Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

MINI Aceman: dvadsiatky disky na malom elektromobile

Automobilka MINI sa postupne pripravuje na obmenu svojho modelového radu a predvádza to elektrickým konceptom Aceman. Na ňom nie je vôbec zaujímavý pohon, ani výkony, ani iné dynamické parametre. To najzaujímavejšie je predsa niečo iné. Veď tento koncept určuje ako by mali vyzerať jednotlivé detaily na budúcich sériových vozidlách z britskej produkcie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
02.08.2022
Diskusia:
Zdroj: MINI

MINI Aceman: dvadsiatky...

Auto-moto zaujímavosti

MINI Aceman prináša novú tvár, ktorá pre elektromobily nepotrebuje výrazný nasávací otvor. Preto predná časť obsahuje najmä veľkú masku, nie chladiča, a hranatejšie stvárnenie charakteristických svetlometov. Na Aceman automobilka použila vizáž menšieho crossoveru a oblé tvary nahrádzajú niektoré zásadnejšie hrany. Zaujímavý je tiež posun ku kľúčkám so zapustenými otvormi, podobne ako to robí automobilka BMW na najnovších modeloch.

MINI Aceman: dvadsiatky disky na malom elektromobileZdroj: MINI

Pre väčší efekt koncept predvádza farebnú kombináciu bledomodrej či skôr zelenej Icy Sunglow Green, kombinovanej s metalickou zelenou strechou v klasickom odtieni British Racing Green. Nový koncept Aceman predvádza tvary, ktoré automobilka zahŕňa do štylistického jazyka Charismatic Simplicity. Nový dizajn má kombinovať minimalizmus a udržateľnosť z dlhodobého hľadiska.

MINI Aceman: dvadsiatky disky na malom elektromobileZdroj: MINI

Základom vozidla je štandardný dvojpriestorový design s jedným priestorom určeným pre motor a zvyšným pre posádku a batožinu. Tak ako je pre MINI zvykom sú kolesá až v rohoch karosérie a tu prichádza šok. Na vozidle s dĺžkou 4,05 metra a šírkou 1,99 metra, aj so zrkadlami, sú 20-palcové zliatinové disky. Tie majú 6 lúčov, ktoré sa stáčajú smerom do stredu a vytvárajú tak dojem ešte väčších kolies. Stále sa však dá povedať, že tento dizajn je len vylepšeným toho predchádzajúceho a vytvára evolúciu predchádzajúcich vizuálnych prvkov. Predná časť s motívom britskej zástavy je podsvietená LEDkami. Rovnako LEDkové sú aj predné svetla. Podobný motív ako na prednej maske je aj na strešnom nosiči.

MINI Aceman: dvadsiatky disky na malom elektromobileZdroj: MINI

Interiér je znova minimalistický a pripomína úplne prvé vozidlá s naozaj jednoduchým štýlom. Veľký okrúhly displej je jednou z mála moderných pripomienok súčasnosti. O to zaujímavejšie je premietanie niektorých náhľadov obrazovky na prístrojovú dosku. Pod samotným stredovým okrúhlym displejom je však stále niekoľko klasických prepínačov, ktoré ovládajú prevodovku, parkovaciu brzdu, režimy vozidla a hlasitosť reprodukcie z infotainmentu. Spomenuté projektory dokážu na prístrojovú dosku premietať aj mapu z navigácie. V iných prípadoch je možné cez ne premietať scenériu na ukľudnenie. Automobilka MINI nepoužila v koncepte žiadnu koženú časť. Povrchy sú tkané, recyklované a volant má obšitie zeleným velúrom.

O tom kedy sa nové línie dostanú do sériovej produkcie je ešte veľmi skoro hovoriť. Avšak už nasledujúce generácie jednotlivých modelov budú z tohto prístupu niečo určite brať.

MINI Aceman: dvadsiatky disky na malom elektromobileZdroj: MINI

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Honda Civic Type R už nie je ako zo sci-fiHonda Civic novej generácie sa predviedla len nedávno na trh sa dostane už tento rok. To...25. Júl, 2022
02Test: BMW i4 M50 - Vyrazí dychNiektoré elektromobily sú výlučne vozidlami stavanými na čo najnižšiu spotrebu a nízke...6. Júl, 2022
03Kempingový špeciál z Dacie Jogger: Prestavba za 15 minút!Ešte praktickejšie parametre populárnej Dacie. Kempingový špeciál z Dacie Jogger za 15...30. Júl, 2022