Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

História Renaultu Megane v inzerátoch Autobazar.EU

Renault Megane pri svojom príchode v septembri roku 1995 spôsobil naozajstnú senzáciu. Nahradil totiž veľmi konzervatívne tvarovaný model 19. Prišiel s výraznými oblými hranami a v roku 2003 dokonca jeho druhá generácia získala ocenenie Európske Auto roka a bola prvým vozidlom, ktoré v testoch nárazov EuroNCAP získalo 5 hviezdičiek. Samozrejme v rámci daného segmentu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
08.07.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Martin Cyprian

História Renaultu Megane v...

Auto-moto zaujímavosti

Od začiatku predaja máme aktuálne na trhu piatu generáciu, ktorá sa vydala úplne elektrickou cestou. Pozrime si teda ako vyzerali jednotlivé generácie Renaultu Megane v histórii.

1. Renault Megane I

Prvá generácia sa ukázala už v roku 1995, ale začala sa vyrábať až ako modelový ročník 1996. Jeho štýl bol výrazne ovplyvnený modelom Laguna prvej generácie a stál za ním Patrick Le Quément. Na začiatok Megane odštartoval s ponukou päťdverového hatchbacku, trojdverového kupé, ku ktorému sa pripojil ešte kabriolet a štvordverový sedan.

Práve sedan je jednou z tých najmenej populárnych karosérií a preto je možno aj najzaujímavejšie ho vidieť na cestách. Zadná časť akoby bola len predĺženou z hatchbacku a dostala iné svetlá. Tieto vozidlá sa dajú nájsť už od necelých 1000 €.

https://www.autobazar.eu/renault-megane-16-zavesne-zariadenie-klima-aaaid21121716.html

História Renaultu Megane v inzerátoch Autobazar.EU

2. Renault Megane I facelift

Po facelifte získal Renault Megane úplne inú tvár a čo je dôležitejšie, pribudla karoséria kombi označená slovom Grandtour. V rámci inovácie si dizajnéri pripravili menšie svetlomety s inak tvarovanou kapotou a v zadnej časti taktiež iné stvárnenie svetiel. Dozadu toho viac nebolo treba pridávať.

Aj po facelifte si Megane zachoval ponuku karosérie kabrio, ktorá mala platenú skladaciu strechu. V tejto verzii je najčastejšie použitý benzínový motor s objemom bude 1,4, alebo 1,6 litra. Dvojlitre sú trochu ojedinelé. Facelift prvej generácie Megane prebehol v roku 1999.

https://www.autobazar.eu/renault-megane-16-id21169995.html

História Renaultu Megane v inzerátoch Autobazar.EU

3. Renault Megane II

Druhá generácia Renaultu Megane získala titul Auto roka v roku 2003. Na trh prišla už v roku 2002, ale hneď trochu zmenila ponuku karosérií. Okrem klasického trojdverového hatchbacku a päťdverového hatchbacku bol v ponuke sedan, kombi, ale aj cabrio. To vymenilo plátenú strechu za skladaciu pevnú. Do ponuky sa dostali aj nové naftové motory dCi, ktoré dovtedy Megany nemali.

Hranaté tvary najkonzervatívnejšie vyzerajú práve na kombi, ktoré má klasickú zvislú zadnú časť a nemá žiadne zásadné dizajnové výstrelky. kombi ponúka aj veľa priestoru s predĺženým rázvorom, pričom stále vidno do akej rodiny patrí. Aj štýl Meganu druhej generácie bol predurčený modelom Laguna, tiež druhej generácie.

https://www.autobazar.eu/renault-megane-grandtour-16-16v-authentique-pack-id21146477.html

História Renaultu Megane v inzerátoch Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

4. Renault Megane II facelift

Facelift modelu Megane druhej generácii sa odohral v januári roku 2006, pričom priniesol jemné interiérové zmeny a hlavne novú prednú časť s úplne inak tvarovaným nárazníkom. Táto verzia pôsobí dynamickejšie a výrazným bonusom je aj iná predná náprava z najvýkonnejšej verzie RS, ktorá sa dostala do väčšiny bežných kusov.

Práve tento facelift spôsobil, že vozidlo začalo byť omnoho spoľahlivejšie, lebo prišlo k prerobeniu všetkých kľúčových prvkov tak, aby bolo možné hodnotiť ho omnoho lepšie ako dovtedy.

https://www.autobazar.eu/renault-megane-grandtour-id20895862.html

História Renaultu Megane v inzerátoch Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

5. Renault Megane III

Tretia generácia Renaultu Megane sa ukázala v roku 2008 a priniesla znova úplne iné tvary. Vrátila sa k oblým líniám a miesto liftbackových stratégií prvej generácie sa stala tradičným hatchbackom. Výraznejší rozdiel zase priniesli karosérie s piatimi a tromi dverami, pričom trojdverovú automobilka začala nazývať znova právom kupé. V ponuke neskôr pribudlo aj kombi a kabriolet znova s pevnou skladacou strechou. Sedan už v ponuke nebol, stal sa z neho model Fluence.

Tieto modely boli populárne aj vďaka vynikajúcej verzii RS, ktorá ponúkala naozaj výrazné športové jazdné vlastnosti a dokázala okruhom Nürburgring prejsť ako najrýchlejšia predokolka.

https://www.autobazar.eu/renault-megane-coupe-megane-coupe-14-tce-monaco-gp-id21154542.html

História Renaultu Megane v inzerátoch Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

6. Renault Megane III prvý facelift

Prvý facelift modelu prišiel v roku 2012 a priniesol jemné zmeny, ale hlavne priniesol nové pohonné jednotky. Tými boli 1,2-litrový benzínový turbomotor a nová verzia 1,5-litrového dízla.

Modernizácia priniesla aj nové predné svetlá s LED pásikom na denné svietenie. Toto vylepšenie bolo len veľmi jemné a bolo predzvesťou niečoho zásadnejšieho.

https://www.autobazar.eu/renault-megane-grandtour-15-dci-dynamique-id20707109.html

História Renaultu Megane v inzerátoch Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

7. Renault Megane III druhý facelift

Druhá modernizácia modelu prišla už v roku 2014. Znova sa zmenila, vo veľkom, predná časť a priniesla nové, úplne inak tvarované reflektory. Táto druhá zmena sa dotýka všetkých karosárskych verzií. Pribudla aj nová alternatíva. Pod kapotou bola nová a výkonnejšia verzia 1,2-litrového motora TCe s 96 kW (130 k). Pre niektoré trhy sa v tomto prípade objavila aj dvojlitrová možnosť s výkonom 162 kW (220 k). A v ponuke, samozrejme, vydržal aj Megane RS s vrcholnými verziami dosahujúcimi až 202 kW (275 k).

https://www.autobazar.eu/renault-megane-grandtour-energy-dci-95-life-id20627091.html

História Renaultu Megane v inzerátoch Autobazar.EU

8. Renault Megane IV

V roku 2016, len dva roky po druhom facelifte tretej generácie prišla na trh generácia štvrtá. Svoj štýl si prevzala znova z väčších modelov značky, tentoraz nie z Laguny, ale skôr s Talismanu. V minulosti zostala trojdverová karoséria a tiež verzia kabrio. Reálne tak ponuka pozostáva z päťdverového hatchbacku, kombi a zo sedanu. Ten sa znova vrátil pod krídla Megane a nesie označenie Grand Coupe.

Ponuka motorov obsahovala už od začiatku mnohé prepĺňané alternatívy, ale stále existovala aj možnosť atmosférického motora. V ponuke stále figuruje aj verzia RS, ale aj jemnejšia verzia GT práve pred faceliftom.

https://www.autobazar.eu/renault-megane-grandtour-energy-dci-165-edc-gt-id21042906.html

História Renaultu Megane v inzerátoch Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

9. Renault Megane IV facelift

Facelift modelu priniesol znova len výraznejšie vizuálne vylepšenia. Tie sú zrejmé najmä v prednej časti, kde pribudol úplne nový nárazník a taktiež pribudla možnosť plug-in hybridného pohonu. Tento facelift prišiel v roku 2020 a je ešte stále v ponuke. Veľkou novinkou pre tento model je použitie moderného nového motora 1,3 TCe s výkonom až 118 kW (160 k).

Táto generácia ostane v ponuke ešte nejaký čas aj po boku novej piatej generácie, ktorá prešla už výlučne na pohon elektrickou energiou.

https://renault-megane.noveauto.sk/renault-megane-intens-blue-dci-115-edc-190578.html

História Renaultu Megane v inzerátoch Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

10. Renault Megane E-Tech Electric

Piata generácia modelu Megane je už výlučne elektrickým vozidlom. Prišla na trh tento rok a dokáže ponúknuť dojazd až 470 km pri batérií s kapacitou 60 kWh. Na druhom konci spektra je alternatíva, ktorá ponúka výkon 160 kW (218 k). Tá zvládne síce iba 450 km na nabitie, ale na stovke je za 7,4 sekundy. Práve Megane E-Tech Electric sa teda stáva jedným z najzaujímavejších elektrických vozidiel tejto veľkostnej kategórie. Nie však náhradou modelu Zoe, lebo ten v ponuke zostáva naďalej, ten má nahradiť o dva roky nová generácia legendárneho Renaultu 5. Renault Megane E-Tech Electric využíva jeden elektromotor a pohon prednej nápravy. Hmotnosť modelu je celkom rozumná a dosahuje, v základnom prevedení 1,6 t vrátane batérie s kapacitou 40 kWh. Už základná verzia modelu dokáže ponúknuť dojazd 300 km.

https://renault-megane.noveauto.sk/renault-megane-e-tech-100-elektricky-techno-ev60-220-k-optimum-charge-191626.html

História Renaultu Megane v inzerátoch Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Čím je zaujímavý nový Ford Explorer?Automobilka Ford s príchodom plug-in hybridov dostala otvorené dvere na ponuku modelu Ford...17. Jún, 2022
02Najlepšie veľké SUV: Škoda, Kia alebo Renault? Už dlhodobo prinášajú najzaujímavejšie testy Nemci. Výsledkom ich dnešného porovnania je...18. Máj, 2022
03Nový Renault Megane je len elektro! Ako sa s ním jazdí?Snahy o elektrické portfólio vidno u viacerých automobiliek. Najlepšie sa to, bez pochýb,...18. Máj, 2022