Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

50 000 km na syntetickú naftu! 90 % zníženie emisií!

Vodič z Nemecka najazdil na modernom Audi A4 dele s 3-litrovým turbodieslom 50 000 km! Výsledky testu ťa dostanú. Zabudni na elektromobily! Syntetické palivo dosiahlo 90 % redukciu emisií!

rufus v Testy
16.09.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: audi.com

Audi A4 s 3-litrovým...

Testy

Okrem toho, že sa stal tento test populárny na internete. Nesie omnoho hlbšiu pointu. Takmer nulové emisie možno dosiahnuť aj bez elektromobilov!

Prekvapenie testu

Toto nie je žiaden outsider tabuliek. Na obľúbenosť kvôli emisiám si však bude musieť ešte počkať. Nepotrebuje však žiaden technologický prevrat. Postačí staviť na Potvrdil staré známe tvrdenie „Nízke emisie dosiahneš aj bez elektrického pohonu.“ Aj „trojliter“ vie prekvapiť. Výsledky testovania syntetickej nafty HVO počas trasy dlhej 50 000 km sú také, ako nápad ísť „zelenou cestou“ bez elektrického pohonu. Jedným slovom skvelé.

Syntetické palivá

Veľa kritikov hovorí, že syntetické palivá nebudú pre moderné autá vhodné alebo tvrdia, že budú pri dlhšom používaní spôsobovať technické problémy. Andreas Bauditz to však vidí inak. Už 4 roky jazdí na naftu HVO 100 a je mimoriadne nadšený. Skvelé výsledky testovania!

Zákaz spaľovacích vozidiel nebude

Európskej únii sa nepáčia predaje benzínových a naftových agregátov. Do roku 2035 sa rozhodla dosiahnuť 100 % redukciu emisií CO2 u nových áut. Táto úloha má pred sebou ešte dosť času na realizáciu. Ani o 12 rokov sa nemusí podariť okresať emisie podľa tohto vzorca. Veľa automobilových analytikov očakáva, že zákaz spaľovacích vozidiel nebude zavedený a nepodarí sa ho presadiť. To nahráva iným taktikám, ako dosiahnuť želaný trend v praxi.

Takmer nulové emisie CO2

Zníženie emisií CO2 možno dosiahnuť aj ľahšou cestou ako výmenou tradičných pohonov za elektromobily. Odpoveďou sú syntetické palivá. Aj tie majú svoje úskalia a nevýhody, nafta HVO je zo 100 % vyrobená z odpadu a prináša takmer nulové emisie CO2.

Audi A4 s 3-litrovým turbodieslom

Švédi ju poznajú a využívajú aj pri starších automobiloch. V Nemecku nie je HVO palivo na výslní. Technik Andreas Bauditz sa rozhodol overiť, či je diesel, ktorý jazdí bez síry, schopný spraviť eso z moderného auta s tradičným pohonom. Audi A4 B9 sa má na čo tešiť.  Toto auto s motorom 3,0 TDI v teste zabodovalo.

50 000 km s HVO 100

4 roky jazdil majiteľ s týmto automobilom iba na naftu HVO 100. Za celú dobu najazdil vodič v teste nájazd 50 000 km. Z testovania vychádzajú zaujímavé zistenia. V „porovnávačke“ s klasickou 3,0 TDI V6, ktoré spaľuje bežnú naftu, je táto jednotka čistejšia a bez akýchkoľvek sadzí. Testovaná jednotka vykazuje lepší chod, menej komplikácií v časti výfuku.

4 roky testovania

Vodič tak nemusí čeliť nepríjemnému zakarbónovaniu. Olej na základe dlhodobého pozorovania vykazuje lepšiu kvalitu. Tento fakt môže docieliť dlhšiu životnosť agregátu. Všetky tieto zistenia uvádza autor testu, technik Andreas Bauditz vo svojej dokumentácii testovania. V teste radí motoristom, aby nezabúdali na pravidelnú výmenu oleja a odporúča ju vykonávať každých 12-15 000 km nájazdu, približne 1x ročne.

90 % zníženie emisií s naftou HVO!

Zaujímajú ťa namerané emisie CO2? Technologický inštitút z nemeckého Karlsruhe vyhodnotil, že nafta HVO 100 prináša až  90-percentné zníženie emisií! Treba podotknúť, že ani elektromobil neposkytuje deklarovanú 100 % redukciu. Tento fakt vychádza len z faktu, že elektromobil nemá výfuk a počas jazdy neprodukuje splodiny. Neposudzujú sa však vytvorené splodiny, ktoré vznikajú počas procesov rôznych životných cyklov života elektromotora. Energeticky náročnejšia výroba aj množstvo splodín, ktoré vzniká pri samotnej výrobe elektrickej energie sú hlavné výkričníky elektromobilov. Nulové emisie elektromobilov sú nepodloženým údajom, ktorý nie je pravdivý.

Elektrický pohon škodlivejší ako syntetické palivo

Elektrické pohnútky nemusia byť lepším riešením ako iné alternatívne cesty. Elektrický pohon je škodlivejší a nevýhodnejší ako syntetické palivo HVO 100. Zdá sa, že to, čo robí pohon populárnym, je niečo skutočne iné. Ide tu o úplne inú úlohu. Schopnosť dosahovať popularitu u vodičov.

Zaujímavé fakty

Spotreba je rovnaká ako v prípade tankovania benzínu alebo nafty. Cena 1 litra paliva je v prípade testovaného syntetického paliva vyššia. Cena by sa však s popularitou a zvýšením objemov výroby znížila. Aké máš skúsenosti s alternatívnym pohonom? Dokáže pokaziť nájdené vyhliadky elektromobilov?

Zdroj: Focus

Audi A4 s 3-litrovým turbodieslom najazdilo na syntetickú naftu 50 000 km

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Luxusné SUV z Japonska? Toyota Century SUV je ako BentleyPonuka japonských automobiliek na tamojšom domácom trhu a našom rozhodne nie je rovnaká. Na...11. September, 2023
02Prvé elektrické Lambo: 1 340 koní, 2+2 Ultra GT monštrum! Prvé elektrické Lamborghini nezaujme dizajnom. Výrobca stavil na výkon ultravýkonného Gran...14. September, 2023
03Ruský fail: Pád Lady Niva z 15 m strechy!Dá sa s Ladou Niva preskočiť medzi strechami 4-poschodových budov? Ruskému kaskadérovi sa...12. September, 2023