Ako predať auto dobrou fotografiou?
Pri predaji áut mnoho predávajúcich zabúda na to podstatné, kvalitu fotografií. Aj v autobazároch sme často krát svedkami toho, že chlapík, predajca sa pred auto postaví, vytiahne z vrecka mobil, v lepšom prípade kompaktný fotoaparát, cvakne a je hotovo. Takýto prístup nie je celkom správny, teda pokiaľ nemáte už dopredu sľúbeného kupujúceho. Nekvalitné a zlé fotky spravia jediné. Pošlú vaše auto do nekonečného radu ostatných nezaujímavých áut s rovnako nezaujímavými fotkami. Ako ho teda nafotiť?
Ako predať auto dobrou...
Auto-moto zaujímavosti
Pri predaji áut mnoho predávajúcich zabúda na to podstatné, kvalitu fotografií. Aj v autobazároch sme často krát svedkami toho, že chlapík, predajca sa pred auto postaví, vytiahne z vrecka mobil, v lepšom prípade kompaktný fotoaparát, cvakne a je hotovo. Takýto prístup nie je celkom správny, teda pokiaľ nemáte už dopredu sľúbeného kupujúceho. Nekvalitné a zlé fotky spravia jediné. Pošlú vaše auto do nekonečného radu ostatných nezaujímavých áut s rovnako nezaujímavými fotkami. Ako ho teda nafotiť?
Mobil alebo kompakt
Aj s obyčajným mobilom spravíte pekné fotky, ak viete na to. Mnoho predávajúcich však používa mobil len ako nutné zlo, aby bolo vôbec vidno, čo predávate. Na našej prvej sérií testovacích fotografií môžete vidieť niekoľko chýb.
Pripravte sa – pred fotením auto očistite, zaručene lepšie vynikne. V našom prípade predchádzala foteniu menšia off-road vložka, v prípade terénneho vozidla však drobná blatová výzdoba nemusí byť problémom, práve naopak. Môže podčiarknuť drsný charakter auta. Ak predávate športiak, nebojte sa ho nafotiť napríklad aj kdesi na letisku či závodnej dráhe.
Prostredie – prvá séria fotografií vznikla rovno pred domom. Predajca vyjde z domu, ešte s papučkami na nohách a začne bezhlavo cvakať. Chyba. V tomto prípade je prostredie rušivé, obsahuje mnoho komponentov, ktoré odvádzajú pozornosť od auta. Príkladom môžu byť aj cudzie osoby v zábere, autá, domy, stožiare, zlá kompozícia.
Technická kvalita – to je ďalší z problémov, ktorý je veľmi častý. Ako ilustráciu sme pridali fotografiu interiéru značne rozmazanú. Žiaľ, ani takéto, ba technicky ešte úbohejšie fotografie nie sú ničím nezvyčajným. Ďalším príkladom je fotografia kufra, ktorá je zámerne „prepálená“. O čo ide? Prepaly sú príliš svetlé miesta na snímke, na ktorých nie je vidieť takmer nič. Opačným extrémom sú zas veľmi tmavé miesta. Na fotografií musí byť jednoznačne vidieť, čo chcete predať. Aj s mobilom za pár eur sa s trochou trpezlivosti dá dostať ostrá snímka, no ktorej vidno všetko, čo treba. Správna expozícia je základom.
Nebuďte družicou – mnoho predávajúcich vezme do ruky foťák, spravia si okolo auta koliesko, odfotia niekoľko záberov a tým je vec vybavená. Nekrúžte okolo svojho automobilu. Pozrite sa na neho, zamyslite sa nad ním z ktorého uhla vyzerá zaujímavo, atraktívne, čo na ňom chcete zdôrazniť.
Zrkadlovka
Druhá séria testovacích záberov bola vyhotovená digitálnou zrkadlovkou. Iste, niektoré zásady sa ani nám nepodarilo dodržať, napríklad iné auto v zábere. Ani počasie príliš neprialo, ani úprava fotografií nemusí sedieť každému, ide však o to, ukázať rozdiel v robení jednej a tej iste veci.
Prostredie – v tomto prípade bolo zvolené prostredie, ktoré je jednoduché a dáva viac vyniknúť vozidlu. Predávate auto, nie dom, obchod, kočík, suseda za autom. Všetka pozornosť kupujúceho sa má zameriavať práve na vaše auto.
Detaily – nebojte sa pridať do svojej galérie niekoľko fotiek detailov. Či už pôjde o smerovky, strešný nosič, hocičo. Detaily vyzerajú skrátka dobre a veľa krát dokážu zaujať. Treba sa však vyvarovať tomu, aby ste nefotili každú oblinu, každý záhyb vašej koženej sedačky. Minimalistické orgie, pri ktorých si odfotíte každý milimeter palubnej dosky predaju nepomôžu. Fotografie si vždy musia zachovať informačnú hodnotu, musí tam byť fotka interiéru, exteriéru, detaily sú len korením prezentácie vášho auto.
Čupnite, ľahnite – na to, aby ste spravili fotografie vášho auta z netradičných uhlov sa budete musieť zmieriť s netradičnými polohami. Kľaknite si, ak to treba, tak aj ľahnite. Rovnako vznikla aj fotografia v našej testovacej galérií pri pohľade zozadu a to pritom pršalo. Zašpiníte sa? No a čo! Chcete to auto predsa predať! Alebo si aspoň čupnite. Pri fotografovaní ľudí platí, že portréty sa snímajú z výšky očí fotografovaného. A očami auta sú svetlomety.
Dajte fotke emócie – dnes predávajú emócie a pocit. Rovnaké auto, ako chcete predať vy inzeruje možno aj 200 ďalších ľudí, preto musíte byť iný. Skúste preniesť do fotky nejakú emóciu. Fotíte za pekného počasia? Zvýraznite farby, aby bolo všetko ešte pozitívnejšie. Máte na počasie smolu, ako my? Skúste fotky štylizovať do dramatických tónov, skrátka prinúťte kupujúceho kliknúť práve na obrázok vášho auta. Dosiahnete to rôznymi úpravami. Nemali by však byť rušivé a veľmi výrazné, fotka sa má páčiť kupujúcim a nie len vám.
3 hlavné zásady, na ktoré nezabúdajte:
Technická kvalita – fotka má byť ostrá, musí byť na nej vidieť všetko potrebné. S tým súvisí aj poriadok v automobile, také dáždniky pohodené v kufri nepôsobia najlepšie. Na dosiahnutie dobrej technickej kvality nemusíte byť profesionálny fotograf, zvýraznenie farieb, prípadne doostrenie zvládne každý bežný užívateľ počítača.
Informačná hodnota – vaše fotografie musia hlavne informovať. Nech človek vie, ako auto vyzerá ako celok, na fotkách musia byť viditeľné aj jeho nedostatky, napríklad preliačené dvere. Detaily sú vítaným oživením, avšak s mierou.
Emócia – tú dosiahnete netradičnými uhlami, prostredím, prípadne úpravou fotografie. Priemernosť a obyčajnosť sa dnes nenosí. Iste, kupca nájdete možno aj bez toho, aby boli fotky vášho auta iné, s nimi to však pôjde jednoduchšie.