Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Alkozámky od 07/2024: Nové auto bez fúkania nenaštartuje!

Čoraz viac vodičov jazdí pod vplyvom alkoholu. Vyrieši nový bič v podobe alkozámkov v autách tento problém? S alkoholom v krvi opitý vodič nenaštartuje. 

rufus v Legislatíva
12.03.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: canva.com/istock.com

BMW alkozámok - ako systém...

Legislatíva

Budeme "fúkať" pred naštartovaním auta. Novinka má byť v platnosti už o pár mesiacov. Podarí sa zavedením povinnosti kontroly alkoholu krvi pred jazdou zvýšiť bezpečnosť na cestách?

Detektor alkoholu - budeme pred naštartovaním auta čoskoro fúkať? Zdroj: istock.com

Tester alkoholu ako podmienka

Zdá sa, že áno. Po novom budú všetky nové nové autá predávané v EÚ vybavené rozhraním pre montáž špeciálneho zariadenia. Tento "zázrak" dokáže "odstaviť" opitého vodiča od riadenia vozidla. Je až zvláštne, že sa taká povinnosť dodnes do áut nezaviedla. Určite by sa našlo dostupné a funkčné riešenie. 

Alkozámok ako riešenie opitých vodičov

Vo svete automobilových technológií "hrá hlavné husle" už dlhšie elektronika. Vozidlá sú vybavené rôznymi asistentmi, vďaka ktorým je jazda čoraz viac bezpečnejšia a efektívnejšia. V EÚ sa vo veľkom rokuje o pravidlách pre zavedenie špeciálneho zariadenia, ktoré "nepustí za volant" vodiča s nameraným alkoholom v dychu. O téme písal pred nedávnom český portál Autosalon.tv.

Vodič po požití alkoholu auto nenaštartuje

S týmto systémom opitý vodič jednoducho nenaštartuje motor bez kontroly alkoholu v dychu. To môže byť 100 % účinné opatrenie. Nejedná sa o úplnú novinku. Alkozámok „odklepol“ Brusel už v roku 2018. Odvtedy sa snahy o jeho zavedenie odmlčali. Dočasne. Alkozámok povinný v EÚ zatiaľ nebude, ale všetky nové autá budú musieť byť na montáž zariadenia predpripravené. 

Predpríprava na osobný dreger

od 7. júla 2024 budú nové autá musieť byť podľa zákona vybavené týmto riešením, ktoré bude "predprípravou" pre osobný tester alkoholu vodiča. Ako bude následne fungovať štartovanie po inštalovaní zariadenia? Už čoskoro bude vodič musieť pred jazdou fúkať do „dregera“ inštalovaného priamo v aute. Bez toho sa nové, a postupne možno aj všetky autá, nenaštartujú. 

Alkohol za volantom vs. nehody. Zdroj: pixabay.com

Pred jazdou nebudú "fúkať" len profesionálni vodiči 

To nie je žiaden výmysel. Už dnes majú niektoré krajiny zavedenú túto povinnosť pre profesionálnych vodičov. Niektoré krajiny vyžadujú test alkoholu pre taxikárov a vodičov autobusov alebo kamiónov. Stretnúť sa s touto povinnosťou možno napríklad vo Švédsku a vo Fínsku. Napríklad v Holandsku boli  alkozámky povinné od roku 2011 pre vodičov, ktorým bol v minulosti pri šoférovaní nameraný alkohol v krvi. Nanešťastie, táto iniciatíva skončila v roku 2018.ň

Fázy zavedenia do platnosti

Ak všetko pôjde podľa plánov, budú na tonto princípe štartovať a jazdiť všetky nové autá. Pre zavedenie systému je podstatná predpríprava. Teda až neskôr sa zavedenú do vozidiel alkozámky. Prvým krokom bude montáž rozhrania, ktoré umožní dané zariadenie k vozidlu pripojiť. Nič zložité to nebude. Novohomologované autá majú túto povinnosť už zavedenú. Od 7. júla 2024 bude musieť mať túto "vychytávku" každé auto predávané ako nové v EÚ.

Štatistiky nehodovosti vs. autolock

Štatistiky nepustia. Podľa výsledkov nehodovosti je až štvrtina všetkých dopravných nehôd v Európe spôsobená vodičmi pod vplyvom alkoholu. Podľa Nadácie pre vedecký výskum bezpečnosti na cestách sa alkoholové zámky osvedčili ako účinné. Ako každá téma v automobilovom svete, aj alkolocky majú kritikov. Je na mieste zamyslieť sa nad cenou implementácie zariadení do áut. Možno očakávať zdraženie cien áut. 

Štatistiky nehodovosti vs. autolock systém.Zdroj: shutterstock.com

Cena systému od 1 500 do 2 000 eur

Jedná sa "objednávku" miliónov alkozámkov. Aj keď automobilky budú mať páky na udržanie sa na trhu, je viac ako pravdepodobné zvýšenie cien áut. Neprajníci teórie tvrdia, že každé sledovacie, aj blokovacie zaraidenie sa dá obísť. Alkotester môže vyhodnotiť negatívnu prítomosť alholu z dychu člena posádky, ktorý alkohol nepil. Z týchto dôvodov a kvôli vysokej cene za zavedenie alkotesterov projekt neuspel a neosvedčil sa v Holansku. Pre úplnosť a správne pochopenie si ešte raz zzopakujme, že od spomínaného dátumu bude povinné len rozhranie pre toto zariadenie, nie samotný zámok. Podarí sa dotiahnuť plány až k inštalácií zariadenia do všetkých nových áut? Ako hodnotíš potenciál systému? Podeľ sa s nami v článkom.   

Zdroj: Autosalon.tv

Alkozámok (alcolock) bude povinný v nových autách - predpríprava v aute od 07/2024

BMW alkozámok - ako systém funguje?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Najkrajšie a najškaredšie autá podľa umelej inteligenciePrekvapením rebríčka je určite umiestnenie Škody! Výrobca z Mladej Boleslavy sa v hodnotení...6. Marec, 2024
02Horiaci elektromobil pri BA: Hasiči ho ponorili do vody!Kuriózny požiar elektromilu pri Bratislave zaujal pozornosť médií aj kvôli netradičnému...4. Marec, 2024