo zimy? Niečo podobné, s...22. November, 2021
02Pancierový 4x4 prezidentský špeciál: Predĺžená hybridná SUV limuzína, jediná na svete!DS 7 Crossback Élysée - pancierová 4x4 beštia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona -...18. November, 2021
03Maximálka 500 km/h + smrtiaca akcelerácia: 0-100 km/h za 1,55 s!Krvilačná beštia dostala príznačný názov - Chaos je tu, aby zneistil najrýchlejšie autá...24. November, 2021