Atmosféra, 510 koní, prichádza nové Porsche 911 GT3

Porsche postupne rozširuje svoje portfólio verzii modelu 911. Najnovšia generácia 992 má v základných stavoch už iba prepĺňané agregáty. Ale nie všetky verzie to tak budú mať. Automobilka vytiahla nové eso z rukáva, ktoré funguje s atmosférickým plnením.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.02.2021
Diskusia:
Zdroj: Porsche

Atmosféra, 510 koní,...

Auto-moto zaujímavosti

Nový prírastok, verzia 911 GT3 bude mať na tradičnom miete, vzadu za nápravou, umiestnený šesťvalec s protibežnými piestami, známy aj ako boxer. Objem motora je štyri litre. Celkovo sa výkon dostal na 375 kW (510 k). Len pre porovnanie, toľko majú AMG Mercedesy tiež so štyroch litrov, ale z prepĺňaného osemvalca. Atmosférické plnenie je za trochu nižším krútiacim momentom, ktorý je ale stále veľmi mocných 469 Nm. Motor má maximálne otáčky obmedzené na 9000 a má škrtiacu klapku pre každý valec samostatne. Tento motor bol použitý aj v prípade modelu 991 Speedster, ale oproti nemu má tento nový iné piesty.

Porsche 911 GT3 992Zdroj: Porsche

Základnou výbavou modelu bude automatická prevodovka PDK so siedmimi stupňami a hlavicou nápadne pripomínajúcou manuálnu prevodovku. Avšak na želanie môže automobilka použiť reálne manuálnu prevodovku so šiestimi prevodovými stupňami.

Ak má auto práve automatickú prevodovku, tak dokáže na stovku zrýchliť za 3,3 seknudy. Manuál je o niečo pomalší. Maximálna rýchlosť, ktorú vyvinie je 320 kilometrov za hodinu. Porsche už s týmto modelom prešlo aj známu trať Nűrburgring, verziu s dĺžkou 20,832 kilometra. Na prejdenie stačilo 6 minút a 59,927 sekundy. Minulá generácia GT3 na rovnaký úsek potrebovala 7 minút a 12,7 sekundy. Rýchlejšia však bola verzia GT3 RS. Tá dala viac ako 20 kilometrov za 6 minút a 56,4 sekundy.

Porsche 911 GT3 992Zdroj: Porsche

Zaujímavé je, že Porsche práve pre 911 GT3 použilo prednú lichobežníkovú nápravu namiesto MacPherson štandardného modelu Carrera. To si vyžiadalo aj úpravu zadnej nápravy. GT3 teda nepoužíva ani jeden komponent zavesenia taký ako má bežný model 911.

GT3 sa dá ľahko odlíšiť od ostatných 911. Okrem rozšírenia o 5 centimetrov má aj novú prednú časť s inak tvarovanými otvormi na prívod vzduchu k jednotlivým komponentom. Ale najväčší spoznávací znak bude určite megalomanské zadné zavesené krídlo. Je nastaviteľné. A Porsche ho vyrába z karbónom vystuženého plastu, rovnako ako kapotu a predný spojler. Odľahčeniu pomáha aj špeciálne ľahké sklo.

Porsche 911 GT3 992Zdroj: Porsche

Pár kíl sa podarilo ušetriť aj použitím nových zliatinových diskov. Vpredu majú rozmer 20 a vzadu 21 palcov. Teda pár kíl je trochu silné slovné spojenie na vyjadrenie zníženia hmotnosti. Nový set kolies ušetril presne 1,6 kilogramu oproti predchádzajúcej GT3. Ten rekord, ktorý GT3 spravilo na známom okruhu nepotreboval žiadne špeciálne obutie. Auto šlo na sériových pneumatikách, ktoré sú síce okruhové, ale stále majú homologizáciu na použitie na bežných komunikáciách.

Pre 911 GT3 bude štandardom brzdový systém s oceľovými diskami s priemerom 408 milimetrov vpredu. Medzigeneračne narástli o 28 milimetrov. V príplatkovej výbave však figurujú aj brzdové kotúče PCCB. Každý vie, že táto magická skratka znamená Porsche Ceramic Composite Brakes, čiže keramické brzdy. Tie majú ešte väčší priemer 410 milimetrov.

 Porsche 911 GT3 992Zdroj: Porsche

Okrem vizáže zvonka sa niekoľko noviniek dostalo aj do interiéru. V prvom rade je to spomenutá hlavica radiacej páky automatu, ktorá vyzerá ako manuál. To je plus, lebo tam nie je niečo pripomínajúce holiaci strojček s výkyvnou hlavicou pre hladké oholenie. V základnej výbave sú športové sedadlá, ale za príplatok sú karbónové škrupiny, ktoré hmotnosť ešte dokážu znížiť o ďalších 12 kilogramov.

Porsche 911 GT3 992Zdroj: Porsche

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Audi má nový elektromobil e-tron GT, hľadáte Porsche Taycan?Audi má už v ponuke jeden elektromobil, ktorý ale nie je až tak často vidieť na cestách....10. Február, 2021
02Land Rover spraví špeciálnu sériu starého Defenderu s V8Land Rover má špeciálnu divíziu, ktorá robí zaujímavé veci. Stála napríklad za finálnou...18. Február, 2021
035 vecí, čo nás zaujali na Hyundai i30 FastbackHyundai nedávno predviedol facelift modelu i30. Ten je pre automobilku takmer rovnako...23. Február, 2021