Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Luxusné SUV z Japonska? Toyota Century SUV je ako Bentley

Ponuka japonských automobiliek na tamojšom domácom trhu a našom rozhodne nie je rovnaká. Na domácom si môžu Japonci dovoliť viacero výstrelkov, ktoré by inak nemali šancu. Takým môže byť luxusná limuzína Toyota Century a teraz, najnovšie, aj Toyota Century SUV. Veľké SUV s extrémnym luxusom, ktoré dokáže s prehľadom konkurovať Maybachu GLS a Bentayge.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
11.09.2023
Diskusia:
Zdroj: Toyota

Luxusné SUV z Japonska?...

Auto-moto zaujímavosti

O luxuse a exkluzivite Toyoty Century SUV hovorí fakt, že automobilka povedala stratégiu výroby. Pán je totiž vyrobiť iba 30 kusov mesačne, čiže 360 kusov ročne a cena sa má dostať na ekvivalent 160 000 €. Je to obrovské auto, ktoré ale nezabudne na svoje korene a pripomenie ich vizuálnym stvárnením.

Obrovské rozmery v praxi predstavujú 5 205 mm dĺžku, 1 990 mm šírku a 1 805 mm výšku. Aj keď je toto auto kratšie ako klasický sedan Century, je niečo širšie. Z toho dĺžkového rozmeru pripadá až 2 950 mm na rázvor. No a ak by sme chceli ešte pár detailov, tak jeden dôležitý je hmotnosť. Toto auto váži 2 570 kg. Prekvapuje to niekoho? Absolútne nikoho.

Luxusné SUV z Japonska? Toyota Century SUV je ako BentleyZdroj: Toyota

Toyota spravila obrovské SUV vozidlo so 4 miestami a tomu je teda prispôsobený luxus na zadných sedadlách. Nastupovanie bude jednoduché, pasažier môže využiť držiak na treťom stĺpiku karosérie a tiež masívne dvere s uhlom otvorenia až 75 stupňov. Druhou alternatívou, celkom šialenou, je použitie príplatkových elektricky posuvných dverí. Luxus v zadnej časti samozrejme podčiarkujú všemožne nastaviteľné sedadlá. Tie sa dajú nielen sklápať, ale aj preklápať a majú tiež funkcie vyhrievania, vetrania, či masáže. Hlavne však majú extrémne veľa priestoru okolo seba. Tu by sa naozaj možno hodila paralela s výrazne väčším modelom Rolls-Royce Cullinan.

Luxusné SUV z Japonska? Toyota Century SUV je ako BentleyZdroj: Toyota

Zvonka auto pôsobí masívne a hlavne elegantne. Sú za tým možno aj predné svetlá so špecifickým tvarovaním, ale celok dopĺňa ešte aj logo s fénixom miesto klasického loga Toyoty. Hranaté tvary sú štandard a jediné, čo teda môže eleganciu trochu zmierniť sú bočné posuvné dvere. Tie sú predsa štandardom na dodávkach, nie na takýchto luxusné pôsobiacich vozidlách! Ale v tesných uličkách v Tokiu majú určite zmysel väčší ako štandardné masívne dvere.

Toyota Century SUV stojí na platforme TNGA, ale s rôznymi vylepšeniami. Napríklad dostala výstuže, aby vozidlo predviedlo lepšiu tuhosť karosérie. Aby bol v interiéri zachovaný komfort a ticho, tak Toyota dokonca montuje číre sklo ako deliaci prvok medzi priestorom pre pasažierov a priestorom pre batožinu. Takto sa darí eliminovať hluk od zadných kolies cez blatníky, ktoré v klasickom sedane eliminuje práve tretí oddelený priestor. Zaujímavým režimom bude režim Rear Comfort, ktorý prispôsobuje jazdné vlastnosti a brzdenie tomu, aby pasažieri vzadu boli naozaj v čo najväčšom komforte.

Luxusné SUV z Japonska? Toyota Century SUV je ako BentleyZdroj: Toyota

Pohonná jednotka pre tohoto obra bude tiež celkom masívna. Bude ňou plug-in hybrid, ktorý bude mať ako základ 3,5-litrový motor V6 spojený s automatickou prevodovkou eCVT, čiže to bude bezstupňový variátor, a s pohonom všetkých 4 kolies. Pohon všetkých 4 kolies zabezpečuje elektromotor na zadnej náprave. Celkový výkon sa dostáva na 303 kW (412 k) a je len škoda, že Toyota nesiahla po niečom väčšom. Veď má v ponuke V8 a v minulosti mala Toyota Century aj motor V12.

Toyota bude predávať model Century SUV iba v Japonsku a iba prostredníctvom niektorých špecifických dílerov, ktorí dokážu odprezentovať celé možnosti stavby vozidla s individuálnymi prvkami. Veľmi dobrá správa hovorí, že popri Century SUV zostane v ponuke aj sen Century Sedan ako jedno z najikonickejších luxusných áut z Japonska. Ak by ste chceli Century SUV, tak si ju môžete doviezť, ale rátajte s tým, že bude mať volant na opačnej strane. Už teraz naozaj chýba len celosvetový ekvivalent od Lexusu.

Luxusné SUV z Japonska? Toyota Century SUV je ako BentleyZdroj: Toyota

Za svojich 160 000 €, teda skôr 25 000 000 japonských jenov, dostanete auto, ktoré je jedinečné a bude exkluzívne. Veď sa ich vyrobí ročne menej ako Rolls-Royce vyrobí modelu Cullinan. Pritom Century SUV je predsa stále trochu menšie auto a hlavne za menej peňazí. Jediný konkurent tak ostáva Bentley Bentayga. Možno v predĺženej verzii. Ale rozhodne Bentley ani Rolls-Royce nevyrobia auto s posuvnými dverami a rozhodne nie plánované kabrio, čo Toyota naznačila tiež.

Luxusné SUV z Japonska? Toyota Century SUV je ako BentleyZdroj: Toyota

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Rolls-Royce ukázal ďalší špeciál, La Rose Noire DroptailRolls-Royce vyrába autá relatívne sériovo, ale niektoré sú upravené sekciou Bespoke tak, že...23. August, 2023
02Toyota Land Cruiser prichádza s ostrými tvarmi aj do EurópyToyota Land Cruiser je už dlhodobo synonymom spoľahlivosti a synonymom vozidla, ktoré sa...3. August, 2023
03Poznáme ceny novej Toyoty C-HR, nejde v šľapajách PriusuToyota C-HR začínala svoj život ako auto, ktoré bolo trochu avantgardné a ponúkalo jemne...9. August, 2023