Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Honda Civic Type R už nie je ako zo sci-fi

Honda Civic novej generácie sa predviedla len nedávno na trh sa dostane už tento rok. To však znamená aj príchod novej generácie športovej verzie Type R. Tá bude miernejšou evolúciou svojho predchodcu s novou karosériou.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
25.07.2022
Diskusia:
Zdroj: Honda

Honda Civic Type R už nie...

Auto-moto zaujímavosti

Vzhľad tuningového špeciálu je fuč. Nová generácia prináša najmä elegantné tvary a funkčné prvky. Kým predchodca disponoval niektorými otvormi, ktoré otvormi vlastne ani neboli, nová verzia má všetky línie podriadené funkcii. Výrazný je predný nárazník so spojlerom v spodnej časti, ale tiež náduch na kapote. Zmenou prešla aj šírka karosérie a blatníky sú teraz výrazne širšie. Na ne nadväzujú upravené prahy. Vozidlo končí modifikovaným nárazníkom, ktorý ponúka priestor pre 3 koncovky výfuku podobne ako ich mal usporiadané predchodca. Zaujímavé je aj masívne zadné krídlo s úplne novým a znova trochu jemnejším tvarom. Celkom jednoducho sú tvarované aj 19-palcové zliatinové disky, ktoré štandardne obúvajú pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S.

Honda Civic Type R už nie je ako zo sci-fiZdroj: Honda

Aj pohľad do interiéru znamená mierny šok vo forme menej agresívnych tvarov. Už samotná prístrojovka štandardného Civicu je predsa omnoho elegantnejšia a jej vodorovné rozdelenie očividne pomáha pocitu modernosti. Výraznou novinkou je aj použitie novej generácie informačno- zábavného systému. Pre verziu Type R je obohatený o mnohé športové ukazovatele ako napríklad preťaženie. Obsahuje aj stopky na zaznamenávanie časov na okruhu, ale zobrazuje aj kruhový 3D pohyb trenia pneumatík, ktorý môže vodičovi pomôcť zlepšovať jazdné zručnosti.

Úplne nové sú aj sedadlá s tenším operadlom a čalúnením červeným semišom. Tenšia zadná časť znamená automaticky aj väčší priestor na zadných sedadlách. Ten je možno ešte o niečo väčší ako v prípade štandardných motorizácii.

Honda Civic Type R už nie je ako zo sci-fiZdroj: Honda

Pod kapotou novej generácie Civicu Type R bude znova dvojlitrový agregát, ktorý bude ale výrazne prepracovaný oproti svojmu predchodcovi. Automobilka tvrdí, že sa zaradí medzi litrovo najvýkonnejšie vozidla vo svojej triede. Dvojliter dostal nové turbo s iným krytom pre zlepšenie účinnosti a tiež vylepšenými pozíciami lopatiek. Presný výkon Honda neoznámila, ale do začiatku predaja v počiatkoch roku 2023 je času dosť na zverejnenie tejto informácie. Má však byť najvýkonnejším modelom Civicom Type R v histórii. Predchodca mal 235 kW (320 k), tak uvidíme na koľko sa podarilo dostať nové hodnoty. Ku zvýšeniu výkonu určite prispeje aj nový ešte športovejší výfukový systém. Motor bude spojený s modernizovanou verziou manuálnej šesťstupňovej prevodovky. Prepracovaný je systém vyrovnávania otáčok pri podraďovaní a zmenami taktiež prešla kulisa radenia. Tá je teraz tuhšia a zabezpečuje ešte presnejšie zapadnutie prevodov.

Honda Civic Type R už nie je ako zo sci-fiZdroj: Honda

Automobilka vylepšila aj brzdový systém vyvíjaný spoločne s talianskou firmou Brembo. Nová generácia Civic Type R si stále necháva dvojdielne kotúče z predchádzajúcej generácie, ktoré prispievajú ku lepšiemu pocitu pri brzdení a dlhšej životnosti.

Na presnejšie dynamické parametre si teda budeme musieť počkať a existuje veľká pravdepodobnosť, že automobilka Honda skúsi s modelom Civic Type R pokoriť čas hothatchov s pohonom prednej nápravy na okruhu Nürburgring. Na okruhu Suzuka v Japonsku už najnovšia generácia svoj rekord medzi predokolkami má. V momente príchodu na trh, začiatkom roku 2023, bude mať už stále menej a menej reálnych konkurentov. Tým najvážnejším bude určite Hyundai i30 N a hlavne modely koncernu VW. Medzi nimi určite budú Golf GTI, Golf R a modely Cupra Leon.

Honda Civic Type R už nie je ako zo sci-fiZdroj: Honda

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01386-koňová Honda Civic beštia: 270 km/h akcelerácia berie dych!Honda Civic Type R - Čo dokáže šialené monštrum s výkonom 386 koní a 580 Nm krútiaceho...16. Máj, 2022
02Video špeciál: Range Rover D350 - Prvý domáci test Terénna legenda Range Rover prichádza v 5. generácii s množstvom špičkovej techniky a...20. Júl, 2022
03Volkswagen Golf R: 5 zaujímavých faktovVolkswagen Golf, teda hlavne jeho verzia R víri hladiny mediálnych vôd svojimi zaujímavými...19. Máj, 2022