Aj elektrický Mercedes EQT chce ísť kempovať

Mercedes ukázal, že aj malý automobil ako trieda T, ktorá je vlastne malým úžitkovým autom na základe Citanu, dokáže byť plnohodnotným kempovacím špeciálom. Dobre, teraz sa na to pozrime vážne. Trieda T je vzdialená od klasického Citanu celkom značne a môže byť považovaná za osobné vozidlo. Pre triedu T má Mercedes pripravený balík Marco Polo. A rovnakú prestavbu teda môže priniesť aj jeho elektrická verzia EQT.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
09.12.2022
Diskusia:
Zdroj: Mercedes-Benz

Aj elektrický Mercedes EQT...

Auto-moto zaujímavosti

Základný prístup ku konverzii je buď cesta plnej prestavby, alebo iba jednoduchého a vyberateľného modulu do batožinového priestoru. Poďme ale na tú zložitejšiu prestavbu najskôr.

Ak si vyberiete EQT Marco Polo ako kompletne prerobené vozidlo, tak má interiér iný od štandardného auta. Prichádza na predĺženej verzii modelu a pridáva k nej vyklápaciu strešnú časť so stanom na spanie. Ak je táto časť vysunutá, tak je možné v aute dokonca stáť, keďže celková výška je vhodná na výšku človeka. Pri sklopení postele vzniká priestor na spanie s dĺžkou 1,97 m a šírkou 97 cm. Ak by ste potrebovali vetrať, tak sú v látkových bokoch aj okienka na zips. Vo vyklápacej streche je naviac solárny panel, ktorý ale nenabíja batériu vozidla, ale poháňa len niektoré príslušenstvo.

Aj elektrický Mercedes EQT chce ísť kempovaťZdroj: Mercedes-Benz

To by sme mali dve miesta na spanie. Ďalšie dve miesta vznikajú v spodnej časti a majú rozmer 2 metre na dĺžku a 1,15 metra na šírku. Ak však nemáte tieto ležadlá rozložené, tak vytvárajú miesto na sedenie, z ktorého časť ostáva aj pri spálňovej úprave. Zaujímavosťou je, že bočné okna majú zatmavocaciu funkciu po stlačení tlačidla.

Aj elektrický Mercedes EQT chce ísť kempovaťZdroj: Mercedes-Benz

V interiéri kompletne prerobeného vozidla je miesto aj pre malú kuchyňu, ktorá má malé umývadlo, indukčný varič a malú chladničku. Ak chcete variť mimo vozidla, tak si môžete vziať plynový varič umiestnený v zásuvke. Výklopný stolík má zase elektrické nastavenie výšky, čo je celkom zaujímavé a možno aj trochu zbytočné. Ak však chcete nejaké takéto elektrické vozidlo schopné poskytnúť vám útočisko v akomkoľvek prostredí, kde má dosah elektrická sieť, tak sa môžete tešiť na druhú polovicu roku 2023, kedy príde jeho sériová verzia.

Aj elektrický Mercedes EQT chce ísť kempovaťZdroj: Mercedes-Benz

Druhou alternatívou je použitie akéhosi kempovacieho boxu v kufri bežného auta. Ten sa dá vyberať a cez týždeň tak môže auto fungovať klasicky ako osobný, prípadne čiastočne úžitkový automobil a cez víkend sa môže stať kemperom. Celý modul Marco Polo má dve sekcie. Spacia časť je v štandardnej výbave a doplnková, za príplatok, je kuchynská. Po sklopení sedadiel vzadu je možné využiť posteľ pre dvoch s rozmermi 2 metre krát 1,15 metra. Ak je však sklopená, tak je možné zadné sedadlá úplne bez problému používať pre trojicu pasažierov. Tu je zatemnenie zadných okien riešené trochu inak a prináša kryty na jednotlivé okná samostatne, aby nebolo vnútri vidno ľudí.

Aj elektrický Mercedes EQT chce ísť kempovaťZdroj: Mercedes-Benz

Kuchynská časť odnímateľnej sekcie prináša zásobník na vodu s objemom 12 litrov a chladničku s objemom 15 litrov. Má však aj plynový varič na prípravu jedál. V rámci balíka prichádza aj dvojica rozkladacích stoličiek a stôl, ktorý môže byť nielen vnútri, ale aj vonku. O tomto module Marco Polo Mercedes hovorí, že bude dostupný už onedlho. Je to predsa len jednoduchšia úprava ako kompletná prestavba. A necháva auto dostatočne univerzálnym.

Aj elektrický Mercedes EQT chce ísť kempovaťZdroj: Mercedes-Benz

Len pre pripomenutie, elektrická verzia Mercedesu triedy T, čiže EQT má elektrický motor s výkonom 90 kW (122 k) a krútiaci moment 245 Nm. Poháňa výlučne predné kolesa a energiu čerpá z batérie s kapacitou 45 kWh. To by mohlo byť dosť na vzdialenie sa od elektrickej siete na nejakých 80 km, pričom ešte ostane dostatočná energia aj na návrat. Nebudeme si klamať, použitie benzínového, alebo naftového agregátu má možno o niečo väčší zmysel pre nomádsky život v malom vane. Mercedes však rozhodne nebude jediný, kto ponúkne takéto prestavby. Podobné verzie má nachystané aj Renault Kangoo a aktuálne, aj keď nie elektricky, si môžete kúpiť už teraz dostupný Volkswagen Caddy California. Ten bol vlastne priekopníkom medzi podobne veľkými vozidlami schopnými prestavby na auto schopné ponúknuť priestor pre dvoch na prespatie a prežitie počas určitej doby. Akú dobu by ste v ňom zvládli vy?

Aj elektrický Mercedes EQT chce ísť kempovaťZdroj: Mercedes-Benz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mercedes-AMG S63 e-Performance má 800 koní s elektrickou pomocouMercedes ukázal najväčšiu beštiu v svojom rybníku luxusnej triedy S. Je to S63...8. December, 2022
02BMW radu 3 (F30/F31): Aké je a načo si dať pozor pri kúpe jazdeného?BMW radu 3, model F30 pre sedan a F31 pre kombi, patrí medzi stálice na našom trhu a na...4. November, 2022
03BMW i7 ukazuje nové dimenzie luxusuNič nie je lepším námetom debát na internete ako aktuálny dizajnový štýl automobilky BMW....8. December, 2022