Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nové BMW X1 je väčšie a môže byť plne elektrické

Nemecká automobilka BMW postupne rozširovala počet crossoverov a SUV na takú hranicu, že v súčasnosti chyba v postupke už len osmička a deviatka. Najmenším z modelov je BMW X1, ktoré sa aktuálne dočkalo už svojej tretej generácie. To celkom svedčí o úspechu modelu na trhu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
02.06.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: BMW

Nové BMW X1 je väčšie a...

Auto-moto zaujímavosti

Tretia generácia je znova o niečo väčšia a pridáva 5 cm dĺžky, 5 cm výšky a dva centimetre šírky. Reálne si štýl karosérie berie príklad v ostatných nových modeloch, ale nie je taký odvážny ako na sedmičke, či štvorke Gran Coupe. Predná maska chladiča v tvare typických ľadviniek je prepojená a znova o niečo väčšia. Nedosahuje však masívne rozmery, ktoré by si zaslúžili toľko krčmových rečí. Okolo masky sú LEDkové svetlá s možnosťou adaptívnych lúčov. Majú denné svietenie tvare písmena L, ale otočeného o 180 stupňov. Tento tvar sa akoby odráža v horizontálnej reflexnej línii a premieta sa do spodnej časti nárazníka.

Nové BMW X1 je väčšie a môže byť plne elektrickéZdroj: BMW

Najmenšie kolesá, ktoré X1 bude mať, budú mať priemer 17 palcov, pričom maximum v ponuke bude 19 palcov. V zadnej časti sa objaví nižšie stavané okno a znova charakteristicky tvarované zadné svetlá evokujúce línie inovovaného BMW X3. Toto BMW bude možné priradiť ku ostatným modelom aj za tmy. Väčšia karoséria prináša výhodu najmä pre pasažierov vzadu, ktorí budú mať ešte viac miesta nad hlavou. Až vzniká pocit, že nové BMW X1 je podobne veľké ako prvá generácia X3.

Nové BMW X1 je väčšie a môže byť plne elektrickéZdroj: BMW

Nové BMW X1 je väčšie a môže byť plne elektrické

Pri pohľade na interiér a hlavne prístrojovú dosku si môžete povedať, že tieto tvary ste už niekde videli. Nie, nemáme na mysli dlhé displejové pole tiahnuce sa cez dve tretiny prístrojovej dosky. Tento pohľad je naozaj vo veľa nových, či inovovaných modeloch. Teraz máme na mysli ovládací ostrovček na akejsi konzole zavesenej vo vzduchu. Ak hľadáte tradičné koliesko, tak z malých BMW už pomaly mizne. Prvou lastovičkou bola 2 Active Tourer a X1 má presne rovnaký štýl, ba priam sa dá povedať, že prístrojová doska a predná časť akoby mu z oka vypadli. Takisto môžete márne hľadať páčku na prepínanie režimu prevodovky, ktorú nahradil malý výbežok práve na spomenutom ostrovčeku. Na displejoch funguje nový systém iDrive 8, ktorý môžete ovládať gestami, hlasom, ale hlavne dotykom, keďže otáčaním tradičného ovládača už to nejde.

Nové BMW X1 je väčšie a môže byť plne elektrickéZdroj: BMW

BMW myslelo, pri návrhu, aj na praktickosť modelu. Základný objem batožinového priestoru je 540 litrov, ale dá sa meniť naklápaním zadných sedadiel. Tie sú delené v pomere 40:20:40 a po ich sklopení vznikne priestor s objemom 1600 litrov. V príplatkovej výbave bude aj možnosť posúvať zadnú lavicu.

Úplnou novinkou pre BMW X1 bude elektrická verzia s označením iX1. Verzia xDrive30 sa bude spoliehať na dva elektromotory s celkovým výkonom až 230 kW (313 k) a krútiacim momentom 494 Nm. Tieto parametre dokážu poskytnúť zrýchlenie z nula na 100 za 5,7 sekundy. Batéria umiestnená v podlahe zase prepožičia modelu dojazd až 438 km. Kapacita batérie bude 64,7 kWh a nabíjať ju bude možné 130 kW jednosmerným prúdom, alebo až 22 kW striedavým. Elektrická iX1 však nebude jediným pohonným systémom v ponuke.

Nové BMW X1 je väčšie a môže byť plne elektrickéZdroj: BMW

Na prelome rokov pribudnú dva plug-in hybridy s výkonmi 240 kW (326 k) pre xDrive30e a 180 kW (245 k) pre xDrive25e. Obe tieto verzie majú akumulátor, ktorý im dovoľuje prejsť na nabitie až 89 kilometrov. Na začiatku však BMW X1 ponúkne štyri iné motorizácie. Základom bude sDrive18i s 1,5-litrovým trojvalcom a výkonom 100 kW (136 k). Táto verzia bude mať pohon prednej nápravy. Pohon všetkých štyroch kolies a benzínový dvojliter ponúkne xDrive23i. Táto možnosť príde s výkonom 150 kW (204 k). Naftové motory budú mať zhodne objem 2 litre, ale v prípade sDrive18d s pohonom prednej nápravy bude výkon 110 kW (150 k) a v prípade xDrive23d s pohonom všetkých kolies až 145 kW (197 k). Všetky modely budú štandardne vybavené sedemstupňovou automatickou prevodovkou s dvomi spojkami. Nebude to teda ten štandardný hydrodynamický menič s ôsmimi stupňami od ZF, ktorý majú väčšie modely so zadokolkovými základmi, ale trochu iná prevodovka. Na trhu sa nové BMW X1 objaví už v blízkej dobe.

Nové BMW X1 je väčšie a môže byť plne elektrickéZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen Arteon R: Prvá jazda s univerzálnym bežcomVolskwagen Arteon je aktuálne na vrchole ponuky automobilky, čo sa týka nízkych vozidiel. V...26. Máj, 2022
02BMW radu 3 má facelift, interiér je úplne inýBMW radu 3 je jedným z najpredávanejších vozidiel v prémiovej sekcii strednej triedy a...18. Máj, 2022
03Najväčší Defender je tu. Land Rover predstavil verziu 130Britská automobilka, ktorá pôsobí aj na slovenskom trhu a má na Slovensku aj fabriku,...1. Jún, 2022