Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Aj Kia Xceed dostala novú tvár

Kia ma naozaj veľmi široký záber s modelom Ceed. Okrem štandardnej verzie s 5-dverovou karosériu hatchback ponúka aj kombi. Avšak tým nekončí a prináša aj športovejšie vyzerajúce kombi ProCeed. Druhou čerešničkou na torte je zase terénnejší hatchback s názvom Xceed. A podobne ako zvyšok modelového radu aj ten prešiel vylepšeniami vo forme decentného faceliftu, avšak ako posledný z rodiny.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
03.08.2022
Diskusia:
Zdroj: Kia

Aj Kia Xceed dostala novú...

Auto-moto zaujímavosti

A práve možno Xceed je najuniverzálnejšou a najlepšou voľbou medzi Ceedmi. Možno by ste argumentovali, že ProCeed je tiež výborný, o tom sa hádať nebudeme. Ale s Xceedom sa dá prejsť aj jemný terén. Môže za to zvýšená svetlá výška oproti štandardným verziám až o 44 mm. To znamená, že na 18-palcových diskoch dosahuje svetlá výška až 184 mm a na základných šestnástkach 172 mm. Aj keď po facelifte ostal rovnaký názor 2605 milimetrov, tak previsy sú znova predĺžené oproti štandardnému hatchbacku. Aj po modernizácii je predok Xceedu dlhší 24 milimetrov a zadok o 60 mm. Jediným spoločným prvkom na karosérií, ktorý Xceed zdieľa s hatchbackom Ceed sú predné dvere.

Aj Kia Xceed dostala novú tvárZdroj: Kia

Hlavný bod modernizácie modelu spočíva v premene prednej časti, ktorá získava štylistické prvky hatchbacku predstaveného v priebehu minulého roka. Novinkou je tiež nové logo s výraznejším fontom a vzadu nové svetla s mnohými šesťuholníkovými prvkami. Tie sú však vo výbave GT line. Ostatné verzie si budú musieť vystačiť s jednoduchším tvarom. V zadnej časti sú ľahko pozorovateľné aj falošné koncovky výfukov. V prednej časti ešte prichádzajú ostrejšie rezané svetlá a prerobený predný nárazník obsahujúci masku chladiča. Kapota je napojená až ďalej vzadu za svetlami. Aj táto verzia pôsobí veľmi dobre, najmä so zelenou prezentačnou farbou. Pôvodná alternatíva pred faceliftom stavila na prezentáciu v ostrej žltej, ba až zlatej farbe. Plastové lemy spodnej časti si vozidlo zachováva podobne ako boli v pôvodnej verzii.

Interiér je viac-menej rovnaký, ale nová výbava GT line získa športovejšie vyzerajúce sedadlá a zrezanú spodnú časť volantu. Čierny strop je tiež súčasťou balíčka, rovnako ako hliníkové pedále. Novinkou je aj čalúnenie radiacej páky perforovanou kožou a logo GT na nej, samozrejme v prípade športovo ladenej výbavy. Všetky verzie však budú mať niečo iné. Výrazným vylepšeným prešiel aj digitálny 12,3-palcový displej pred vodičom s HD rozlíšením.

Aj Kia Xceed dostala novú tvárZdroj: Kia

Ponuka motorov bude takmer rovnaká ako pred vylepšeným, čo znamená, že základom bude litrový trojvalec s výkonom 88 kW (120 k) a krútiaci moment 180 Nm. Väčší štvorvalec ponúkne 118 kW (160 k) a 253 Nm, ale bude mať možnosť voľby inteligentnej manuálnej prevodovky podobne ako v ostatných modeloch s týmto motorom. Vrchol má byť 1,6-litrový agregát z verzií GT, ktorý má 150 kW (204 k) a 265 Nm. S dvojspojkovou sedemstupňovou prevodovkou zrýchli najvýkonnejšia verzia na stovku za 7,5 sekundy.

Aj Kia Xceed dostala novú tvárZdroj: Kia

Kia však príde aj s inovovaným mild-hybridným naftovým motorom s objemom 1,6 litra. Bude mať 100 kW (136 k) a krútiaci moment 280 Nm, ak je auto vybavené 6-stupňovým manuálom. Ak má 7-stupňový automat s dvomi spojkami, tak je krútiaci moment posunutý na 320 Nm. Nový mild-hybridný systém zabezpečuje zníženie emisií o 10% a dokáže vozidlo prehodiť do režimu plachtenia až do rýchlosti 125 km/h. Pre jazdu po meste bude v ponuke aj plug-in hybrid, ktorý bude kombinovať 1,6-litrový benzínový motor a elektromotor s výkonom 44,5 kW (61 k). Vozidlo bude mať 6-stupňovú dvojspojkovú automatickú prevodovku a batériu s kapacitou 8,9 kWh. Plug-in hybrid má kombinovaný výkon 104 kW (141 k) a krútiaci moment 265 Nm. Kia hovorí, že na jedno nabitie dokáže prejsť až 60 km v rámci mesta.

Aj Kia Xceed dostala novú tvárZdroj: Kia

Nová verzia bude v ponuke na európskych trhoch už od septembra a bude mať, podobne ako ostatné verzie a predchodca, záruku na 7 rokov a 150 000 km, podľa toho, čo nastane skôr. Kia tak ponúka naozaj širokú ponuku crossoverov, ktorá začína modelom Stonic a končí veľkým Sorentom. Dá sa povedať, že Stonic, Xceed, Niro, Sportage a Sorento predstavujú kompletnú ponuku od segmentu B, cez C, kde má automobilka dva modely, pokračujúc segmentom D a končiac segmentom E. Podobne široké portfólio terénnejších vozidiel má asi už iba Toyota, ktorá má zároveň jedného z najzásadnejších konkurentov Xceedu vo forme modelu CH-R.

Aj Kia Xceed dostala novú tvárZdroj: Kia

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nový Renault Megane je len elektro! Ako sa s ním jazdí?Snahy o elektrické portfólio vidno u viacerých automobiliek. Najlepšie sa to, bez pochýb,...18. Máj, 2022
02Honda Civic Type R už nie je ako zo sci-fiHonda Civic novej generácie sa predviedla len nedávno na trh sa dostane už tento rok. To...25. Júl, 2022
03MINI Aceman: dvadsiatky disky na malom elektromobileAutomobilka MINI sa postupne pripravuje na obmenu svojho modelového radu a predvádza to...2. August, 2022