Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Ako predať auto? Užitočný návod

Zmena vozového parku domácnosti, prípadne jednotlivca znamená zbavenie sa jedného auta a kúpu druhého. Kým kúpa už je hlavne o preferenciách, samotný predaj je trochu zložitejší. Prinášame vám tipy, ako predať auto rýchlo, efektívne, no hlavne k vašej spokojnosti. A to bez ohľadu na to, či si zvolíte predaj priamo do autobazáru alebo to skúsite online.

JozefM v Rady a tipy
03.02.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Elements Envato

Ako predať auto? Užitočný...

Rady a tipy

Pre auto potrebujete nájsť nového majiteľa a práve inzerát na Autobazar.EU je ideálna voľba, dlhodobo je totiž najnavštevovanejším špecializovaným portálom na inzerciu automobilov v našej krajine. Druhá možnosť je predať auto do autobazáru. Ale aby auto zaujalo, v oboch prípadoch, tak ho treba na predaj pripraviť.

1. Ako pripraviť vozidlo na predaj

Pred predajom samotným, alebo aj nafotením pre účely inzercie je vhodné auto pripraviť. Prvý dojem býva najsilnejší aj pri takýchto fotkách, alebo pri prezentovaní niekomu inému. Príprava môže spočívať vo viacerých aspektoch, viac, či menej náročných. Základom, pri každom prezentovaní by mal byť poriadok v aute. Parkovací lístok spred dvoch rokov má miesto v separovanom zbere, žuvačky sa dajú použiť inde ako nechávať v aute. Autu nezaškodí vysávanie a poutieranie prachu na prístrojovej doske. Nehovoríme, že treba auto poslať na detailing, ale aj to je možnosť ako zvýšiť atraktivitu.

Optimálne je pred predajom vyriešiť aspoň ľahko riešiteľné problémy. To nenechá priestor na zjednávanie ceny. Takže ak treba brzdové platničky vymeniť, tak by to nemal byť zásadný problém spraviť. To isté platí o žiarovkách, vlastne je vhodné, aby bolo auto pripravené tak ako na technickú kontrolu.

2. Predaj auta do autobazáru

Predaj auta do bazáru je jednoduchší ako inzerovať ho samostatne. Ale tu prichádza aj odvrátená stránka veci. Autobazáre sú tiež ziskovo orientované a potrebujú stlačiť cenu čo najnižšie. Takže áno, predaj je rýchlejší, ale cena môže byť vo finále nižšia ako pri predaji cez inzertné portály, aj cez Autobazar.EU.

3. Predaj auta online cez Autobazár.EU

Ak je predaj do autobazárov rýchlou možnosťou, tak predaj cez Autobazar.EU je hneď druhou najrýchlejšou alternatívou. Najrýchlejšie predané auto išlo k novému majiteľovi v priebehu niekoľko desiatok minút. Vôbec nie je závažný problém pridať inzerát. Stačí spraviť fotky, vziať do ruky osvedčenie o evidencii a vypĺňať. Alebo druhá možnosť je pridávanie vozidla pomocou evidenčného čísla.

Ako pridať inzerát online

Pridávanie inzerátov na portál Autobazar.EU je úplne jednoduché. Naozaj stačí mať evidenčné číslo a ak je vozidlo v databázach, tak sa predvyplnia všetky parametre. Okamžite tak máte základné údaje o aute a jeho výbave. Aj tu však treba skontrolovať, či v zdrojovej databáze bolo naozaj všetko. Možno máte doplnok, ktorý je na aute dodatočne domontovaný a nie je vo výbave, ktorú malo auto pri výjdení z výroby.

Avšak ešte predtým zvolíte kategóriu inzerátu a, vlastne, druh vozidla. Po zadaní evidenčného čísla sa objavia údaje o motore, kde vlastne stačí doplniť len najazdené kilometre. V ďalšom kroku treba doplniť výbavu. Po prejdení všetkých krokov, v ktorých doplníte informácie o aute prichádza nahrávanie fotografií. Nemusíte ich mať príliš veľa, štandardne stačí 10 až 20. Štyri pohľady zvonka, prípadne nejaký detail a zvyšok podľa uváženia, aby aj fotky o aute povedali veľa. Ale ak chcete, tak Autobazar.EU podporuje nahrávanie aj vyšších počtov fotografii, nezriedka sa stáva, že autá majú, pre dokonalý prehľad aj 50 fotiek, avšak to už môže byť priveľa a kupujúci sa v nich stratí. Môžete dokonca nahrať aj video, alebo zverejniť link na video z youtube.

Po nahratí fotiek si skontrolujete adresu, alebo ju zadáte a zvolíte akým spôsobom chcete aby bol inzerát zverejnený. Možností je viacero, stačí si vybrať to, čo vyhovuje vám. 

4. Predaj auta inej osobe

Po úspešnom inzerovaní nastáva predaj samotný. V takom prípade je znova celkom príjemné pre nového majiteľa, keď dostane auto čisté, v rámci možností. Samotný predaj je už len o tom, že treba správne vyplniť zmluvy, nezanedbať žiadnu chybu na aute, aby to nebol dôvod na reklamáciu. Avšak chyby ste si už s kupujúcim povedali už dopredu, tak toto je len doladenie formalít. Pri predaji je nutné odhlásiť auto s novým kupujúcim. Ak však riešite predaj cez víkend, tak trvajte na tom, že okrem zmlúv budete mať aj splnomocnenie, na základe ktorého dokážete auto odhlásiť. Všetky zmluvy, ktoré sú potrebné pri predaji auta sú vyššie v menu v sekcii Dokumenty. Na základe odhlásenia na nového majiteľa je možné požiadať poisťovne o vrátenie čiastky prislúchajúcej ku zvyšnému obdobiu do konca obdobia, na ktoré boli poistky vystavené.

5. Predaj auta do zahraničia

Pri predaji auta do zahraničia je základný postup úplne rovnaký, zmluvy s podmienkami, chybrami, stavom kilometrov a všetkým, čo k tomu prináleží sú základom aj v tomto prípade. Avšak tu prichádza druhý krok, ktorý je o poznanie zložitejší ako pri predaji v rámci Slovenska. Autu treba spraviť vývoznú Kontrolu originality. Na tú si treba pripraviť necelých 100 eur. Následne je možné požiadať o prevozné tabuľky, ktoré sú určené na jednotlivý vývoz do zahraničia. Ale to je nutné len v prípade, že auto ide po vlastných kolesách a nie na prívese, alebo odťahovom vozidle. Pri potrebe značiek si treba na inšpektoráte na každú pripraviť 33 eur, inak stačí 12 eur za úkon.

Pri predaji do zahraničia je treba odovzdať na dopravnom inšpektoráte obe osvedčenia o evidencii, potvrdenie o platnom PZP, posudok z kontroly originality, potrebné splnomocnenia, ak majiteľ nekoná sám, ak je majiteľ právnická osoba, tak treba aj výpis z obchodného registra, alebo živnostenský list.

Novému majiteľovi po týchto úkonoch zostane originál osvedčenia o evidencii, veľkú časť a vývozné značky, ak ich bude potrebovať. Na zrušenie poistenia stačí kópia dokumentu.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Ktorý Hyundai Ioniq 5 zvoliť? Zadokolku, či štvorkolku?Hyundai má v ponuke model Ioniq 5, ktorý stále vyzerá ako z budúcnosti. Má výrazne hranaté...11. Január, 2022
02Fiat Uno ako nový: S nájazdom 8921 km v top stave!V inzeráte majiteľ auta z Frýdku - Místku píše, že predá Fiat UNO  1.0i ročník výroby 2002...26. December, 2021
03Top 9 prémiových SUV do 25-tisíc na Autobazar.EUAj keď je fakt, že aktuálna ponuka na Autobazar.EU je užšia a ceny sú vyššie, tak je stále...7. Január, 2022