Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Alfa Romeo Stelvio a Giulia dostali facelift, ale len jemný

S veľkou pompou v roku 2016 predstavila automobilka Alfa Romeo svoj model Giulia, ktorý vtedy priniesol úplne novú platformu s primárnym pohonom zadnej nápravy. O rok nato prišiel model SUV Stelvio, ktorý si platformu zachoval a prevzal si aj časť vzhľadu. Po 5, či 6 rokoch, podľa modelu, prichádza modernizácia týchto dvoch unikátov na cestách.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
03.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Alfa Romeo

Alfa Romeo Stelvio a...

Auto-moto zaujímavosti

Základ modernizácie je nechať všetko, čo je dobré, tak ako bolo. Preto sa oba modely líšia naozaj len v detailoch. Takými je napríklad predná maska chladiča a otvory na prívod vzduchu v nárazníku. Ich tvary sa síce nezmenili, ale prinášajú nové plasty výplní. Omnoho výraznejšou a použiteľnejšou formou vylepšenia je prechod na nové svetlomety. Tie dostali denné svietenie s tromi náznakmi oddelených prvkov, ktoré do histórie odkazuje na modely 159 a Brera. Omnoho bližšie majú však ku najnovšiemu prírastku do ponuky automobilky, konkrétne k modelu Tonale. Nový model využíva veľmi podobný systém rozdelenia svetelných elementov. Jasnou výhodou nových svetiel je použitie maticových LEDkových lúčov, ktoré dokážu adaptívne reagovať na zmeny v premávke a zmeny v situácii. Už dokážu to, čo iné prémiové automobilky. Alfa Romeo je síce neskôr v tejto hre, ale prichádza do nej s plnou silou. Ako budú svetla fungovať ešte uvidíme.

Alfa Romeo Stelvio a Giulia dostali facelift, ale len jemnýZdroj: Alfa Romeo

Ďalšiu zo zmien je úprava zadných svetlometov. Tu sú dve cesty. Na jednu sa vydala Giulia, ktorá má transparentné vrchné sklo a na druhú vyrazilo Stelvio so zatmaveným prekrytím. Sú to naozaj len jemné zmeny, ale, priznajme si, tieto dva modely nepotrebovali výrazný zásah, lebo sú stále aktuálne a stále sú stredobodom pozornosti tam, kde sa objavia. Tak ako v ostatných prípadoch, aj tu je ideálne, ak majú zaujímavú farbu. Veď Alfa Romeo má v ponuke zelenú metalízu, ale aj klasickú červenú.

Alfa Romeo Stelvio a Giulia dostali facelift, ale len jemnýZdroj: Alfa Romeo

Ak si hovoríme, že exteriér ostal takmer bez zmeny, až na tie svetlomety, tak vnútri sa udialo ešte menej. Jediné, čo bolo vlastne nutné spraviť bola výmena prístrojov pred vodičom. Miesto nich je teraz displej s tromi alternatívami zobrazenia. Sú označené ako Evolved, Relaxed a Heritage. Zobrazenie Heritage odkazuje na modely Alfa Romeo, ktoré brázdili cesty do šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia. Prichádza s tradičným kruhovým zobrazením otáčok a rýchlosti, pričom na rýchlomeri sú niektoré čísla obrátene. Takto to mali aj autá pred 60 rokmi a bolo to z dôvodu, aby boli lepšie čitateľné a neboli vlastne spodkom hore. Boli totiž až za vodorovnou polovicou stupnice.

Alfa Romeo Stelvio a Giulia dostali facelift, ale len jemnýZdroj: Alfa Romeo

Alfa Romeo Stelvio, ale aj Giulia si nechajú svoje motory, ktoré mali dostupné už doteraz. Veľkou zmenou môže byť hybridné ústrojenstvo, či skôr plug-in hybridné ústrojenstvo, o ktorom sa už dlhšie hovorí. Hovorí sa, ale malo by prísť až niekedy v priebehu budúceho roka. Uvidíme. Teraz je už však jasné, že oba modely budú mať štyri stupne výbavy. Základom bude Super, nad ním bude Sprint, potom Ti a na vrchole sa usadí výbava Veloce, ktorá bude kombinovateľná len s niektorými agregátmi. Určite takým bude dvojlitrový benzínový štvorvalec výkonom 206 kW (280 k), ktorý môže mať aj pohon všetkých štyroch kolies tradične označený Q4.

Ako nadstavba výbavy Veloce príde séria Competizione. Tá prinesie veľké zliatinové disky s priemerom až 21 palcov, za ktorými sa budú skrývať brzdový strmeň nalakované červenou farbou. Budú tak svietiť pri sivej farbe karosérie. Vozidlá z tejto série dostanú aj zatmavené zadné sklá, ale vnútri bude pocit luxusu umocnený aj kožou potiahnutou prístrojovou doskou, či koženým poťahom sedadiel. K lepšej akustike prispeje aparatúra Harman/Kardon.

Alfa Romeo Stelvio a Giulia dostali facelift, ale len jemnýZdroj: Alfa Romeo

Inovované verziemodelov budú na trhu už tento rok a automobilka sa nimi snaží stále viac útočiť na zákazníkov smerujúcich k vozidlám strednej triedy prémiového segmentu. Takými sú napríklad BMW radu 3 a X3, prípadne Mercedes triedy C a  GLC. Audi má svoje želiezka v tomto ohni s označením A4 a Q5. Netreba však zabúdať ani na Volvo, ktoré sa takisto snaží do tejto časti nákupného rozhodovania vtesnať s vozidlami s označením S60 a XC60. Oproti všetkým z nich má Alfa Romeo výhodu vo väčšom vnútornom priestore a neporovnateľne lepších cenách. Nevýhod je tiež zopár, ale tie lepšie zistíme až v prípade, že sa nám dostanú tieto modely do rúk v rámci testov.

Alfa Romeo Stelvio a Giulia dostali facelift, ale len jemnýZdroj: Alfa Romeo

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Opel Grandland GSe má 300 koní a upravený vzhľadNie je to tak dávno, čo Opel ukázal svetu inovovanú verziu svojho modelu Grandland X. Vtedy...2. November, 2022
02Test: Lexus NX450h+ - Nová generácia s novými technológiamiJe to len nedávno, čo Lexus uviedol novú generáciu svojho modelu NX. Druhá v poradí...26. Október, 2022
03Test: BMW M340i - Experiment s emóciamiBMW radu 3 len teraz prešlo modernizáciou a prichádza s novou vizážou. Nie je tomu inak ani...12. Október, 2022