Alfa Romeo Tonale predvádza ako má vyzerať menšie SUV

To, že Alfa Romeo je v takej zvláštnej situácii je každému jasné. Má dva modely, na ktoré minula nemálo vývojových financií. A tie nejdú tak veľmi na odbyt, čo môže byť tŕňom v oku účtovníkom zo Stellantisu. Ale teraz sa určite všetko zmení a Tonale spraví to, že predaje určite stúpnu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
09.02.2022
Diskusia:
Zdroj: Alfa Romeo

Alfa Romeo Tonale...

Auto-moto zaujímavosti

Nové Tonale bude teda úplne novým modelom automobilky, ale bude stáť na platforme, ktorá podporuje plug-in hybridné motory. Reálne, nové Tonale je naozaj pôvabným autom a dokazuje, že dizajnéri automobilky majú stále dosť nápadov a vedia spraviť auto, ktoré kombinuje dynamiku a eleganciu v tom najlepšom pomere.

Automobilka využila svoj odkaz, kolesový, ktorý má charakteristický tvar ciferníku telefónov v minulom storočí. A práve tento tvar je pre nový model automobilky dokonalý. Predné svetlá zase pripomínajú Alfu Romeo Brera. V noci z nich svietia tri elementy, ktoré môžu evokovať práve tieto historické svetlá spred už takmer dvadsiatich rokov.

Alfa Romeo Tonale predvádza ako má vyzerať menšie SUVZdroj: Alfa Romeo

Vpredu sa ešte očakáva umiestnenie evidenčného čísla na strane, lebo maska chladiča, tá stredná časť v tvare erbu, zasahuje až do spodnej časti nárazníka. Zadná časť zase využíva výrazné línie a línia svetelných prvkov v zadných svetlách odkazuje na tie predné. Akurát tu sú svetlá prepojené a rozdeľuje ich vlastne len znak automobilky.

To, čo sa dostalo do interiéru ale už pripomína architektúru Stelvia a Giulie. Alfa Romeo, teda jej predstavitelia, oznámili, už dávnejšie, že nie sú fanúšikmi veľkých displejov. Takže tu pár displejov je, ale žiadny z nich nie je enormne veľký, čo je super správa. Klimatizácia má samostatné ovládanie, rovnako tak systém voľby režimov. A štartovacie tlačidlo si našlo miesto na výrazne tvarovanom volante.

Alfa Romeo Tonale predvádza ako má vyzerať menšie SUVZdroj: Alfa Romeo

Systém, ktorý funguje na displeji v strede je Uconnect 5 a podporuje bezdrôtové aktualizácie. Bezdrôtovo tiež dokáže pripojiť Apple CarPlay a Android Auto. Celkom novinkou je podpora aj systému Alexa pre komunikáciu auta s domom a naopak.

To, čo bude poháňať auto bude plug-in hybrid, teda ten bude základnou pohonnou jednotkou. Hybridné ústrojenstvo bude pozostávať z 1,3-litrového štvorvalca, elektromotora a batérie. Batéria bude mať kapacitu 15,5 kWh a celkový výkon sústavy je 202 kW (275 k), pričom na zadnej náprave bude elektromotor s výkonom 90 kW (122 k). Na jedno nabitie má PHEV prejsť až 80 kilometrov v mestskej premávke. Reálne nabitie má trvať 2,5 hodiny. Ale toto nie je jediná pohonná jednotka pre Tonale.

Alfa Romeo Tonale predvádza ako má vyzerať menšie SUVZdroj: Alfa Romeo

V Európe bude v ponuke dvojica MHEV systémov s objemom motora 1,5 litra. Základná verzia bude mať 96 kW (130 k) a výkonnejšia 118 kW (160 k). Oba motory budú mať štandardne dvojspojkovú automatickú prevodovku. Mild-hybridná sústava má výkon 15 kW (20 k) a krútiaci moment 55 Nm. Tieto verzie budú mať iba pohon prednej nápravy, kým plug-in hybrid s elektromotorom aj vzadu bude mať Q4, pohon všetkých kolies.

Alfa Romeo Tonale predvádza ako má vyzerať menšie SUVZdroj: Alfa Romeo

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01SEAT Leon Sportstourer s dvojlitrovým turbobenzínom je auto na väčšinu príležitostíNie každý potrebuje SUV. Veď predsa ako optimálne služobné auto, ktoré sa dá kombinovať...8. Február, 2022
02Test: Peugeot 5008 GT – rodinno-úžitkový ideálPeugeot 5008 len nedávno prešiel faceliftom. To vie každý, už sa predsa začína objavovať na...2. Február, 2022
03Je SEAT Arona vhodný aj ako rodinné auto?SEAT Arona má len tesne po facelifte a začína sa objavovať na našich cestách. A ich výsadou...25. Január, 2022