Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Citroën ë-C4 stále ukazuje svetlú stránku elektromobility

Aký je základný stavebný prvok elektromobility na Slovensku? Dalo by sa povedať, že to je Dacia Spring. Avšak aj tu treba brať tvrdenie celkom s nadhľadom, pretože Spring má veľmi špecificky určenú klientelu. Omnoho použiteľnejšie je vozidlo, ktoré stojí síce dvakrát toľko, ale ponúka adekvátne viac. Takým je Citroën ë-C4.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.07.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Citroën ë-C4 stále ukazuje...

Auto-moto zaujímavosti

Oproti minulému roku síce trochu narástla cena, základná verzia už sa nevopchá do 30 000, je od 32 490 eur, ale stále predstavuje jednu z najrozumnejších možností na trhu s elektrickými automobilmi. Ponúka predsa batériu s kapacitou 50 kWh a motor, ktorý dosahuje 100 kW (136 k). To na bežnú jazdu absolútne stačí a dokonca v niektorých režimoch má vozidlo obmedzený výkon. Cítiť to najmä pri režime Eco, kedy si musí pravá noha zvyknúť na slabšie prísuny akcelerácie a nutnosť ťažšieho zašliapávania akceleračného pedálu do náruče kobercu.

Citroën ë-C4 stále ukazuje svetlú stránku elektromobilityZdroj: Autobazar.EU

Aj tak bude Citroën ë-C4 výrazným bojovníkom v ponuke vozidiel nabíjateľných zo zásuvky, lebo zrýchlenie na stovku je stále celkom schopných 9,4 sekundy. To, že sa ë-C4 nezľakne ani diaľnice zase tvrdí maximálna konštrukčná rýchlosť 150 km/h. Reálne, zo skúseností, môžeme povedať, že aj na diaľniciach je ë-C4 naozaj použiteľnou alternatívou a nestratí sa ani pri stredne dlhých jazdách. Veď ak by ste mali vysokú spotrebu pri približne 140 km/h, podľa tachometra, tak zvládnete na nabitie prejsť viac ako 250 kilometrov. Spotreba je v takom prípade tesne pod 20 kWh na 100 km. Stačí však spomaliť na 120 km/h a spotreba sa posunie na 17 kWh na 100 km. To už je omnoho zaujímavejší aj ekonomickejší ukazovateľ. Ak by ste vynechal diaľnice úplne a jazdili striedmo mimo obce a v obci, tak sa viete pozerať na cifry pod 13 kWh na 100 km. My sme sa dostali najmenej na 12. Ak by ste takto išli celý čas, tak by batéria s kapacitou 50 kWh vystačila na viac ako 400 km.

Citroën ë-C4 stále ukazuje svetlú stránku elektromobilityZdroj: Autobazar.EU

Samostatné elektrické vozidlo automobilky Citroën má vždy v názve e s dvomi bodkami. To však znamená, že v ponuke je nielen elektrická C4, ale aj elektrická verzia Berlinga a väčšieho Jumpy, prípadne Spacetoureru. Je však jasné, že z týchto vozidiel bude práve C4 najmenej ekonomicky zaťažujúcou alternatívu kvôli najnižšej spotrebe. Naviac vyzerá takmer ako každá iná alternatíva Citroënu C4. Má úplne rovnaké tvary, ktoré sa odlišujú len absenciou koncoviek výfuku a pri väčšine farieb modrými detailmi v nárazníku a na bočných ochranných plastových lištách spodnej časti dverí.

Citroën ë-C4 stále ukazuje svetlú stránku elektromobilityZdroj: Autobazar.EU

Vnútorný priestor je navlas rovnaký s tými vozidlami C4, ktoré majú spaľovacie pohonné jednotky. To však znamená aj stále prítomný stredový tunel v zadnej časti a tiež masívny prah. Ten je vlastne v aute najmä kvôli použitiu batérie a jej ochrane pri bočnom náraze. Tak ako elektromobil trochu trpí stredovým tunelom ako pozostatkom zo spaľovacích verzií, tak spaľovacie verzie trpia širšími prahmi, ktoré sú veľmi žiadúce pri ochrane batérie pri nehode. Elektrická C4 má stále použiteľný priestor vzadu, rovnako ako spaľovacia C4, a tiež je rovnako použiteľný aj batožinový priestor s možnosťou sklápania operadiel zadných sedadiel a vytvorení rovnej plochy. Základný objem batožinového priestoru je 380 litrov. Toto auto nie je síce vyslovene konštruované ako elektrické, ale platforma EMP2 je dostatočne flexibilná, aby ponúkla aj túto alternatívu zvládnuť. Je to kompromis, nie ako platforma MEB od koncernu Volkswagen, ale kompromis, s ktorým sa dá bez akýchkoľvek problémov žiť. Ponúka dostatočnú funkcionalitu a schopné parametre za naozaj rozumné sumy peňazí. Veď základ stojí spomenutých 32 490 €, ale tento kus s najvyšším stupňom výbavy Shine je za 36 000 €. Pritom má všetko, čo od auta môžete očakávať. To znamená, že okrem automatickej klimatizácie, či hliníkových diskov a vyhrievania sedadiel disponuje aj displejom s 3D navigáciou. Je síce staršia, ale je na novom a celkom rýchlo reagujúcom displeji. Ak by ste porovnávali reakcie s Citroënom C4 Spacetourer, či C4 Picasso, tak tento nový displej je naozaj fantastický. Svoju zásluhu na komforte ovládania má samostatný panel klimatizácie, ktorý nie je v útrobách menu displeja.

Citroën ë-C4 stále ukazuje svetlú stránku elektromobilityZdroj: Autobazar.EU

Pri Citroëne C4 na elektrickú energiu je vhodné aj pouvažovať nad tým ako auto nakonfigurovať a aké prvky zvoliť. Čierna farba mu sekne a vyhovie aj tým, ktorí nechcú príliš kričať. A to aj napriek tvarom karosérie s avantgardnými prvkami. Takisto nenápadné je vozidlo so sivou farbou, ale ak chcete trochu zaujať okolie, tak je vhodná voľba červenej metalízy, ktorá síce nemá modré detaily nárazníka a na dverách, ale zase má naozaj hlboký odtieň.

Ak by bolo treba povedať tu najzásadnejšiu nevýhodu Citroenu ë-C4, tak ňou budú určite svetla. V porovnaní s niektorými konkurentami, menovite napríklad s Volkswagenom ID.3, sú, takpovediac, priemerné. Jedným dychom však treba skonštatovať, že práve spomenutý Volkswagen má maticový systém svietenia IQ.Light, ktorý je naozaj veľmi dobre spravený. Kým rok dozadu sa ešte svetlomety ë-C4 zdali príjemné, teraz už by si zaslúžili možno aj modernizáciu.

Citroën ë-C4 stále ukazuje svetlú stránku elektromobilityZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nové BMW X1 je väčšie a môže byť plne elektrickéNemecká automobilka BMW postupne rozširovala počet crossoverov a SUV na takú hranicu, že v...2. Jún, 2022
02Hyundai ukázal športové elektrokoncepty, budú jazdiacimi laboratóriamiHyundai len nedávno ukázal nový model Ioniq 6 a už k nemu oznámil aj technické údaje. Avšak...16. Júl, 2022
03V Česku bude nová stíhačka na cestných pirátov, policajti dostali niekoľko BMW 540iSuperby sú už opotrebované aj v službách českej polície. Do súťaže o obnovenie flotily sa...18. Júl, 2022