Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Alfa Romeo Giulia: Športové sedany stále žijú

Alfa Romeo Giulia sa objavila na trhu v roku 2015 a stále je vo výrobe a v ponuke automobilky. Dlho vydržala v pôvodnom stave, dokonca až 8 rokov a v roku 2023 prišiel výraznejší facelift. To znamená, že ešte určitú dobu v ponuke musí vydržať. Má na to predpoklady?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.11.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Alfa Romeo Giulia:...

Auto-moto zaujímavosti

My sme sa bližšie pozreli na alternatívu s naftovým motorom. Nie je však jediný v ponuke a ako alternatíva figuruje dvojlitrový benzínový štvorvalec. Stále však môžeme siahnuť aj po verzii Quadrifoglio Verde, ktorá má prepĺňaný šesťvalec a so surovým prejavom konkuruje športovým vozidlám BMW M3 Competition a Mercedesom AMG triedy C. Lenže vrchol nie je pre každého. Je ajj naftová verzia dostatočne športová, aby ju bolo možné považovať za ozajstný športový sedan?

Má na to vzhľad

Aj keď má toto auto už 8 rokov, stále dokáže očariť. Patrí medzi najdynamickejšie vyzerajúce sedany v tejto kategórií a rozhodne si môže dovoliť viac výstrelkov ako zabehnuté klasické modely od prémiových automobiliek. Takéto extrémy, čo sa týka tvarov, si nemôže dovoliť žiadny model Audi, ani BMW a dokonca ani Mercedesu. Tie musia byť čiastočne konzervatívne.

Alfa Romeo Giulia na potvrdenie svojej vizuálnej dynamickej prevahy používa kombináciu veľmi ostrých hrán s oblými blatníkmi a oblými časťami karosérie. Napríklad predná kapota má tri veľké oblúky, ktoré sú rozdelené výraznými seknutiami vychádzajúcimi od masky chladiča. Maska chladiča je tiež samostatná kapitola, ktorá ukazuje, že hlavný element je možné potiahnuť aj hlbšie. Je to na úkor evidenčného čísla ktoré sa muselo vysťahovať na úplný okraj nárazníka. Pri Giulii to však nie je novinka. S týmto celkom šokujúcim riešením prišla v deväťdesiatych rokoch Alfa Romeo 156, ktorá sa stala aj Autom roka 1998.

Alfa Romeo Giulia: Športové sedany stále žijúZdroj: Autobazar.EU

Z interiéru športovosť srší

Ak sme pri exteriéri hovorili, že Alfa Romeo sa rozhodla pre dynamický prístup, vrátane 19-palcových zliatinových diskov s tradičným tvarom, interiér nadväzuje na tradície a rovnako na dynamiku. Volant predvádza športový tvar, ktorý akoby evokoval volanty z osemdesiatych a sedemdesiatych rokov. Skôr tých sedemdesiatych, kedy sa zomieralo kľudne aj na prepichnutie brucha lúčom volantu. Teraz je to, samozrejme, bezpečnejšie, ale stále vidno určitý odkaz a rovnako vidno odkaz aj na prístrojoch pred vodičom. Displej je umiestnený v tradičnej dvojtubusovej scenérii a vytvára dojem, že znova berie do úvahy minulosť. Najmä jeho retro štýl, kde vyniká umiestnenie číslic opačne, podobne ako mali znova vozidlá v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch.

Alfa Romeo Giulia tiež predvádza perfektné sedadlá s dokonalým bočným vedením. Tieto sú vo výbave Veloce a znova majú klasické prešívanie v chrbtovej aj zadkovej časti. Sú dokonale nastaviteľné a sadnú väčšine postáv. Nesadnú azda len tým, ktorí musia mať auto, kam vysadajú vyššie. To Alfa Romeo Giulia rozhodne nie je. Tu si sadáte takmer na zem. Dôležité spomenúť aj zadnú časť, kde nie je až tak veľa miesta, lebo operadlá predných sedadiel sú celkom mohutné. Toto sa dá zvrátiť jediné tým, že siahnite po maximálne športových sedadlách, ktoré sú o niečo tenšie. Ale nie sú dostupné pre každý stupeň výbavy. Zadné sedadlá sa môžu javiť ako trochu stiesnené, ale pritom rázvor hovorí, že vnútri v aute je miesta dosť, akurát časť z rázvoru berie priestor pre pozdĺžne umiestnený motor za nápravou. A rovnako dosť miesta je aj v kufri. Nepotrebujete predsa žiadne extrémne balenie na každú cestu. Veď vám stačia plavky, prípadne zimná bunda a otepľovačky, podľa konkrétneho ročného obdobia. V kufri je výhoda v tom, že pánty sú skryté pod čalúnením a netrčia do samotného priestoru.

Alfa Romeo Giulia: Športové sedany stále žijúZdroj: Autobazar.EU

Má na to podvozok

To, čím Alfa Romeo Giulia dokáže prekvapiť, je podvozok. Adaptívne tlmiče ponúka až výbava Competizione, čiže Veloce má len klasické nastavenie s pružinami a obyčajnými tlmičmi. To však neznamená, že by auto trpelo. Áno, má trochu pevnejšie nastavenie, ale stále je dostatočne komfortné na to, aby ste ho aj s 19-palcovými zliatinovými diskami mohli používať absolútne každý deň bez akýchkoľvek obmedzení a problémov.

Podvozok sa ale nenechá zahanbiť ani v rýchlejších prejazdoch zákrut, kde statočne drží a to majú za úlohu aj výborné pneumatiky Pirelli. Znova platí zásadné a základné pravidlo, že ak obúvate svoje vozidlo, tak siahnite po pneumatikách, ktoré sú adekvátne výkonu a požadovanej jazde. Aby sme nezabudli, táto Alfa Romeo Giulia je štvorkolka. Ak chcete iba zadokolku, tak musíte siahnuť po najvýkonnejšej alternatívne so šesťvalcom.

Alfa Romeo Giulia: Športové sedany stále žijúZdroj: Autobazar.EU

Motor sa tiež nenechá zahanbiť

No a teraz prichádza kameň úrazu. Alebo nie? Táto verzia Alfy Romeo Giulia je vybavená 2,2-litrovým štvorvalcovým naftovým motorom. Pre niekoho to môže byť svätokrádež, ale naftové agregáty má Alfa Romeo dlhodobo celkom slušne spravené. Motor s objemom 2,2 litra produkuje výkon 154 kW (210 k) a krútiaci moment 470 Nm. Cez osemstupňovú automatickú prevodovkou tieto atribúty posiela na všetky štyri kolesá. A to je zárukou zrýchlenia za 6,8 sekundy a tiež zárukou slušného pružného zrýchľovania.

Tieto údaje sú výborné, ale čo na to spotreba? Celkový priemer s diaľnicami viete držať tesne nad 6 litrami. Keď vynecháte diaľnice a budete sa snažiť, tak sa viete pozrieť aj na hodnoty pod 5 litrov nafty na 100 km. Stále s relatívne veľkým a už aj ťažkým sedanom. Veď toto auto váži 1 540 kilogramov v tabuľke prevádzková hmotnosť a aktuálna hmotnosť môže byť ešte o niečo vyššia vďaka niektorým príplatkovým prvkom.

Alfa Romeo Giulia: Športové sedany stále žijúZdroj: Autobazar.EU

Cena je tiež lákavá a adekvátna

Koľko si myslíte, že stojí takéto auto? 50 000 €? 60 000 €? Áno, je to presne medzi týmito sumami a za 55 000 € si už kúpite veľmi pekne vybavený kus.

Ak sa vám to zdá veľa, tak je to stále podobná hodnota, akou ste museli disponovať, keď si chceli kúpiť niektorého z predchodcov, len upravená o infláciu. Automobilka teda šliape na krky prémiovým vozidlám strednej triedy, ktoré sú napríklad Audi A4, BMW radu 3 a Mercedes triedy C, ale robí to úplne svojským a alternatívnym spôsobom. Ak by ste však chceli nakonfigurovať konkurenta z tohto nemeckého tria, tak s rovnakými parametrami budete na sume vyššej minimálne o 15 až 20 000 €. Alfa Romeo Giulia je však aj napriek nižšej cene stále viac jedinečným autom, ktoré nestretnete na každom rohu. Pritom sa už aj z dlhodobého hľadiska tieto základné verzie podarili a sú celkom spoľahlivé. Však v Čechách mali prípad, že na Giulii s naftovým motorom niekto najazdil takmer pol milióna kilometrov bez vážnejších problémov.

Alfa Romeo Giulia: Športové sedany stále žijúZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Alfa Romeo Stelvio – Prémia, ale so svojským štýlomAk si vyberáte prémiové auto, teda prémiové SUV, tak pozeráte väčšinou po nemeckom triu,...11. Október, 2023
02Irmscher trochu poupravil Opel Zafira ako koncernové auto Opel Zafira Life každý pozná. Je to predsa Citroën Spacetourer, alebo Peugeot Traveller s...9. November, 2023
03Alfa Romeo 33 Stradale je nádherný návrat klasických tvarovAko dlho sme nemali superšport od automobilky Alfa Romeo? Veľmi dlho. Naposledy to bolo v...4. September, 2023