Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Pocta Renaultu 5 je naozaj zvláštna, má mramorový volant

Automobilka minút pred 50 rokmi ukázala priekopnícky model s označením číslom 5. Je to jeden z najpopulárnejších automobilov, ktoré francúzska automobilka vyrobila, lebo z prvej generácie sa do roku 1984 podarilo predať až 5 000 000 vozidiel. Teraz to nevyzerá až tak zásadne, avšak pred 50 rokmi, či skôr 40, ak berieme koniec výroby, bolo toto číslo naozaj fascinujúce.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
21.07.2022
Diskusia:
Zdroj: Renault

Pocta Renaultu 5 je naozaj...

Auto-moto zaujímavosti

Ako poctu si automobilka pripravila, spoločne s dizajnérom menom Pierre Gonalos, naozaj unikátnu prestavbu, unikátny restomod s názvom 5 Diamant. Toto vozidlo je zaujímavou interpretáciou historického auta s niektorými modernými dotykmi.

Pocta Renaultu 5 je naozaj zvláštna, má mramorový volantZdroj: Renault

Už samotná vizáž modelu je veľmi excentrická. Ružová farba doplnená zlatými prvkami je naozaj unikátna a ešte zaujímavejšie pôsobia predné a zadné svetla, ktoré majú pripomínať drahokamy. Kolesá nie sú až takou novinkou, lebo ich automobilka len adaptovala z výkonnejších verzii Alpine a pridala do stredu slnko.

Pocta Renaultu 5 je naozaj zvláštna, má mramorový volantZdroj: Renault

Úplne šialené sú dverové kľučky, ktoré sú v tvare gule a v podobnej téme pokračuje aj hlavica radiacej páky a páčky na otváranie okien. Ich povrch má pripomínať zlato a nerezové materiály. Ešte väčším šokom je však volant. Ktoré iné auto ste videli, že by malo volant z mramoru? Rovnaký materiál bol použitý aj na priečinok pred spolujazdcom.

Pred vodičom sú tri digitálne ukazovatele, ktoré hovoria o rýchlosti, nabití batérie a čase. Na odomykanie sa používa snímač odtlačkov prstov a v strede prístrojovej dosky je priestor pre smartfón, ktorý nahradzuje kompletne vstavaný informačno-zábavný systém.

Pocta Renaultu 5 je naozaj zvláštna, má mramorový volantZdroj: Renault

Aj keď je Renault 5 Diamant elektromobilom, tak jeho šance na výrobu sú naozaj mizivé. Je to predsalen prerábka starého auta, ktorá je vytvorená výlučne na efekt a nie na reálnu cestu. Veď zhrňovacia strecha je vytvorená z látky, ktorú vyrobili z konskej hrivy. To by asi do sériovej produkcie neprešlo. My sa však môžeme tešiť na nový Renault 5, ktorý by mal v roku 2024 nahradiť elektrický model Zoe a menší model Renault 4, ktorý má byť vstupnou bránou do sveta elektromobility s logom Renaultu.

Renault 5 Diamant však stále zostane zaujímavou verziou tohto modelu, ktorá si určite zaslúži miesto v múzeu automobilky. Veľmi svojsky je vyriešené aj logo na prednej kapote, ktoré spája aktuálnu formu znaku Renaultu s iniciálami dizajnéra.

Pocta Renaultu 5 je naozaj zvláštna, má mramorový volantZdroj: Renault

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Citroën ë-C4 stále ukazuje svetlú stránku elektromobilityAký je základný stavebný prvok elektromobility na Slovensku? Dalo by sa povedať, že to je...19. Júl, 2022
02História Renaultu Megane v inzerátoch Autobazar.EURenault Megane pri svojom príchode v septembri roku 1995 spôsobil naozajstnú senzáciu....8. Júl, 2022
03FIAT Tipo (356): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpeFIAT v roku 2015 znovu zrodil známe meno Tipo, s ktorým na prelome osemdesiatych a...10. Jún, 2022